Renault Grand Scenic 1.6 dCi 130 Bose

Minivan 5 + 2

Grand Scenic mierzy ponad 4,6 metra długości, do znacznie droższego crossovera Espace brakuje mu 20 centymetrów z okładem

Grand Scenic ma możliwość zabrania na pokład siedmiu osób w układzie 2 + 3 + 2. W praktyce to auto 5 + 2, dla pięciorga dorosłych i dwojga dzieci.

 

Krótka charakterystyka

Grand Scenic jest wersją nadwoziową Scenica, z dłuższą karoserią, większym rozstawem osi i trzecim, składanym rzędem siedzeń. Wyjaśnijmy od razu, nawet tak doświadczona w vanach firma jak Renault cudów nie dokona i na tym trzecim rzędzie wygodnie będzie tylko dzieciom. Brakuje miejsca na nogi, bo nad głowami przestrzeni zaskakująco dużo. Tak więc mamy wygodne, pięciomiejscowe auto, z możliwością przewożenia szóstej i siódmej osoby, najlepiej dzieci.

 

Trzy skróty z Grand Scenica

DOT – Department of Transportation. Departament transportu, amerykański. Chodzi o to, że amerykańskie ministerstwo transportu wyznacza normy jakościowe, na przykład dla płynów hamulcowych. DOT 4 to norma, którą musi spełniać płyn hamulcowy w Scenicu. Takich płynów na rynku jest mnóstwo, więc nie będzie kłopotu z ewentualnym uzupełnianiem.

AEBS – Active Emergency Braking System. Aktywne hamowanie awaryjne, aktywny system wspomagania nagłego hamowania, z funkcją wykrywania pieszych, jak podkreśla Renault. Pomaga uniknąć kolizji, albo zmniejsza jej rozmiar, gdy kierowca – bądźmy szczerzy – zagapi się i nie zacznie hamować zawczasu za poprzedzającym pojazdem albo pieszym. W razie ryzyka zderzenia AEBS ostrzega wizualnie i dźwiękowo oraz zwiększa siłę hamowania, jeśli kierowca nacisnął już środkowy pedał. Jeśli nie nacisnął, AEBS uruchomi hamulce (hamowanie automatyczne). Podstawą tego układu są dwa urządzenia, radar i kamera na górze w kabinie, przylegające do czołowej szyby. AEBS działa w zakresie 7-160 kilometrów na godzinę, natomiast wykrywa pieszych od 7 do 60. W instrukcji obsługi znajdują się  interesujące informacje. Pieszy powinien mieć ponad 80 centymetrów wysokości i nie powinien przenosić dużych przedmiotów. Inne warunku zadziałania AEBS Piesi to odpowiednie oświetlenie i widoczna cała sylwetka pieszego. AEBS można dezaktywować poprzez centralny, dotykowy ekran. Albo wchodzisz w Menu, Pojazd, Wspomaganie kierowcy, Ham. Aktywne, On/Off, albo od razu we Wspomaganie kierowcy. Ten szybszy dostęp daje jedno z dotykowych pól z prawej strony centralnego ekranu. Ale po każdym zgaszeniu i włączeniu zapłonu, AEBS jest uruchomiony. I bardzo dobrze. A co najważniejsze dla aktywnych kierowców AEBS nie jest nadwrażliwy jak w niektórych innych markach. Nie ostrzega bez sensu przy każdym szybszym zbliżeniu się do poprzedzającego pojazdu.

AHL – Auto High beam / Low beam. Automatyczna zmiana świateł między mijania a drogowymi (wersja Bose ma światła diodowe). Końcówkę lewej dźwigienki przy kierownicy ustawiasz na Auto i odpychasz dźwigienkę. AHL korzysta z tej samej kamery za czołową szybą co AEBS. Uwzględnia nie tylko pojazdy poruszające się z przeciwka, również jadące przed Scenikiem. W razie ryzyka oślepienia przełącza z drogowych na mijania. Potem wraca do drogowych, gdy zewnętrzne oświetlenie jest słabe, a prędkość Scenica większa niż około 40 kilometrów na godzinę.

Rysopis. Renault Grand Scenic 1.6 dCi 130 Bose, pięciodrzwiowy, siedmiomiejscowy (2 + 3 + 2) kompaktowy minivan, długość 4634 mm, szerokość 1866 mm, wysokość 1655 mm, bagażnik 189/533 l (7 osób/5 osób), napęd przedni, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 1598 ccm, 130 KM przy 4000 obr./min, 320 Nm przy 1750 obr./min, maksymalnie 194 km/h, od 0 do 100 km/h w 11,4 s, średnie spalanie 4,6 l/100 km, cena 118.900 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Ewenement – koła „20” w standardzie i tylko taki rozmiar. Sylwetka na tym zyskuje

Trzeci rząd, tylko dla krótkonogich

Deska rozdzielcza z typowym dla Renault dużym, centralnym, dotykowym ekranem, albo „tabletem” jak kto woli

DOT 4, wlew płynu hamulcowego blisko ściany grodziowej, wygodne miejsce, bo maska jest krótka

Advanced Visio System, kamera obsługująca miedzy innymi AEBS

Środkowa ikonka, z pasami ruchu, daje bezpośrednie wejście w folder Wspomaganie kierowcy

Ham. Aktywne, czyli AEBS, możesz wyłączyć na centralnej konsoli

Piktogram z dwoma zderzającymi się samochodzikami – AEBS wyłączony 

Auto, lewą dźwigienkę odpychasz od siebie i masz automatyczne światła AHL, mijania/drogowe

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *