Toyota GT86 Limited Edition

Po prostu fantastyczna

DSC_0403 (Kopiowanie)

Płaska, rasowa sylwetka z wydłużonym przodem i krótkim tyłem. Przewaga szerokości nad wysokością wynosi 490 mm

Auto, jakich mało w polskich salonach. Prawdziwe, czyli dwudrzwiowe coupe, z tylnym napędem, dostarczające mnóstwo wrażeń z jazdy i nie kosztujące kilkuset tysięcy złotych. Aż dziwne, że tak znakomity wóz firmuje Toyota, znana raczej z wehikułów nie wyróżniających się zachowaniem na drodze.

Co to jest i dla kogo?

Trojaczek, konstrukcyjnie to samo co Scion FR-S i Subaru BRZ (Boxer engine Rear-wheel driver Zenith). Toyota posiada markę Scion i akcje Subaru, więc ona rządzi. Silnik GT86 jest bokserem, czyli odznacza się płaskim układem cylindrów typowym dla wielu Subaru.

GT86 jest dla każdego, kto lubi, uwielbia, co ja piszę – kto kocha jazdę samochodem. Wystarczy dosłownie kilkaset metrów, aby na ustach kierowcy pojawił się „banan”, uśmiech od ucha do ucha. Mała i pionowa ustawiona kierownica, precyzja układu kierowniczego (mimo elektrycznego wspomagania), zwinność, lekkie nadrzucanie tyłem po mocniejszym dodaniu gazu, zawieszenie (kolumny z przodu, podwójne wahacze z tyłu) szybko niwelujące ruchy karoserii, do tego bardzo pewne przecinanie kolein. To musi się podobać! I wcale nie potrzeba nie wiadomo ilu koni, GT86 ma 200 i to wystarcza. Jak z Mazdą MX-5 wszystkich czterech generacji, nie musisz gnać, żeby odczuwać niesamowitą frajdę z prowadzenia.

Trzy typowe terminy

VSC (Vehicle Stability Control), tak Toyota po swojemu określa system stabilizacji toru jazdy, powszechnie znany jak ESP (Electronic Stability Program). VSC poprzez przyhamowanie odpowiednich kół i odjęcie gazu pomaga uniknąć bocznego poślizgu przy gwałtownym skręcie lub bardzo szybkim pokonywaniu zakrętu. Funkcja niedopuszczająca do buksowania napędzanych kół jest określana jako kontrola trakcji TRC (Traction Control).  W GT86, guzikiem na środkowym tunelu, możesz wybrać tryb VSC Sport. Jest to tryb jazdy dynamicznej, ograniczający działanie VSC. Jak to zgrabnie ujęli autorzy instrukcji obsługi auta, „umożliwia prowadzenie samochodu w sposób bliższy wyobraźni kierowcy”. Kontrola trakcji TRC pozostaje przy VSC Sport włączona, ale możesz ją wyłączyć. A jeżeli czujesz się na siłach, możesz w ogóle zdezaktywować VSC. Naciskasz na środkowym tunelu guzik z symbolem auta w poślizgu, przez 3 sekundy. Wpierw odłącza się TRC, potem VSC, co sygnalizują odpowiednie lampki z prawej strony tablicy wskaźników.

D-4S, czyli Direct-injection 4-stroke Superior-version. Wtrysk benzyny i bezpośredni, i pośredni. Zaawansowane rozwiązanie, ale najważniejsze, że 200-konny bokser świetnie ciągnie w każdym zakresie obrotów wydając przy tym głośny, rasowy dźwięk. Nie jest to dudnienie jakie znamy ze starszych Imprez, ale długo zostaje w pamięci. Maszyna potrzebuje 98-oktanowej benzyny i oleju o lepkości 0W-20.

GT, Toyota nie rozwija tego skrótu, kojarzonego ze sportowymi pojazdami, ale podaje że inspiracja była Toyota 2000 GT z lat 60. Ciekawa jest dalsza część nazwy modelu, liczba 86, o trzech znaczeniach. Auto nawiązuje charakterem i tylnym napędem do Toyoty Corolli o fabrycznym kodzie EA86. Poza tym 86 milimetrów wynosi średnica cylindra, tyle samo skok tłoka, jest to więc silnik „kwadratowy”.

Rysopis. Toyota GT86 Limited Edition, dwudrzwiowe, czteromiejscowe (2+2) coupe, długość 4240 mm, szerokość 1775 mm, wysokość 1285 mm, bagażnik 243 l, napęd na tył, czterocylindrowy, benzynowy bokser, 1998 ccm, 200 KM przy 7000 obr./min, 205 Nm przy 6400 obr./min, maksymalnie 226 km/h, od 0 do 100 km/h w 7,6 s, średnie spalanie 7,8 l/100 km, cena 129.900 zł (Premium, żółta wersja Limited Edition była oferowana za 139.900 zł).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

DSC_0424 (Kopiowanie)

Tył równie atrakcyjny jak przód, a nie zawsze się to stylistom udaje

DSC_0364 (Kopiowanie)

Klapa bagażnika otwiera się bez szyby, auto jest dwudrzwiowe, jak na coupe przystało

DSC_0338 (Kopiowanie)

Co my tu mamy: Toyotę, Subaru, nazwę przeciwsobnego układu cylindrów (boxer) i wtrysku D-4S

DSC_0428 (Kopiowanie)

Sportowy klimat we wnętrzu, średnica kierownicy to tylko 365 mm

DSC_0442 (Kopiowanie)

W tym układzie VSC pracuje w trybie jazdy dynamicznej Sport

DSC_0444 (Kopiowanie)

A teraz przy VSC Sport została jeszcze wyłączona kontrola trakcji TRC


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *