Peugeot 3008 2.0 BlueHDi 150 Allure+

Konkretny diesel

Sylwetka znacznie ciekawsza niż poprzedniej generacji, nie ma co nawet porównywać

3008 może mieć turbodiesle o pojemności 1.6 lub 2.0. Większy jest oferowany w dwóch wersjach mocy, 150 koni i 180. Jeździłem 150-konnym wariantem, co ciekawe kojarzonym wyłącznie z mechaniczną skrzynią biegów, podczas gdy 2.0 180 koni tylko z automatem.

 

Co to jest i dla kogo?

Wprawdzie Peugeot upiera się, że to SUV (Sport Utility Vehicle), ale może należałoby ten model określić jako crossovera, czyli takie pomieszanie segmentów, tym bardziej że wszystkie 3008 posiadają napęd na jedną, przednią oś. Pomieszanie pomieszaniem, ale całość wygląda atrakcyjnie, sto razy lepiej niż 3008 poprzedniej, pierwszej generacji – ktoś jeszcze pamięta tego dziwoląga? 150-konny turbodiesel wydaje się optymalnym źródłem napędu. Umożliwia dynamiczną jazdę i za to polubisz go już na pierwszych kilometrach.

 

Skróty razy trzy

EBFD – Electronic Brake Force Distribution. Elektroniczny rozdział siły hamowania, wchodzi w skład systemu elektronicznej stabilizacji toru jazdy ESC (Electronic Stability Control). W spisie treści instrukcji obsługi został określony francuskim skrótem REF (Repartition Electronique de Freinage), mała niekonsekwencja. Jak zwał tak zwał, EBFD reguluje rozdział siły hamowania pomiędzy osiami, to znaczy zmniejsza siłę hamowania tylnych kół, tak aby zabezpieczyć je przed niekontrolowanym poślizgiem. Prowadziłoby to do utraty stateczności ruchu auta, a podczas jazdy po łuku generowałoby silnie nadsterowną charakterystykę (niebezpieczne zarzucanie tyłem).

M, konkretnie M6 w cenniku oznacza manualną (od Manual), mechaniczną skrzynię biegów o sześciu przełożeniach do przodu. Jak wspomniałem, inna skrzynia w tej wersji 3008 nie występuje. Pracę dźwigni oceniam na mocną „4” w starej szkolnej skali 2-5. Dźwignia otrzymała interesujący kształt, można wręcz uznać, że chodzi o automat. Aby włączyć wsteczny, trzeba trzymać podniesiony element z przodu dźwigni i przestawić dźwignię do siebie i do przodu. Tunel środkowy w tym przednionapędowym wozie jest wysoki, ale to ułatwia operowanie biegami. Po prostu kierowca wygodnie opiera przedramię o podłokietnik na tymże tunelu. Podłokietnik nie ma regulacji długości, ale to nie przeszkadza. „Podpowiadacz”, czyli wskaźnik zmiany biegów jest, na samym środku tablicy wskaźników. Częściej nakazuje wrzucić wyższe przełożenie, ale przy duszeniu silnika potrafi także zaproponować redukcję.

lm – lumen, jednostka miary strumienia światła. Na boku opcjonalnych, przednich świateł z diod LED (Light Emitting Diode) znajduje się napis „2600 lm / 4000 lm”. Czyli na światłach mijania mamy 2600, na długich 4000 lumenów. Prawdziwa rzadkość, producenci raczej nie chwalą się osiąganym światłem, a co dopiero na zewnątrz auta. Parametr nie jest powszechnie znany, wartości podawane na lampie są stosunkowo wysokie. Dla porównania, jak dowiedzieliśmy się od eksperta technicznego Peugeot Polska, standardowa, halogenowa żarówka H1 emituje około 1300 lumenów. Żarówka H1 jest wykorzystywana w światłach mijania lub drogowych.

 

Rysopis. Peugeot 3008 2.0 BlueHDi 150 Allure+, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy SUV, długość 4447 mm, szerokość 1841 mm, wysokość 1624 mm, bagażnik 520/1482 l, napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 1997 ccm, 150 KM przy 3750 obr./min, 400 Nm przy 2000 obr./min, maksymalnie 207 km/h, od 0 do 100 km/h 8,9 s, średnie spalanie 4,8 l/100 km, cena 127.000 zł, z pakietem Allure+ 144.200 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

4000 lumenów na długich to bardzo dobre oświetlenie, żaden kierowca nie powinien narzekać, że za ciemno

Charakterystyczne tylne światła, w poziomie

Nazwa z dwoma zerami w środku to Peugeot spoza tradycyjnych segmentów

 

Deska rozdzielcza z małą kierownicą, czyli i-cockpit

Dźwignia mechanicznej skrzyni poręczna, podczas zmian nie czuć „haczenia”

Dwulitrowy ropniak o mocy 150 koni dobrze sobie radzi z tym autem

Jest jednak „Blue”, więc wymaga uzupełniania AdBlue. Zbiornik tego płynu ma 17 litrów, Peugeot zakazuje korzystania z dystrybutorów AdBlue dla ciężarówek

Elektrycznie, automatycznie zamykana i otwierana klapa to opcja, wchodzi w skład pakietu Allure+ za 17.200 złotych (promocyjnie 8.600). Dwukrotne naciśnięcie chroni przed przypadkową komendą

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *