Peugeot 3008 1.6 THP Allure aut.

Samochód Roku

DSC_0860 (Kopiowanie)

Peugeot 3008 ma interesującą linię, zauważalną w ulicznym tłumie

3008 to kolejny Peugeot, który zdobył, przyznawany przez dziennikarzy, tytuł europejskiego Samochodu Roku, w tym przypadku 2017. Numeracja z dwoma zerami w środku, zapoczątkowana przez 1007, wskazuje że mamy do czynienia z pojazdem wykraczającym poza klastyczną gamę modelową. W tym przypadku z crossoverem zawierającym elementy SUV-a (Sport Utility Vehicle), hatchbacka, minivana.

 

Co to jest i dla kogo?

Znak czasu – takich samochodów przybywa, o wyższym nadwoziu, modnie stylizowanym, nazywanych przez producentów SUV-ami, ale tak naprawdę będących crossoverami. No bo cóż to za SUV, skoro nie proponuje 4×4, w żadnej wersji i opcji. Napęd płynie do przednich kół, jak w większości aut czekających w salonach. Crossover to coś mniej terenowego od SUV-a. Peugeot 3008 może przypaść do gustu z powodu obszernego wnętrza, dobrych właściwości jezdnych (choć belka w tylnym zawieszeniu ogranicza nieco harce), wyciszonego silnika i płynnego automatu. Testowałem najdroższą wersję z silnikiem benzynowym – 165 koni, automat (innej skrzyni z tym motorem nie ma), wyposażenie Allure.

 

Trzy skróty

THP – Turbo Haute Pression,  turbo wysokociśnieniowe, czyli benzynowy silnik (nowej generacji), z turbodoładowaniem. Podaję tłumaczenie francuskie, wszak francuski to wóz. Pierwsza, pozytywna uwaga – pracuje cicho. Przy każdej prędkości jazdy masz względną ciszę we wnętrzu, a decybele to ważny składnik komfortu, albo dyskomfortu, w tym przypadku komfortu. Zapala się 1.6 THP guzikiem na środkowym tunelu. Obrotomierz może mieć trzy postacie, takie możliwości daje opcjonalna deska rozdzielcza i-Cockpit Amplify, za 1200 zł. Może być klasycznym okręgiem (o ile słowo „klasyczny” pasuje do takiej elektroniki), paskiem w poziomie, albo paskiem w pionie. THP pali w granicach 8 litrów, jak nie lubisz się śpieszyć, zejdziesz do 7. Pali benzynę 95, a klapkę wlewu paliwa obsługuje się prosto – po prostu ją naciskasz. Łyżka dziegciu? Maska nie podnosi się na siłownikach!

S&S – Stop & Start (tak jest w instrukcji obsługi), Stop and Start (tak jest na ekranie w aucie). Układ gaszący opisany powyżej silnik podczas krótkiego postoju. Przede wszystkim działa sprawnie, płynnie, nie szarpie autem. Czas bez silnika podaje komputer pokładowy, minuty i sekundy, potem ewentualnie godziny i minuty. Licznik jednak zeruje się automatycznie przy każdym włączeniu zapłonu, więc nie pochwalisz się ekologom, ile S&S działał na przykład w tygodniu. A gdy chcesz mieć silnik ciągle pracujący, dezaktywujesz S&S za pomocą środkowego, dotykowego ekranu (wpierw naciskasz na środkowej konsoli klawisz z samochodzikiem). Wręcz musisz to zrobić przed wjechaniem na „zalany obszar”, jak opisują autorzy instrukcji obsługi. Rzecz jasna S&S wymaga akumulatora „o specjalnej technologii i parametrach”.

SRC – Source, źródło. Tak opisanym przyciskiem na lewym ramieniu kierownicy (ma tylko dwa ramiona) zmieniasz źródło dźwięku. Z jakiego na jakie, widzisz na centralnym, dotykowym ekranie. Możesz też dotykać ekranu. Wyświetlają się tam różne źródła, ale nie ma płyty kompaktowej (CD, Compact Disc).

 

Rysopis. Peugeot 3008 1.6 THP Allure aut., pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy SUV, długość 4447 mm, szerokość 1841 mm, wysokość 1624 mm, bagażnik 520/1482 l, napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbo, 1598 ccm, 165 KM przy 6000 obr./min, 240 Nm przy 1400 obr./min, maksymalnie 206 km/h, od 0 do 100 km/h 8,9 s, średnie spalanie 5,7 l/100 km, cena 127.400 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

DSC_0841 (Kopiowanie)

Cztery drzwi od dołu są wyłożone czarnym plastikiem

DSC_0852 (Kopiowanie)

Silnik 1.6 THP bez żadnej pokrywy nad nim, w czasach obudowywania jednostek napędowych to ciekawa odmiana

DSC_0887 (Kopiowanie)

Kolisty obrotomierz, ciekawostka – wskazówka chodzi w lewo, a nie w prawo

DSC_0914 (Kopiowanie)

Obrotomierz może być paskiem w poziomie…

DSC_0916 (Kopiowanie)

…albo w pionie, nieco ukośnym, albo w ogóle może zniknąć

DSC_0918 (Kopiowanie)

Stop and Start wyłącza się w Allure poprzez dotykowy ekran

DSC_0962 (Kopiowanie)

4 minuty 42 sekundy bez pracującego (i gaszonego przez kierowcę) silnika  

DSC_0904 (Kopiowanie)

Typowe dla nowych Peugeotów, deska i-Cockpit z małą kierownicą. Wskaźniki znajdują się nad kierownicą

DSC_0875 (Kopiowanie)

SRC, wybór źródła sprzętu car audio

DSC_0881 (Kopiowanie)

Kompaktu nie uświadczysz 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *