Jeep Renegade 2.0 MJD (170 KM) 4×4 AT9 Deserthawk

W pustynnym kolorze

Piaskowy lakier Mojave Sand o kodzie 231 jest zarezerwowany dla wersji Deserthawk

Renegade to najtańszy model Jeepa, choć ciut dłuższy od legendarnego Wranglera. Cena podstawowej wersji jest niższa od 70 tysięcy złotych, my testowaliśmy jedną z najdroższych, Deserthawk za ponad 130 tysięcy.

 

Co to jest i dla kogo?

Jest to SUV (Sport Utility Verhicle), a więc za dołączanie i odłączanie tylnego napędu odpowiada wielopłytkowe sprzęgło, elektronicznie sterowane. Tak jest w milionach innych SUV-ów, więc czym ten Jeep się wyróżnia? Ano tym, że wersja Trailhawk (na niej bazuje limitowana Deserthawk) została fabrycznie przygotowana do off-roadu. A więc prześwit zwiększony do 210 milimetrów (solidna wartość, jak w prawdziwej terenówce), co za tym idzie lepsze kąty: natarcia 30,5 stopni, zejścia 34,3, rampowy 25,7. A więc osłony podwozia, konkretnie przedniego zawieszenia, skrzyni biegów, skrzynki rozdzielczej, zbiornika paliwa. Do tego układ Selec-Terrain z dodatkowym trybem Rock, czyli skały. Selec-Terrain dostosowuje pracę silnika, skrzyni biegów, układu przeniesienia napędu, kontroli trakcji do zadanego trybu: Auto, Snow (śnieg), Sand (piasek), Mud (błoto) i wspomniany Rock. Układ 4×4 zwany Jeep Active Drive Low oferuje przełożenie pełzające, określane zresztą tak jak reduktor, 4 WD Low. Hm, czy to jeszcze SUV? Naprawdę będziesz zaskoczony stylem pokonywania terenowych przeszkód. Jeżeli wymagasz od niedużego SUV-a talentów również poza miejską dżunglą, Renegade Trailhawk powinien plasować się bardzo wysoko na liście ewentualnych zakupów.

 

Trzy skróty z tego auta

D.R.L. – Daytime Runnings Lights. Światła do jazdy dziennej (Jeep stosuje skrót z kropkami). Mieszczą się one na górze zderzaku, nad światłami przeciwmgielnymi. Obrotowy przełącznik, z lewej strony kokpitu, pozwala na wybranie D.R.L. (położenie O lub Auto), względnie pozycyjnych (pozycyjne, zapalone także przy światłach mijania). Palą się te same żarówki P21/5W, jako dzienne z większą intensywnością (21 watów), jako pozycyjne z mniejszą (5 watów).

MJD – Multi Jet Diesel, skrót z cennika, oznacza turbodiesla z bezpośrednim wtryskiem common rail – zresztą teraz inny wtrysk w osobowych nie jest stosowany. Trailhawk ma najmocniejszą odmianą dwulitrowego ropniaka, 170-konną, słabsze rozwijają 120 lub 140 koni. Silnik zapewnia dobre osiągi, spalanie w granicach 8-9 litrów na 100 kilometrów. Brzmi nieco chropawo, co jednak w takiej wersji Renegade’a nie razi.

PBA – Panic Brake Asssit. Asystent hamowania awaryjnego, wspomaganie awaryjnego hamowania. PBA zwiększa skuteczność takiego hamowania. Nie musisz w żaden sposób włączać PBA, jest on zawsze gotowy do akcji, gdy wdusisz pedał hamulca szybko, ale za słabo. Musisz tylko pamiętać, żeby w takiej sytuacji nie zwalniać nacisku na pedał, nie hamować pulsacyjnie. Bo PBA automatycznie przestanie działać po zdjęciu nogi z pedału hamulca.

 

Rysopis. Jeep Renegade 2.0 MJD (170 KM) 4×4 AT9 Deserthawk, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy SUV, długość 4236 mm, szerokość 1806 mm, wysokość 1667 mm, bagażnik 351/1297 l, napęd 4×4 (stały na przód, automatycznie dołączany na tył), czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 1956 ccm, 170 KM przy 3750 obr./min, 350 Nm przy 1750 obr./min, maksymalnie 196 km/h, od 0 do 100 km/h w 8,9 s, średnie spalanie 5,8 l/100 km, cena 126.500 zł (Trailhawk, wersja Deserthawk była 8.200 zł droższa od Tralhawk).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Deserthawk, Jeep lubuje się w wypuszczaniu tego rodzaju specjalnych wersji

Deserthawk to miedzy innymi skórzano-materiałowa tapicerka siedzeń

Gwiazdy na szerokich słupkach C nawiązują do oznaczeń Jeepów z II wojny światowej

Trail Rated, emblemat na przednich błotnikach, czyli żarty się kończą. Trail Rated świadczy, że ta wersja powstała z myślą o zdobywaniu niedostępnych szlaków

Poziome światła w przednim zderzaku, czyli dzienne D.R.L. i zarazem pozycyjne (z boku są także kierunkowskazy)

Przełącznik świateł na lewym brzegu kokpitu, spory i bardzo czytelnie opisany

Multijet 2 na pokrywie silnika, czyli to samo co MJD w cenniku i MultiJet II w prospekcie modelu

Pokrętło Selec-Terrain na dole środkowej konsoli. Pięć pozycji, Rock (skały) tylko w Trailhawk

Motyw bardzo charakterystycznej atrapy chłodnicy i okrągłych reflektorów znajdziesz w wielu miejscach, na przykład na obudowie wewnętrznego lusterka…

…albo na głośnikach w przednich i tylnych drzwiach

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *