Volkswagen Golf VII 2.0 TDI (184 KM) Alltrack

Kombi wszechstronne

Alltrack, nieco uterenowione kombi, przecież nie zawsze musi być SUV (Sport Utility Vehicle)

Variant, czyli kombi, plus podniesione zawieszenie plus napęd na cztery koła i masz Golfa Alltracka. Powstała nietuzinkowa, interesująca wersja, której trudno znaleźć konkurentów poza rodziną Volkswagena, czyli poza Seatem Leonem X-Perience i Skodą Octavią Scout.

 

Co to jest i dla kogo?

Alltrack jest dla wszystkich potrzebujących uniwersalnego pojazdu. Kombi z bardzo dużym kufrem 605/1620 litrów to większe możliwości transportowe, co docenisz przed zimowymi feriami, wakacjami czy innymi podobnymi eskapadami. Układ 4×4, nazywany przez Volkswagena 4Motion, czyni tego Golfa bardziej odpornym na śliską drogę. Zawsze jest napędzany przód, tył poprzez sprzęgło Haldex piątej generacji, w razie potrzeby prawie do 100 procent momentu. Prześwit większy o 20 milimetrów też się przyda, zwłaszcza w miastach najeżonych przesadnie wysokimi krawężnikami. Turbodiesel 2.0 o mocy aż 184 koni czyni jazdę szybką, przyjemną, zaś cenę – cóż – wysoką. 136.090 złotych trudno uznać za okazyjne.

 

Trzy skróty z tego auta

ACC – Adaptive Cruise Control. Adaptacyjny, radarowy tempomat, aktywny termpomat, standardowe wyposażenie Alltracka. Do sterowania ACC służą przyciski na lewym ramieniu kierownicy, a radar znajduje się za znaczkiem Volkswagena z przodu. ACC jest aktywny w zakresie prędkości 30-210, ale z dwusprzegłową skrzynią DSG (Direct Shift Gearbox), seryjną w tej wersji Golfa, działa aż do zatrzymania się samochodu! Potem, żeby ruszyć, muskasz pedał gazu i Volkswagen sam przyspiesza. Wspomniana „30” to po prostu najmniejsza prędkość, jaką możesz ustawić. Co ciekawe, możesz wybierać z dokładnością do 1 kilometra na godzinę. Kolejna sprawa, odstęp czasowy od poprzedzającego pojazdu, dostępny w pięciu zakresach: bardzo mały, mały, średni, duży, bardzo duży. To nie wszystko, tempomat różnie się zachowuje zależnie od wybranego programu jazdy (Driving Mode Selection). Jak zauważyłem, chodzi o werwę, z jaką auto nabiera prędkości, także o intensywność użycia hamulców. Alltrack posiada aż sześć programów. I tak tempomat pracuje w trybie Eco na Eco i Comfort, Normal na Normal i Off-Road, Sport na Sport. Szósty tryb auta, Individual, daje wybór działania tempomatu między Eco, Normal, Sport. Uff, dużo tego wszystkiego, ale obsługa nie jest skomplikowana, szybko się w niej połapiesz.

XDS+, czyli Elektronische Differenzialsperre XDS (niemiecki). Jest to rozszerzenie elektronicznej blokady mechanizmu różnicowego EDS (Elektronische Differenzialsperre). W tym przypadku chodzi o mechanizmy różnicowe, bo układ dotyczy obu osi, wszak obie są napędzane. XDS uruchamia hamulce przy kołach po wewnętrznej stronie zakrętu, a więc przy tych odciążonych, aby zabezpieczyć je przed nadmiernymi obrotami. Gdy tylko układ stwierdzi, że wewnętrzne koła na szybko pokonywanym zakręcie są zbyt odciążone, hydrualika ESC (Electronic Stability Control) wytworzy na danym kole odpowiednie ciśnienie hamowania, zapewniając optymalną trakcję. Znakomita sprawa, XDS+ i napęd 4Motion.

OBD, One Board Diagnostic. Tym skrótem jest określane gniazdko do podłączenia diagnostycznego komputera – od tego zaczyna się praktycznie każda naprawa w serwisie mechanicznym, nie wspominając już o elektronicznym. W Golfie VII gniazdko znajduje się z lewej strony deski rozdzielczej, wyżej od dźwigni do odblokowywania maski.

 

Rysopis. Volkswagen Golf VII 2.0 TDI (184 KM) Alltrack, pięciodrzwiowe, pięciomiejscowe kombi, długość 4567 mm, szerokość 1799 mm, wysokość 1515 mm, bagażnik 605/1620 l, napęd 4×4 (stały na przód, automatycznie dołączany i odłączany na tył), czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 1968 ccm, 184 KM przy 3500-4000 obr./min, 380 Nm przy 1750-3250 obr./min, maksymalnie 219 km/h, od 0 do 100 km/h w 7,8 s, średnie spalanie 5,3 l/100 km, cena 136.090 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Rozpoznasz Alltracka po czarnych i srebrnych elementach na dole, wokół całego auta

Kufer 605 litrów, po rozłożeniu kanapy 1620

Deska rozdzielcza nie różni się od desek w innych odmianach tego popularnego kompaktu

Lewe ramię kierownicy, sterowanie tempomatem ACC

30 to najmniejsza wartość utrzymywana przez ACC. Szkoda, że wskazanie tej prędkości jest w tym samym miejscu co licznik przebiegu auta

Driving Mode Selection, sześć programów pracy auta, w tym trzy programy aktywnego tempomatu ACC

Gniazdko OBD nie jest widoczne, na zdjęciu dotykają go końce palców

Dwa litry i aż 184 konie. Jeszcze nie tak dawno takie wyniki były możliwe tylko w jednostkach benzynowych    

 

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *