Jaguar XF 25t Sportbrake Portfolio

Prestiż z wpadkami

Jaguar – szlachetna marka, dynamiczna linia, zwłaszcza jak na kombi i duża atrapa chłodnicy

XF robi wrażenie na przechodniach i innych kierowcach. Robi wrażenie także podczas jazdy, najbardziej wyciszeniem silnika, jednak w kilku szczegółach rozczarowuje.

 

Co to jest i dla kogo?

Jedyne kombi w ofercie Jaguara. Nie uświadczysz takiej uniwersalnej karoserii w XJ (co oczywiste, w segmencie F kombiaki nie występują), ani w XE. Warto przypomnieć, że poprzednia, pierwsza generacja XF też była „w kombi”, jak niektórzy mawiają. A kiedyś produkowano X-Type’a kombi. Jaguar XF jest dla tych, którzy chcą wyrwać się z kręgu trzech niemieckich marek premium (Audi, BMW, Mercedes-Benz). Także dla tych, którzy lubią przebywać w aucie… z tyłu. Dostęp do kanapy jest bardzo dobry, a pozycja siedząca sprzyja dłuższym podróżom. No i musisz zaakceptować wspomniane szczegóły, jakoś nie pasujące do premium: wszystkie plastiki na dole deski rozdzielczej są twarde, siedziska foteli za krótkie, a przednie drzwi otwierają się za wąsko.

 

O trzech skrótach

SAE – Society of Automotive Engineers. SAE to amerykańskie stowarzyszenie inżynierów samochodowych, które między innymi opracowuje klasyfikację olejów w oparciu o ich lepkość. Napis „SAE” ozdabia korek wlewu oleju, na samej górze silnika. Okazuje się, że do dwulitrowego benzyniaka najlepszy jest olej o lepkości 0W-20. Pierwsza liczba, przed W (jak Winter, zima) oznacza lepkość w warunkach zimowych, druga liczba – w warunkach letnich. Nie ma sensu komentować tego wąskiego zakresu lepkości, nowoczesne silniki, różnych marek, są przystosowane do takich środków smarnych.

TPMS – Tyre Pressure Monitoring System. System monitorowania ciśnienia w oponach, w XF-ie bezpośredni, to znaczy działa w oparciu o dane z czujników przy zaworkach. Dlatego musisz uważać przy pompowaniu, aby nie doszło do wygięcia lub uszkodzenia zaworków. Jaguar w instrukcji obsługi odradza stosowanie sztywnych końcówek do pompowania opon, żeby nie doprowadzić do nadmiernego obciążenia i nacisku na boki zaworka. Jeśli ciśnienie spadnie w co najmniej jednej oponie, na tablicy wskaźników zapali się ostrzegawcza kontrolka. Z kolei miganie tego piktogramu również nie zwiastuje niczego dobrego – usterkę TPMS. Po wymianie ogumienia wystarczy krótka jazda, żeby system rozpoznał czujniki i wyłączył ostrzegawczą kontrolkę. O ile oczywiście ciśnienie nie jest za niskie.

EDC, w tym przypadku skrót od Engine Drag torque Control. Kontrola momentu hamowania silnikiem. Chodzi o zmniejszenie ryzyka zablokowania napędzanych kół (w tej wersji tylnych) przy zbyt mocnym hamowaniu silnikiem na śliskiej nawierzchni. EDC chwilowo zwiększa moment obrotowy silnika, czyli dodaje gazu. EDC działa zarówno wtedy, gdy skrzynia pracuje w trybie automatycznym jak i gdy prowadzący zmienia biegi ręcznie, łopatkami obracającymi się wraz z kierownicą. Bardziej znanym, niemieckim skrótem na takiego elektronicznego pomocnika jest MSR (Motorschleppmomentregelung).

 

Rysopis. Jaguar XF 25t Sportbrake Portfolio, pięciodrzwiowe, pięciomiejscowe kombi, długość 4954 mm, szerokość 1987 mm, wysokość 1496 mm, bagażnik 565/1700 l, napęd na tył, czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbosprężarką, 1997 ccm, 250 KM przy 5500 obr./min, 365 Nm przy 1200-4500 obr./min, maksymalnie 241 km/h, od 0 do 100 km/h w 7,1 s, średnie spalanie 6,8 l/100 km, cena 267.700 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Sportbrake znaczy kombi

Bardzo wygodnie tu jest, a oparcie kanapy składa się w proporcji 40/20/40. Na zdjęciu złożone te 20, czyli środkowy podłokietnik

Wykonanie OK, nic nie trzeszczy, ale twardy plastik na dole kokpitu, w tym na bokach środkowej konsoli po prostu nie uchodzi

Smaczek: dwa boczne nawiewy otwierają się, gdy uruchomisz silnik

Nie można napisać „dźwignia zmiany biegów”, bo jest to pokrętło wysuwające się po włączeniu silnika

Silnik z rodziny Ingenium, dwulitrowy, benzynowy, turbodoładowany

SAE, stowarzyszenie klasyfikujące oleje po lepkości

Dwie prawdziwe rury. Pokazuję to, bo w niektórych markach z tyłu są tylko atrapy wydechu

Gdy auto ma TPMS, nakrętka na zaworze jest metalowa

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *