Volvo XC60 D4 AWD Inscription aut.

Jeszcze lepsze

Auto podobne do pierwszej generacji, zwłaszcza kształt bocznych szyb. Znak rozpoznawczy drugiej generacji – młot Thora w reflektorach

Druga generacja XC60 ma wszelkie dane ku temu, aby sprzedawać się równie dobrze jak poprzednia. Szwedzkiej marce udało się auto ładne, ze sporą kabiną zwłaszcza z tyłu, komfortowe i całkiem przyjemne w prowadzeniu.

 

Co to jest i dla kogo?

A’ propos prowadzenia, bliżej temu Volvo do Mercedesa (GLC) niż do BMW (X3). Wcale to nie musi być wadą, wielu kierowców przecież ceni komfortowe zachowanie na drodze. A kręte drogi? Oczywiście, można pohasać. Tak jak wiele Mercedesów Volvo trzeba nieco zachęcić do szybkiego pokonywania zakrętów. Niewątpliwe zalety XC60 to sylwetka, jakość wykonania kabiny i jej przestronność z tyłu. Dwie osoby tam podróżujące nie będą narzekały na ciasnotę, nawet stopy mogą swobodnie wsunąć pod przednie fotele. Mamy więc SUV-a (Sport Utility Vehicle), który zadowoli nie tylko kierowcę. I fajne jest to, że nawet najsłabszy motor, a taki był w testówce, turbodiesel 2.0 o mocy 190 koni zapewnia co najmniej dobre osiągi.

 

Trzy typowe skróty

XC wzięło się od Cross Country. Pierwszym tak oznaczonym modelem było podwyższone kombi V70 XC z 1997 roku. W drugiej generacji analogiczny pojazd przemianowano na XC70. Obecnie dwie litery XC dotyczą pojazdów klasy SUV, czyli od najmniejszego do największego: XC40, XC60, XC90. Uwaga, były i są modele nazywające się Cross Country, obecnie S60 Cross Country, V60 Cross Country, V90 Cross Country, no i stary model V40 Cross Country. A jak SUV marki Volvo to napęd jest oparty o sprzęgło wielopłytkowe Haldex. Pracuje tutaj piąta generacja tego urządzenia. Na suchym asfalcie napęd może płynąć w całości na przód. Im gorsze warunki, tym więcej na tył, do 50 procent. Napęd tyłu jest bezobsługowy, sam się włącza i wyłącza.

INT – Interwal. Interwał, czyli przerwa. Można także po polsku przetłumaczyć to na „intensywność”. Chodzi o pracę wycieraczek czołowej szyby. Skrót INT znajduje się na prawej dźwigience za kierownicą. Pracę przerywaną możesz ustawić w siedmiu stopniach, obrączką na końcu dźwigienki, zależnie od tego jakie są opady. Nawet przy bardzo dużym deszczu praca przerywana nie staje się ciągłą, jak w innych markach, jest zawsze przerywana.

RSI, Road Sign Information, rozpoznawanie znaków drogowych. Podstawa układu to kamera za czołową szybą, na górze. Znaki są wyświetlane na dole prędkościomierza, przede wszystkim ograniczenia prędkości, ale mogą być także znaki zakazu wyprzedzania, zakazu wjazdu, ostrzegające przed dziećmi. Ten ostatni musi jednak znajdować się w pamięci firmowej nawigacji zwanej Sensus. RSI współpracuje z nawigacją, bierze z niej niektóre dane. A jeśli twoja prędkość okażę się zbyt duża, piktogram w postaci znaku może migać. Za pomocą środkowego, dotykowego ekranu możesz ustawić swego rodzaju tolerancję, czy ma migać od razu, czy po przekroczeniu o 5, 10,15, albo 20 kilometrów na godzinę. Inna funkcja to ostrzeżenie akustyczne, w postaci gongu, ale raczej szybko z niego zrezygnujesz, bo przeszkadza. Możesz zrezygnować w ogóle z RSI, służy do tego wspomniany, dotykowy ekran, ale inna jego „strona” (przewija się je palcem w prawo i lewo). Generalnie muszę pochwalić RSI. W porównaniu z analogicznymi rozwiązaniami w innych markach gubi się rzadziej, mam na myśli niektóre wjazdy do miejscowości czy odwołanie zakazu poprzez skrzyżowanie. Trzeba jednak samemu patrzeć na znaki, RSI nie będzie wytłumaczeniem w razie spotkania policji z miernikiem prędkości.

 

Rysopis. Volvo XC60 D4 AWD Inscription aut. Pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy SUV, długość 4688 mm, szerokość 1902 mm, wysokość 1658 mm, bagażnik 505/1432 l, napęd 4×4, stały na przód, automatycznie dołączany i wyłączany na tył, proporcja między osiami maksymalnie 50/50, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel biturbo, 1969 ccm, 190 KM przy 4250 obr./min, 400 Nm przy 1750-2500 obr./min, maksymalnie 205 km/h, od 0 do 100 km/h w 8,4 s, średnie spalanie 5,6 l/100 km, cena 213.200 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Sprzęgło Haldex piątej generacji kieruje siłę napędową na tylną oś, od 0 do 50 procent

XC60, napis tylko w jednym miejscu, na klapie bagażnika

W wersji Inscription skórzana tapicerka Moritz jest seryjna

INT, napis na prawej dźwigience. Naciśnięcie dźwigienki to pojedynczy ruch przednich wycieraczek

RSI często pokazuje „piętrowo”, teraz masz ograniczenie do 90, później do 70

Tutaj ustawiasz ostrzeżenia o przekroczeniu szybkości, wizualne i dźwiękowe (te również dla znaków zakazu wjazdu) 

A tutaj w ogóle wyłączasz RSI i nic nie będzie pokazywało się na dole prędkościomierza

Silnik podstawowy 190 koni, osłona z napisem „Volvo” jest bardzo miękka

Przykład funkcjonalnych pomysłów, cztery wieszaki z tyłu, także na słupkach B (na zdjęciu)

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *