Mitsubishi Outlander 2.2 DI-D 4WD AT Intense Plus Calligraphy

Bardziej szlachetny

Najszybciej rozpoznasz Calligraphy po tym napisie na masce

Wersje odznaczające się dopieszczonym wyglądem na zewnątrz i w kabinie zazwyczaj dotyczą marek premium, takich jak Land Rover. Mitsubishi udowodniło na przykładzie Outlandera Calligraphy, że również wóz popularnej marki może nabrać bardziej atrakcyjnego, szlachetnego wyrazu.

 

Co to jest i dla kogo?

Calligraphy jest dla tych, którzy dobrze czują się w eleganckich wnętrzach. Naprawdę robi to bardzo dobre wrażenie – przede wszystkim staranne obszycie antracytową alcantarą znacznych połaci kokpitu oraz górnej części boczków przednich i tylnych drzwi. Do tego obszycie skórą, łączoną z alcantarą, przednich foteli i kanapy w drugim rzędzie (trzeci rząd, chowany w bagażniku pozostał z materiałową tapicerką). Ładnie to wszystko wygląda, ładnie pachnie, aż chce się wsiąść i jechać. Trzeba jednak wyjaśnić, że w ten sposób prezentuje się wnętrze Calligraphy z dwoma najbardziej zaawansowanymi pakietami, Fascynacja i Perfekcja – taki był w tym Outlanderze. Bo oferta Calligraphy obejmuje aż sześć pakietów, do wyboru: Esencja, Elegancja, Emocja, Ekscytacja, Fascynacja, Perfekcja. Ceny wahają się od 3.990 złotych do 24.890. A ponieważ każdy Calligraphy nosi na masce emblemat „Outlander”, identyfikacja przebiega natychmiastowo.

 

Trzy skróty z Outlandera

ASC – Active Stability Control. Stabilizacja toru jazdy, czyli to co niektóre inne marki zwą ESP (Electronic Stability Program), albo ESC (Electronic Stability Control). System zapobiegający poślizgom kół i całego samochodu, za pomocą automatycznego zmniejszania mocy silnika i uruchamiania hamulców przy wybranych kołach. Jest tak, jak podaje Mitsubishi w instrukcji obsługi – ASC zawiera ABS (Antilock Braking System), funkcję kontroli trakcji TCL (Traction Control) i funkcję kontroli stabilności. ASC możesz odłączyć – te dwie funkcje, ABS oczywiście pozostaje aktywny  – i to przy dowolnej prędkości jazdy. Wymagana jest szczypta cierpliwości, bo naciskanie przycisku z lewej strony kokpitu musi trwać ze trzy sekundy. I bardzo dobrze, wykluczone jest przypadkowe zdezaktywowanie systemu. W drugą stronę wszystko przebiega znacznie szybciej, wystarczy że dotkniesz przycisku i ASC już jest gotowe do akcji. Mitsubishi przypomina, że dla sprawnego działania ASC opony na wszystkich kołach muszą być tego samego typu i tego samego rozmiaru.

TCL – Traction Control, kontrola trakcji wchodząca w skład ASC (Active Stability Control). Ta część ASC zapobiega buksowaniu kół podczas ruszania oraz gdy Mitsubishi skręca z wciśniętym pedałem gazu. Oczywiście dzieje się to w wyniku zmniejszania mocy silnika i uruchamiania hamulców. Wyłączenie TCL już opisałem przy ASC. Wyłączenie może się przydać przy wydobywaniu się z błota, piachu, kopnego śniegu.

BA, Brake Assist. Asystent wspomagania hamowania, seryjny w każdym Outlanderze. Wytwarza maksymalne ciśnienie w układzie hamulcowym, gdy kierowca wciśnie pedał gazu szybko, ale ze zbyt małą siłą – częsty błąd. BA skraca drogę hamowania. BA zadziała zawsze, nie można go odłączyć.

 

Rysopis. Mitsubishi Outlander 2.2 DI-D 4WD Intense Plus Calligraphy, pięciodrzwiowy, siedmiomiejscowy (2 + 3 + 2) SUV, długość 4695 mm, szerokość 1810 mm, wysokość 1703 mm, bagażnik – 490 l, napęd 4×4 (stały w trybie Auto i Lock), czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 2268 ccm, 150 KM przy 3500 obr./min, 360 Nm przy 1500-2750 obr./min, maksymalnie 190 km/h, od 0 do 100 km/h w 11,6 s, średnie spalanie 5,8 l/100 km, cena 164.990 zł, Calligraphy Perfekcja 189.880 zł (bez rabatów).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Wszystkie szyby za przednimi drzwiami są fabrycznie przyciemnione

Z tyłu program personalizacji Calligraphy zdradza niewielka, ozdobna listwa na dole klapy bagażnika

Pakiety Calligraphy możesz zamówić do różnych wersji Outlandera, testowy miał turbodiesla 2.2 DI-D (dokładna pojemność 2268) 

Świetny pomysł – znacząca część deski rozdzielczej w alcantarze

Smaczek – delikatny logotyp na oparciach foteli

Miejsca w trzecim rzędzie ze zwykłą tapicerką

Przyciskiem z OFF wyłączysz ASC, czyli kontrolę stabilności i kontrolę trakcji…

…co potwierdzi ta lampka kontrolna

Automat ma sześć biegów, a manualne sterowanie przy kierownicy


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *