Mazda 6 2.2 Skyactiv-D (175 KM) Sport Kombi 4×4 AT SkyPassion

Codzienna przyjemność

DSC_0150 (Kopiowanie)

Auto ładne i nowoczesne. Jego linią był zachwycony Janusz Kaniewski, przedwcześnie zmarły polski stylista

Mazda jako marka zdąża w stronę premium, zaś „6”, przedstawiciel klasy średniej, jest jej największym osobowym modelem na polskim rynku. Większego nie spodziewajmy się, więc warto sprawdzić, jak spisuje się topowa Mazda.

 

Co to jest i dla kogo?

Klasa średnia wprawdzie oddaje pole SUV-on, ale nadal wielu producentów stara się mieć godną reprezentację w tym segmencie. Kapitałowe i techniczne związki Mazdy z Fordem należą do przeszłości, więc Japończycy musieli postarać się o inne podzespoły. Poszli własną drogą, jak to już kilka razy bywało w dziejach Mazdy. Opracowali zupełnie nowe podwozia, nadwozia, silniki, skrzynie, wszystko pod hasłem Skyactiv. W telegraficznym skrócie – chodzi o konstrukcje lekkie, wytrzymałe, wydajne, w przypadku silników benzynowych pozbawione turbodoładowania. Taka ciekawostka, i benzynowe, i turbodiesle mają identyczny stopień sprężania 14,0:1.

Nie słychać o wpadkach ze Skyactiv, a sama marka gwarantuje wysoką jakość całego samochodu. Mazda „6” jest dla ludzi pragnących połączenia solidności, nowoczesnych, nietuzinkowych rozwiązań i pięknej stylistyki, bo do prezencji tego modelu nikt nie powinien zgłaszać zastrzeżeń. Jazda jest przyjemna, a gdy się Mazdę pogoni, wręcz sportowa. Testowa wersja była najbogatszą i najdroższą w gamie.

 

Trzy typowe skróty

4×4, napęd wszystkich czterech kół. Mazda nie sili się na żadne określenia, symbol 4×4 jest błyskawicznie zrozumiały w każdym kraju. Zamiast centralnego mechanizmu różnicowego (coraz rzadszego w osobowych autach) zastosowała mokre sprzęgło wielopłytkowe, którego stopień spięcia jest regulowany poprzez elektromagnes. Zespół sprzęgła znajduje się przy tylnej osi, w pobliżu tylnego mechanizmu różnicowego. Proporcja rozdziału siły napędowej przód/tył jest zmienna od 100/0 do 50/50. W naszym teście takie 4×4 działało szybko, wręcz niezauważalnie. A spory prześwit 165 mm w połączeniu z 4×4 pozwala na sprawne pokonywanie leśnych duktów.

MRCC, czyli Mazda Radar Cruise Control, aktywny tempomat oparty o radar. Działa w zakresie 30-200 km/h utrzymując stałą, czasową odległość od poprzedzającego pojazdu. Możesz ustawić jedną z czterech odległości. Radar znajduje się za atrapą chłodnicy, a gdy Mazda zwalnia w wyniku działania MRCC, z tyłu zapalają się światła stop. Kierowcy z tyłu wiedzą więc, że Mazda wytraca prędkość (choć bez naciskania pedału hamulca).

i-ELOOP – intelligent Energy Loop. Inteligentna pętla energetyczna. Dobry przykład na to, że Mazda szuka oryginalnych sposobów, w tym przypadku odzyskiwania energii hamowania, hamulcami, albo silnikiem. Inni stosują do tego celu akumulatory o wzmocnionej konstrukcji, Mazda postawiła na superkondensator. Jak przebiega jego ładowanie i rozładowywanie – w obu kierunkach dzieje się to szybko – można śledzić na ekranie na środku kokpitu. Jeśli superkondensator nie został dostatecznie naładowany, nie będzie działała funkcja i-stop, automatycznie wyłączająca i włączająca silnik podczas postoju na biegu jałowym.

 

Rysopis. Mazda 6 2.2 Skyactiv-D (175 KM) Sport Kombi 4×4 AT SkyPassion, pięciodrzwiowe, pięciomiejscowe kombi, długość 4805 mm, szerokość 1840 mm, wysokość 1475 mm, bagażnik 522/1648 l, napęd 4×4 (stały na przód, automatycznie dołączany na tył), czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel 2191 ccm, 175 KM przy 4500 obr./min, 420 Nm przy 2000 obr./min, maksymalnie 209 km/h, od 0 do 100 km/h w 9,1 s, średnie spalanie 5,4 l/100 km, cena 164.900 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

DSC_0152 (Kopiowanie)

Osobliwość – kombi zwane Sport Kombi jest krótsze od sedana (4805 do 4870 mm) i ma mniejszy rozstaw osi (2750 do 2830 mm)

DSC_0169 (Kopiowanie)

Mazda patrzy w stronę premium, deska rozdzielcza, jej wygląd i spasowanie też o tym świadczy

Obraz 021 (Kopiowanie)

Na przeziernym wyświetlaczu: MRCC ustawiony na najbliższą odległość i prędkość 90 km/h spowolnił Mazdę do 76 km/h

Obraz 004 (Kopiowanie)

Superkondesator i-ELOOP jeszcze naładowany, silnik nie pracuje na postoju dzięki i-stop od 26 sekund

Mazdasilnik2 (Kopiowanie)

Szkoda, że do podtrzymywania maski służy tradycyjna podpórka, a nie siłowniki 

DSC_0158 (Kopiowanie)

Napis na pokrywie zaworów. Każdy „ropniak” to Skyactiv-D

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *