Mercedes-Benz GLS 500 4Matic

Lepszy niż sądzisz

DSC_0812 (Kopiowanie)

GLS korzysta z techniki GLE, poprzednio znanego jako ML. Oba modele wyjeżdżają z fabryki w mieście Tuscaloosa, Alabama

Tytuł nieco przewrotny, ale największy SUV Mercedesa na początku wydaje się taką szafą na kołach. Obawiasz się, że będzie niezgrabny podczas jazdy, że będzie bujał się, a układ kierowniczy okaże się mało precyzyjny. Nic z tych rzeczy, olbrzymi Mercedes jeździ lepiej, niż sądzisz na pierwszy rzut oka. Jeździ bardzo dobrze.

 

Co to jest i dla kogo?

GLS to GL po liftingu i zmianie nazewnictwa marki. Ostatnia litera wskazuje, że marketingowe pokrewieństwo z osobową klasą S. Ma stały napęd czterech kół z centralnym mechanizmem różnicowym (podział 50/50 miedzy osiami), siedem miejsc, elektrycznie sterowany szklany dach, elementy z drewna eukaliptusowego w środku. Jest wygodny, szybko podąża za kierownicą, a przyspieszenia w wersji 500 oferuje takie, że aż żołądek może rozboleć. GLS ma 5,13 m długości, siedzi się w nim wysoko, inne osobowe auta i SUV-y wydają się z niego takie malutkie. Jeśli nie cierpisz na brak funduszy, lubisz takie klimaty i chcesz podróżować w znakomitych warunkach, wypróbuj GLS-a.

 

Trzy typowe skróty

KM – koń mechaniczny. Dlaczego ten skrót przy Mercedesie? Ano dlatego, że Mercedes chcąc być poprawny politycznie długo podawał w swoich oficjalnych materiałach moc tylko w kilowatach (kW), a nie w koniach. Teraz podaje w obu jednostkach, w tym przypadku 335 kW to 455 KM. I to jest słuszna koncepcja.

M jak Memory. Pamięć, w tym przypadku ustawień przednich foteli łącznie z wysokością zagłówków, kierownicy, zewnętrznych lusterek. Pakiet pamięci jest standardowy w GLS 500. I kierowca, i pasażer mogą wprowadzić po trzy ustawienia. Typowo dla Mercedesa przyciski pamięci, tak jak i sterowania fotelami, znajdują się na drzwiach. Działa to prosto, wystarczy nacisnąć M i którąś cyfrę. Krótkie piknięcie potwierdza, że Mercedes zapamiętał. A jeśli ktoś nam rozregulował ustawienia, trzeba nacisnąć odpowiednią cyfrę i trzymać aż wszystko wróci do zapamiętanych pozycji. Wszelkie „manewry” z użyciem pamięci są możliwe również podczas jazdy. To dobrze.

Distronic, Distance i Electronic, czyli aktywny, radarowy tempomat. Distronic Plus jest opcją w pakiecie „wspomagającym bezpieczeństwo jazdy”. Działa w szerokim zakresie 0-200 km/h. To 0 km/h oznacza, że auto samo zahamuje za poprzedzającym pojazdem, a potem po muśnięciu pedału gazu samo ruszy. Najniższa prędkość możliwa do zaprogramowania wynosi 30 km/h, ale to nie przeszkadza, żeby tempomat pracował właśnie do 0 km/h. Sterujesz tempomatem za pomocą dźwigienki z lewej strony kierownicy. Najniższej z trzech, bo wyżej znajdują się dźwigienki do kierunkowskazów, świateł i wycieraczek, oraz do elektrycznej regulacji kierownicy. Tej najniższej dźwigienki kierowca właściwie nie widzi, ale na szczęście obsługę można uznać za intuicyjną. Do siebie – włączenie, a także przywrócenie poprzedniej prędkości, od siebie – wyłączenie, do góry – zwiększenie prędkości o 1 km/h, albo o 10 km/h (pokonawszy opór), do dołu – zmniejszenie prędkości o 1 km/h, albo o 10 km/h (pokonawszy opór). Odległość czasową od poprzednika regulujesz przekręcając końcówkę dźwigienki, aż 7-stopniowo. Trochę zdziwił mnie kierunek, bo ruch od siebie oznacza mniejsze odstępy, a ruch do siebie – większe. Graficznie odstęp widzisz na wyświetlaczu między głównymi wskaźnikami, natomiast ustalone szybkości na obramowaniu prędkościomierza. A nawet jak nie korzystasz z tempomatu, na wyświetlaczu pojawi się sylwetka auta, do którego za bardzo się zbliżyłeś.

 

Rysopis. Mercedes-Benz GLS 500 4Matic. Pięciodrzwiowy, siedmiomiejscowy SUV, długość 5130 mm, szerokość 1934 mm, wysokość 1850 mm, bagażnik 680/2300 l (przy 5 osobach/2 osobach), napęd 4×4 (stały, proporcja przód/tył 50/50), ośmiocylindrowy, widlasty silnik benzynowy V8 biturbo, 4663 ccm, 455 KM przy 5250-5500 obr./min, 700 Nm przy 1800-4000 obr./min, maksymalnie 250 km/h, od 0 do 100 km/h w 5,3 s, średnie spalanie 11,3 l/100 km, cena 484.500 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

DSC_0784 (Kopiowanie)

Jak na tak potężny wóz stylizacja całkiem udana. Warto odnotować dobre przeszklenie

DSC_0780 (Kopiowanie)
Ekran na środku kokpitu nie chowa się. Testowy egzemplarz miał wykończenie wnętrza designo Exclusive za… 29.808 zł

DSC_0833 (Kopiowanie)

Bagażnik przy siedmiu miejscach nie jest duży, ale również wtedy jest zakryty odsuwaną roletą

DSC_0818 (Kopiowanie)

Koni mechanicznych (KM) kryje się tutaj 455. Silnik 4.7 V8 imponuje lekkością, z jaką porusza tym autem

DSC_0840 (Kopiowanie)

455 rumaków zadowala się zwykłą, 95-oktanową benzyną, 13 l/100 km przy spokojnej jeździe

DSC_0877 (Kopiowanie)

Można wygodne wprowadzić trzy ustawienia zarówno po stronie kierowcy… 

DSC_0881 (Kopiowanie)

…jak i pasażera z przodu

DSC_0886 (Kopiowanie)

Dźwigienka do tempomatu Distronic Plus, także do ogranicznika prędkości Speedtronic

DSC_0836 (Kopiowanie)

Na tym ekranie (na stałe lub chwilowo) widzisz swoje auto, poprzednika, odległość


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *