Toyota Auris II 1.8 Hybrid Touring Sports Selection

Spokojnie, to tylko oszczędzanie!

DSC_0209 (Kopiowanie)

Sylwetka ładna, całkiem dynamiczna i z dobrą widocznością do tyłu na skos – nie o każdym kombi mogę tak napisać 

Hybrydowy układ napędowy stały się wręcz znakiem rozpoznawczym koncernu Toyota. Kto wie, może tak wygląda przyszłość osobowej motoryzacji – mariaż maszyn spalinowych i elektrycznych – zanim przesiądziemy się na całkowicie elektryczne wehikuły. Hybrydowy kompakt Auris II ma zespół napędowy z Priusa poprzedniej, trzeciej generacji.

 

Co to jest i dla kogo?

Zwracasz bardzo dużą uwagę na to, ile auto pali. Hybrydowym Aurisem bez problemu zejdziesz poniżej 6 litrów, także w mieście. Nie przeszkadza ci dźwięk silnika na wysokich obrotach. Jesteś raczej spokojnym kierowca, który wie, że ostra jazda nie przynosi w praktyce wielkich korzyści, a na pewno kosztuje. Hm, Auris 1.8 Hybrid pasowałby do ciebie.

 

Trzy typowe terminy

HSD – Hybrid Synergy Drive, skrót określający hybrydowy układ napędowy. Mechaniczno-elektryczna technika pracuje pewnie, czujesz że Toyota ma na tym polu duże doświadczenie. Główne składniki HSD to silnik benzynowy i dwie maszyny elektryczne. Tak, dwie maszyny elektryczne, Toyota często sama upraszcza sprawę stosując termin „silnik elektryczny”. W rzeczywistości są dwie maszyny elektryczne. Jedna pełni funkcję rozrusznika i generatora. Druga jako silnik napędza koła auta i jest również generatorem. Wspomniane trzy maszyny łączy przekładnia planetarna, o której przy następnym skrócie. Istotnym elementy jest akumulator trakcyjny pod tylną kanapą, niklowo-wodorkowy, 28 ogniw, o całkowitym napięciu 201,6 woltów (V) i pojemności 6,5 amperogodziny (Ah). I po co wszystko? Ano po to, żeby nie marnować energii wytwarzanej podczas każdego zwalniania, czy to przy hamowaniu silnikiem, czy przy użyciu hamulców. Jak wygląda przepływ energii między częścią spalinową, częścią elektryczną a akumulatorem trakcyjnym, możesz obserwować na tablicy wskaźników, lub na środkowym ekranie. Wszystko może się zmieniać w mgnieniu oka, akumulator trakcyjny potrafi szybko się naładować. Po to, żeby w chwili mocnego przyśpieszania silnik spalinowy był wspomagany przez silnik elektryczny.

E-CVT, rozwija się jako Electronically Continously Variable Transmission. W przypadku hybrydy Toyoty nie jest to jednak skrzynia bezstopniowa pasowa, czyli „klasyczne” E-CVT, znane przykładowo z Audi jako Multitronic. Hybryda Toyoty ma przekładnię planetarną łączącą dwie maszyny elektryczne i silnik benzynowy. Powodem nieścisłości w wielu artykułach jest nie tylko sam skrót E-CVT, ale i sposób pracy przekładni w Toyocie. Tak jak przy „klasycznym” E-CVT, silnik spalinowy wchodzi na wysokie obroty i na nich pozostaje. Dopiero odjęcie gazu powoduje spadek obrotów. O ile, nie wiem, Auris 1.8 Hybrid nie ma obrotomierza.

CHG – Charge, ładowanie. Litery „CHG” znajdują się na dole wskaźnika zastępującego obrotomierz. Im silniejsze ładowanie, tym wskazówka schodzi niżej, w lewo. Gdy przestawisz dźwignię „biegów” na B, ładowanie staje się silniejsze, po puszczeniu pedału gazu Auris wyczuwalnie wytraca prędkość.

 

Rysopis. Toyota Auris II 1.8 Hybrid Touring Sports Selection, pięciodrzwiowe, pięciomiejscowe kombi, długość 4595 mm, szerokość 1760 mm, wysokość 1485 mm, bagażnik 600/1658 l, napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy, 1798 ccm, 99 KM przy 5200 obr./min, 142 Nm przy 4000 obr./min, silnik elektryczny 80 KM i 207 Nm, łączna moc zespołu hybrydowego 136 KM, maksymalnie 175 km/h, od 0 do 100 km/h 11,2 s, średnie spalanie 4,0 l/100 km, cena 99.600 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

DSC_0313 (Kopiowanie)

Hybrydowy układ nie zmniejsza pojemności kufra, nadal to 600 litrów

DSC_0201 (Kopiowanie)

Przednie światła w wersji Selection, także Dynamic i Prestige, są złożone z diod LED (Light Emitting Diode), o czym jednak żaden napis nie informuje

DSC_0268 (Kopiowanie)

Muszę pochwalić kierownicę, wygodną, z dużymi, czytelnie opisanymi przyciskami

DSC_0221 (Kopiowanie)

Hybrid Synergy Drive, czyli układ hybrydowy

DSC_0301 (Kopiowanie)

Trzy przyciski związane z HSD na środkowym tunelu. Od lewej: wymuszanie trybu elektrycznego (o ile akumulator trakcyjny jest odpowiednio naładowany), tryb jazdy ekonomicznej, tryb jazdy dynamicznej

DSC_0281 (Kopiowanie)

Grafika przepływu energii, na tablicy wskaźników uproszczona…

DSC_0377 (Kopiowanie)

…i większa na środkowym ekranie

DSC_0294 (Kopiowanie)

Wyjątkowo krótka dźwignia do obsługi przekładni planetarnej (określanej jako E-CVT) pracuje lekko. B oznacza zwiększone ładowanie, pozycja parkingowa P to osobny przycisk

DSC_0276 (Kopiowanie)

Ładowanie, CHG na wskaźniku obok prędkościomierza. Zdjęcie wykonano na postoju, więc CHG nie zachodzi

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *