MAN TGE 3.140 2.0 TDI (140 KM) Furgon standard dach wysoki

Krok w dół

Tak, MAN produkuje teraz dostawczy model TGE i to w Polsce

MAN to znany producent ciężarówek. Dostawczy TGE jest nowym i najmniejszym modelem w jego gamie. Tak więc to co dla innych marek stanowi największy samochód, dla MAN-a jest najmniejszym.

Co to jest i dla kogo?

Samochód dostawczy, bliźniak nowego Volkswagena Craftera, produkowany razem z nim w Polsce, w fabryce Volkswagena we Wrześni w województwie wielkopolskim. A dokładnie w Białężycach koło Wrześni. Wyjaśnijmy od razu, MAN należy do wielkiej rodziny Volkswagena. Zazwyczaj nabywca takiego pojazdu staje przed bogactwem wyboru nadwozia. Program produkcyjny TGE obejmuje furgony, kombi (czyli to co jest popularnie zwane „busikami”), podwozia z kabiną pojedynczą, podwozia z kabiną podwójną. Do testu trafił furgon, jeden z mniejszych, bo ze standardowym rozstawem osi 3640 milimetrów, ale z wysokim dachem. Taka kombinacja skutkuje ładownią 11,3 metra sześciennego. Najmniejsza przestrzeń ładunkowa TGE to 9,9, natomiast największa 18,4 kubika. Warto dodać, że do prowadzenia największych MAN-ów TGE potrzeba prawa jazdy kategorii C, gdyż dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, może wynosić 5,5 tony. Testowy wóz miał dopuszczalną masę całkowitą 3500 kilo, więc mógł kierować nim każdy posiadacz kategorii B.

Skróty z nazwy i nie tylko

MAN – Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg. Dosłownie z niemieckiego, fabryka maszyn w Augsburgu i Norymberdze. Skrót powstał więc na podobnej zasadzie jak BMW (Bayerische Motoren Werke). Obie firmy, MAN i BMW, mają siedzibę w Monachium, głównym mieście Bawarii.

TGE. W nazwie modelu TG to skrót od Trucknology Generation. Wszystkie samochody MAN noszą ten skrót: TGE– vany, TGX – ciągniki i podwozia, TGS – lżejsze ciągniki i podwozia, TGM – podwozia klasy średniej, TGL – podwozia klasy lekkiej. Na karoserii TGE oznaczenie modelu widnieje tylko na przednich błotnikach. Z tyłu nadwozia nie uświadczysz żadnego znaczka „TGE”, jest tylko „MAN”. Dziwne nieco, tym bardziej że firma wchodzi do nowego dla siebie segmentu.

A – litera A jest na wyłączniku układu start-stop na desce rozdzielczej, przed dźwignią biegów, a także na wyświetlaczu w zestawie wskaźników. Na tymże wyświetlaczu litera A oznajmia, że start-stop jest gotowy do akcji. Bo gdy A jest przekreślone, start-stop nie zgasi silnika. Start-stop chwilowo wyłącza silnik, gdy nie musi on pracować, przykładowo podczas zatrzymania się na skrzyżowaniu. Naciśnięcie pedału sprzęgła budzi turbodiesla do życia. Przebiega to płynnie, nie można narzekać.

Rysopis. MAN TGE 3.140 2.0 TDI (140 KM) Furgon standard dach wysoki, czterodrzwiowy, trzymiejscowy furgon, długość 5986 mm, szerokość 2040 mm, wysokość 2590 mm, ładownia 11,3 m sześc., napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 1968 ccm, 140 KM przy 3500-3600 obr./min, 340 Nm przy 1600-2250 obr./min, maksymalnie – brak danych, od 0 do 100 km/h – brak danych, średnie spalanie – brak danych, cena 109.100 zł netto, 134.193 zł brutto.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Lew w znaczku firmowym. Lew stojący, bo w logo Peugeota kroczy na tylnych łapach

140 to moc silnika w koniach mechanicznych…

…silnika doskonale znanego z Grupy Volkswagena

Wzorce z rynku ciężarówek – brak informacji o osiągach auta oraz o cenach. Nie ma cen na stronie internetowej tego modelu

Otwieranie tylnych drzwi prawie o 270 stopni to opcja

Deska rozdzielcza twarda. W dostawczakach nie oczekuj miękkich materiałów

A Off, czyli dezaktywacja układu start-stop na kopicie

A nieprzekreślone, czyli start-stop zadziała


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *