Honda Civic 1.5 VTEC Elegance 4 D

Przyjemne odkrywanie

Kompakt a jaki długi, prawie 4,65 metra. Maska silnika mocno zachodzi na błotniki

Po wycofaniu Accorda z europejskiego rynku Civic w czterodrzwiowej wersji stał się jedynym sedanem oferowanym przez Hondę na naszym kontynencie. Dziesiąta generacja Civica pojawiła się w sprzedaży w 2017 roku.

 

Co to jest i dla kogo?

Oczywiście największe emocje wśród fanów motoryzacji wzbudza Civic w ekstremalnej wersji Type R. Tymczasem sedan, prezentujący się w rzeczywistości jeszcze korzystniej niż na zdjęciach, to taki „cichociemny”. Jest sprzedawany z jednym silnikiem, ale za to jakim, turbobenzynowym 1.5 o mocy aż 182 koni. Tak jak w reklamie, możesz zaskoczyć wielu innych kierowców wyprzedzając ich bez trudu. Linia dachu opada, ale pasażerom z tyłu miejsca nie brakuje, miedzy innymi dlatego że siedzisko kanapy zostało nisko umieszczone. 519-litrowy bagażnik powinien starczyć nawet na wakacyjny wyjazd. Czyli same przyjemnie odkrywanie. Zazwyczaj przyjemne, bo jednak kufer idealny nie jest. Jego pokrywa ma zawiasy wchodzące do środka, za to nie ma uchwytu do jej zamykania.

 

Skróty, w tym dwa z nazwy

D – jak drzwi. 4 D w oficjalnej, polskiej nazwie tego wariantu oznacza po prostu czworo drzwi. Stylizacja tyłu może sugerować obecność piątych drzwi, ale to złudzenie. Z drzwiami jest związanych… sporo zalet Civica. Zewnętrzne klamki są długie, zapewniają pewny chwyt, a wszystkie drzwi otwierają się wystarczająco szeroko. W każdych jest boczna kieszeń, całkiem spora. Muszę pochwalić, że szyby z przodu i z tyłu opuszczają się i podnoszą impulsowo, to znaczy po jednym dotknięciu suną automatycznie do końca. Jedyny mankament, niewielki, jest taki, że po opuszczeniu tafla szkła nie chowa się całkowicie w tylnych drzwiach.

VTEC – Variable Timing Electronic Control. Skrót ten figuruje w nazwie auta, ale jak dowiedzieliśmy się od importera, silnik ma inny system, mianowicie VTC (Variable Timing Control)! VTC oznacza zmienne, płynne fazy rozrządu, w tym przypadku działające na zawory ssące i na zawory wydechowe. VTEC to nieco inne rozwiązanie, regulujące także skok zaworów. Dwa siłowniki VTC są sterowane w oparciu o prędkość obrotową silnika, prędkość pojazdu oraz obciążenie silnika. Zawory wydechowe wypełniono sodem, co polepsza ich chłodzenie i zmniejsza masę. W efekcie półtoralitrowy silnik VTC odznacza się naprawdę dużym zakresem obrotów, 1900-5000, w których przypada maksymalny moment obrotowy 240 niutonometrów. Czujesz, że ochoczo zabiera się do pracy praktycznie w każdej chwili. Wszak obroty 1900-5000 to zakres wykorzystywany podczas eksploatacji, również takiej „konkretnej”, dynamicznej. Średnie spalanie na 100 kilometrów oscyluje między 7 a 8 litrów, niewiele jak na 182 konie w całkiem sporym wozie.

SIL, Shift Indicator Light. Wskaźnik optymalnego momentu zmiany biegu  – definicja z prospektu modelu. Ten „podpowiadacz” znajduje się na górze zestawu wskaźników, z jego lewej strony. Po włączeniu funkcji Econ, za pomocą przycisku na środkowym tunelu, SIL proponuje szybsze wybranie wyższego przełożenia. Generalnie SIL nie przesadza, nie „każe” wrzucać kolejnego biegu po byle dotknięciu pedału gazu.

 

Rysopis. Honda Civic 1.5 VTEC Elegance 4 D, czterodrzwiowy, pięciomiejscowy sedan, długość 4648 mm, szerokość 1799 mm, wysokość 1416 mm, bagażnik 519 l, napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbosprężarką, 1498 ccm, 182 KM przy 5500 obr./min, 240 Nm przy 1900-5000 obr./min, maksymalnie 210 km/h, od 0 do 100 km/h w 8,5 s, średnie spalanie 5,8 l/100 km, cena 100.200 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Civic 4 D, z dwubryłowym nadwoziem, jest sedanem…

…oto dowód

Zawsze przy zamykaniu kufra masz szansę pobrudzić sobie palce

„Zgniatacze jajek”, tak niektórzy nazywają zawiasy klapy bagażnika wnikające do jego wnętrza

Przestrzeni tutaj więcej niż się spodziewasz

Deska rozdzielcza łatwiejsza do ogarnięcia niżby wynikało z jej nieco skomplikowanego wyglądu

Ciekawe rozwiązanie – przesuwane uchwyty na dwa kubki między przednimi fotelami 

Półtoralitrowy, benzynowy z VTC, mocna strona tej Hondy. I oszczędna. Honda ma doświadczenie, była w latach 80. jednym z prekursorów zmiennych faz

SIL, tutaj pojawiają się strzałki. Up podpowiada, że należałoby wrzucić wyższy bieg, Down, że niższy

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *