Audi A4 Avant 2.0 TDI (190 KM)

Klasa średnia, ale wyższa

Avant znaczy kombi. Trzeba oddać stylistom, że kombi jest smukłe i optycznie lekkie

Audi A4 jest zaliczane do samochodowej klasy średniej, czyli segmentu D. Jednak z powodu jakości auta, prestiżu marki i zaawansowania technologicznego to prawdziwa klasa wyższa – mówiąc potocznie.

Co to jest i dla kogo?

Na pewno to propozycja dla ludzi ceniących najwyższą jakość spasowania elementów w kabinie. Pod tym względem Audi od pewnego czasu wyprzedza dwóch wielkich, niemieckich rywali, BMW i Mercedesa. W Polsce A4 poprzednich generacji jest poważane, na pewno będzie tak i z obecnym modelem sprzedawanym od jesieni 2015 roku.

Układ jezdny został tak ustawiony, że A4 nie boi się przecinania asfaltowych kolein, zmory wielu polskich dróg. Komfort również jest dobry, nawet z oponami o profilu 35, w jakie był obuty testowy egzemplarz. Masz uczucie odizolowania nie tylko od wybojów, ale od wszystkich złych rzeczy na zewnątrz. Jedziesz szybko i sprawnie, bez wysiłku, ale i bez specjalnego zaangażowania, wręcz wypoczywasz. Jeśli lubisz taki styl prowadzenia, A4 będzie ci pasowało.

Trzy typowe skróty

EDS, Electronic Differentialsperre, elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego. Za pomocą hamulców spowalnia nadmiernie obracające się koło na napędzanej osi, przez co przenosi siłę napędową na drugie koło. Ingeruje w dynamikę jazdy wówczas, gdy jedno z napędzanych kół zaczyna się obracać jałowo podczas przyspieszania, także podczas pokonywania zakrętów. Jej działanie nie jest sygnalizowane żadną , kontrolną lampką. W chwili naciśnięcia pedału hamulca, oraz w przypadku wystąpienia maksymalnej temperatury tarczy hamulcowej, obliczanej przez sterownik ABS, następuje natychmiastowe wyłączenie funkcji EDS. W modelu A4 EDS działa przy niewielkich prędkościach jazdy, do 80 km/h. Elektroniczna blokada EDS została pierwotnie pomyślana jako funkcja wspomagająca ruszanie.

ESC, Electronic Stability Control, elektroniczna kontrola stabilności, do niedawna określana powszechnie jako ESP (Electronic Stability Program). Generalnie rzecz biorąc ESC uruchamia hamulce, albo redukuje moment obrotowy silnika, aby auto nie wpadło w poślizg. Audi A4 ma tryb sportowy ESC, co oznacza ograniczone jego działanie. Może się to przydać, gdy samochód ugrzązł i trzeba go rozkołysać, gdy jedzie po głębokim śniegu albo nieutwardzonym podłożu, albo gdy korzysta z łańcuchów (zakładanych tylko na przednie koła, nawet przy napędzie 4×4 quattro). Do włączania i wyłączania trybu sportowego służy guzik na środku deski rozdzielczej. Na postoju, albo przy dowolnej prędkości jazdy krótkie naciśniecie guzika powoduje przejście ESC w tryb sportowy. Z kolei dłuższe naciśnięcie, trwające ponad 3 s, wyłącza ESC.

S tronic, czyli Sport tronic, czyli dwusprzęgłowa, automatyczna skrzynia biegów. Termin S tronic stosuje Audi, Volkswagen posługuje się skrótem DSG (Direct Shift Gearbox). Do obsługi – miękko pracującej –­ skrzyni służy krótka dźwignia na środkowym tunelu. Osobliwe rozwiązanie: parkingowy tryb P jest włączany przyciskiem z tyłu tej dźwigni. Nie jest to więc położenie dźwigni, jak w wielu innych pojazdach z automatami. Ruch do tyłu z pozycji D włącza tryb sportowy S. Ponieważ dźwignia wraca, kolejny ruch do tyłu przełącza S na D. Natomiast przesuniecie lewarka w prawo (już tam zostaje) oznacza manualną zmianę, tiptronic. Wtedy możesz przełożenia zmieniać ręcznie dźwignią w podłodze (niestety redukcja jest do tyłu), albo łopatkami przy kierownicy (lewa – niższy bieg, prawa – wyższy). Napisałem „możesz”, bo jeśli zapomnisz, to skrzynia zmieni za ciebie, zarówno do góry jak na i dół, aż do jedynki. I jeszcze ciekawostka – wolne koło, jak niegdyś w dwusuwach! Wolne koło, czyli jazda na luzie po odjęciu gazu, jest dostępne przy prędkościa 55-160 km/h. Aktywujesz wolne koło poprzez manipulator MMI (Multi Media Interface) na środkowym tunelu.

Rysopis. Audi A4 Avant 2.0 TDI (190 KM), pięciodrzwiowe, pięciomiejscowe kombi, długość 4725 mm, szerokość 1842 mm, wysokość 1434 mm, bagażnik 505/1510 l, napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel 1968 ccm, 190 KM przy 4500 obr./min, 400 Nm przy 1750-3000 obr./min, maksymalnie 231 km/h, od 0 do 100 km/h w 7,9 s, średnie spalanie 4,4 l/100 km, cena 171.200 zł (z automatem S tronic 180.700 zł).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Obraz 092 (Kopiowanie)

Singelframe – duża pojedyncza osłona chłodnicy

Obraz 087 (Kopiowanie)

Świetnie zrobiona deska rozdzielcza. Nawiew powietrza ciągnie się prawie przez całą szerokość 

Obraz 060 (Kopiowanie)

190 koni z 2.0 TDI w zupełności wystarczy. Ropniak został świetnie wyciszony i umieszczony wzdłużnie a nie poprzecznie

Obraz 177 (Kopiowanie)

Guzikiem z autkiem w poślizgu uśpisz, albo wyłączysz system ESC

Obraz 178 (Kopiowanie)

ESC ograniczone w działaniu, czyli jazda sportowa

Obraz 180 (Kopiowanie)

ESC wyłączone, prowadzisz bez elektronicznej podpórki

Obraz 100 (Kopiowanie)

Dźwignia skrzyni S tronic jest bardzo krótka. Guzik z lewej strony służy do jej zwalniania na początku jazdy

Obraz 068 (Kopiowanie)

Oryginalnie – wlew spryskiwacza tuż przy podszybiu i prawym błotniku


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *