Volkswagen Transporter T6 Furgon 2.0 TDI (140 KM)

Poprawianie dobrego

Obraz 046 (Kopiowanie)

Przód Transportera numer sześć wygląda interesująco i pasuje do osobowych VW

W dostawczych Transporter jest tak samo ważny dla Volkswagena jak Golf w osobowych, a może i ważniejszy, bo wytwarzany od 1950 roku! Szósta generacja, nazywana T6, stanowi głęboką modernizację piątej. Tak jak Golf VI powstał po poważnym liftingu Golfa V.

 

Co to jest i dla kogo?

Pierwsze skojarzenie – furgon nadaje się do przewozu różnych towarów na krótkie i średnie odległości. Ale może być także dobrym wyborem dla przedsiębiorców, którzy nie potrzebują dostawczaka, za to pragną maksymalnego odpis podatku VAT od zakupu auta, paliwa i wszelkich innych związanych z nim faktur.

Jak przystało na porządny, dostawczy model, obecny Transporter jest oferowany w wielu wersjach. Tak więc oprócz furgonu jest sprzedawane kombi, pojazd skrzyniowy, podwozie do zabudowy. Poza kombi bardziej wykwintne osobowe wersje to: Multivan, Caravelle i kempingowa California (nie mylić z Ferrari). Do tego dochodzą kombinacje z różnymi silnikami, również benzynowymi, oraz gabarytami nadwozia. Trzymając się naszego furgonu: dwa rozstawy osi, trzy wysokości dachu, dwie konfiguracje siedzeń. Miałem przyjemność – bo T6 jeździ na poziomie niezłego osobowego wozu – prowadzić najmniejszy wariant, czyli z krótkim rozstawem osi 3000 m i niskim dachem. Objętość ładowni 5,8 kubika.

 

Trzy typowe skróty

VW, czyli Volkswagen. Zaczynamy od tego, bo to pierwszy Volkswagen opisywany na autoskroty.pl. Największa niemiecka, samochodowa marka, światowy gigant rywalizujący z Toyotą i General Motors (GM). Korzenie Volkswagena sięgają czasów hitlerowskich, lecz trzeba przyznać że po drugiej wojnie odniósł wiele olbrzymich sukcesów.

TDI. Turbodiesel Direkteinspritzung, czyli turbodiesel z bezpośrednim wtryskiem (paliwa). Skrót niesamowicie rozpowszechniony, kojarzony z Volkswagenem, także z należącymi do niego markami Audi, Seat, Skoda. W testowym furgonie pracowała dwulitrowa, 140-konna jednostka z common rail. Zapewniała dobre osiągi, pozwalające nawet załadowanym Volkswagenem dotrzymywać kroku osobowym samochodom i w mieście, i na autostradzie. Jedynie w wysokim zakresie obrotów ciąg okazywał się mniejszy. Silnik skutecznie wyciszono, a poza tym że dawka decybeli była umiarkowana, do kabiny nie dochodziły chropawe tony typowe dla wielu ropniaków. Podczas przyspieszania na średnich obrotach wręcz słyszało się terkotanie kojarzone z trzycylindrowymi benzyniakami. Realne spalanie tylko przy autostradowych szybkościach przekraczało 8 l/100 km. Przy rozsądnej jeździe między miastami zejdziesz poniżej 7 litrów.

BMT. Blue Motion Technology. Technologia pomagająca oszczędzać paliwo. W przypadku tego auta to przede wszystkim układ Start-Stop gaszący silnik, gdy stoisz na biegu jałowym i nie wciskasz pedału sprzęgła. Układ działa sprawnie, uruchamia TDI bez denerwującej zwłoki. Inny składnik BMT to odzyskiwane energii hamowania hamulcami bądź silnikiem, w postaci doładowywania akumulatora. Do BMT Volkswagen wlicza opony o zmniejszonym oporze toczenia. Testowy egzemplarz miał zimówki, więc siłą rzeczy opór toczenia był większy niż letniego ogumienia.

 

Rysopis. Volkswagen Transporter T6 Furgon 2.0 TDI, czterodrzwiowy, dwumiejscowy (w opcji trzymiejscowy) furgon, długość 4904 mm, szerokość 1904 mm, wysokość 1990 mm, ładownia 5,8 m sześc., napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 1968 ccm, 140 KM przy 3500 obr./min, 340 Nm przy 1750-2000 obr./min, maksymalnie 173 km/h, od 0 do 100 km/h w 12,2 s, średnie spalanie 7,2 l/100 km, cena 114.390 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Obraz 019 (Kopiowanie)

Przetłoczenia przy tablicy rejestracyjnej przywodzą na myśl Skodę. Koncern ten sam

Obraz 042 (Kopiowanie)

Światła LED (Light Emitting Diode) zawitały do dostawczaków, testowy egzemplarz miał taką opcje z przodu i z tyłu

Obraz 135 (Kopiowanie)

Ciekawostka, nad wysokoprężnym silnikiem nie ma żadnej pokrywy z napisem „TDI”

Obraz 105 (Kopiowanie)

Kokpit ergonomiczny, widoczna na zdjęciu wielofunkcyjna kierownica to płatny dodatek

Obraz 009 (Kopiowanie)

Start-Stop działa, prędkość 0, obroty 0

Obraz 025 (Kopiowanie)

Jedna, czerwona litera w „TDI” symbolizuje nieco większą moc


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *