Renault Espace 1.6 dCi 160 EDC Initiale Paris

Pojazd międzymiastowy

Espace zawsze był oryginalny z wyglądu i pod tym względem nic się nie zmieniło. Przednie błotniki są plastikowe

Obecna, piąta generacja Espace’a nie jest zaliczana przez Renault do vanów, ale do crossoverów. Jak zwał tak zwał, ważne że auto pozostało oryginalne i gwarantuje dużo miejsca dla pięciu osób i bagażu.

 

Co to jest i dla kogo?

Crossovera Espace na pewno kupi osoba przemierzająca dłuższe, międzymiastowe trasy z pasażerami. Miejsca nie brakuje, pochwalić muszę zwłaszcza tylną część nadwozia. Jest przestronnie, a drzwi tak się otwierają, że wsiadanie i wysiadanie jest po prostu łatwe. Zagłówki trzeba podnieść, bo piją w plecy, ale to akurat bardzo dobrze – bezpieczeństwo. Każdy z trzech foteli w drugim rzędzie przesuwa się wzdłuż nadwozia, bardzo lekko. Jedyny minus to zbyt krótkie siedziska, co może przeszkadzać paniom i panom z dłuższymi nogami.

 

Trzy skróty

EDC, ale nie automatyczna, dwusprzęgłowa skrzynia z pełnej nazwy auta (Efficient Dual Clutch), tylko elektronicznie regulowana siła tłumienia amortyzatorów (Electronic Damper Control), seryjna w wersji Initiale Paris. Powiedzmy sobie od razu, dobrze że jest EDC, ale nawet w ustawieniu Sport nie czyni z Espace’a sportowo prowadzącego się wozu. Espace jest komfortowy nieco w starym, francuskim stylu, czyli ruchy karoserii na boki bywają większe. Można wybrać jeden z trzech sposobów pracy EDC poprzez system Multi-Sense, służący do zmieniania wielu parametrów auta: układ kierowniczy, 4 Control (sterowana tylna oś), zawieszenie, układ napędowy, komfort termiczny, wyświetlacz, modulowanie dźwięku silnika. Możliwość osobnego ustawiania masz w trybie Perso i wtedy zawieszenie, czyli EDC, może być Comfort, Neutral, albo Sport. Różnice między nimi są wyczuwalne, ale na pewno nie ma jakiejś przepaści. W pozostałych czterech trybach pracy całego auta automatycznie zdajesz się na fabryczne nastawy. I tak gdy samochód jest Sport to i zawieszenie Sport, Comfort – Comfort, Eco – Comfort, Neutral – Neutral.

HSA – Hill Start Assist, układ wspomagający ruszanie pod górę, również na wstecznym biegu. Skrót widnieje w cenniku, natomiast w instrukcji obsługi czytamy „system pomocy przy ruszaniu pod górę”. HSA przez około 2 sekundy przytrzymuje pojazd pod górę na hamulcach, gdy zwolnisz pedał hamulca, aby wcisnąć pedał gazu. Po tym czasie hamulce puszczają. Dobry jest taki pomocnik, bo sama automatyczna skrzynia to za mało pod wzniesieniem. Pamiętaj wszakże o dwóch rzeczach. Na bardzo dużej pochyłości HSA nie jest w stanie całkowicie zapobiec przemieszczaniu się Renault do tyłu. A dźwignia automatu nie może być ani w neutralnym położeniu N, ani w parkingowym P. Tak więc HSA działa również na R, czyli na wstecznym biegu!

DVD – Digital Versatile Disc. Odtwarzacz DVD, opcja za 4.500 złotych. Jak tyle zapłacisz, z tyłu przednich zagłówków fabryka zamontuje dwa monitory. Lewy to właśnie DVD, płytę wkładasz pionowo pod ekran, po jego uniesieniu. Sprzęt po prawej służy do odtwarzania filmów czy muzyki z innych źródeł. Co zrozumiałe, dźwięk płynie wyłącznie do słuchawek. Działanie tego DVD jest niezależne od sprzętu car audio. Oczywiście możesz też odtwarzać płytę CD (Compact Disc). Zresztą to jedyny możliwy czytnik kompaktów w Espace.

 

Rysopis. Renault Espace 1.6 dCi 160 EDC Initiale Paris, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy crossover, w opcji siedmiomiejscowy (2 + 3 + 2), długość 4857 mm, szerokość 1888 mm, wysokość 1677 mm, bagażnik 680 l, napęd przedni, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel z dwoma turbosprężarkami, 1598 ccm, 160 KM przy 4000 obr./min, 380 Nm przy 1750 obr./min, maksymalnie 202 km/h, od 0 do 100 km/h w 9,9 s, średnie spalanie 4,6 l/100 km, cena 170.000 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Modne linie na szczęście nie pogorszyły widoczności do tyłu, wręcz przeciwnie, bo szyba w piątych (plastikowych) drzwiach jest pionowa

Musisz chwilę przyzwyczaić się do tego wnętrza, a potem szybko je polubisz

Po puszczeniu lewego pedału pod górką w ruszeniu pomoże ci HSA

Perso, osobiste ustawienia samochodu

Dzięki EDC zawieszenie tłumi wyboje, według Renault, komfortowo, neutralnie lub sportowo

Opcjonalny odtwarzacz DVD z tylnej strony lewego, przedniego zagłówka. Płytę wkładasz pod unoszony ekran…

…i możesz delektować się na przykład pierwszym odcinkiem serialu „07 zgłoś się”

Trzeci rząd siedzeń z tyłu jest opcją za 4.000 złotych. Pojemność kufra spada do 247 litrów

Tymi przyciskami składasz oparcie wybranego fotela, albo (All) wszystkich za jednym zamachem

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *