Fiat Talento Kombi 1.6 Ecojet (145 KM) L2H1 SX

Przestrzeń dla dziewięciorga

Talento czyli Renault Trafic w stylistyce Fiata, całkiem zresztą udanej. Innym „pożyczonym” modelem jest pikap Fiat Fullback, czyli Mitsubishi L200

Testujemy furgony rzadko, ale w tym przypadku chodzi o osobową, bogato przeszkloną wersję Kombi, z dziewięcioma miejscami w układzie 3 + 3 + 3. Fiat Talento to pod względem technicznym Renault Trafic obecnej, trzeciej generacji. Produkowany jest we Francji, w gamie włoskiej marki zastąpił Scudo.

 

Co to jest i dla kogo?

Samochód dla każdej firmy potrzebującej takiego właśnie „busika”. Talento z dłuższym rozstawem osi L2 (w milimetrach 3498) oferuje naprawdę dużo miejsca w każdym z trzech rzędach. Pomieści kierowcę – jako jedyny ma oczywiście osobny fotel – i ośmiu pasażerów na dwuosobowej kanapie z przodu oraz na dwóch trzyosobowych z tyłu, czyli w drugim i trzecim rzędzie. Każdy z podróżnych ma bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa i każdy łatwo zajmie swoje miejsce. Talento L2 jest na tyle obszerne, że wystarczy uchylane oparcie w drugim rzędzie, a dokładnie jedna trzecia oparcia, żeby swobodnie wchodzili i wychodzili pasażerowie z trzeciego rzędu. Talento zadowoli także kierowcę, z powodu dobrego prowadzenia (już poprzedni Trafic wyróżniał się pod tym względem). Nie czujesz, że to wóz o ponad pięciometrowej długości i dostawczym rodowodzie.

 

Trzy skróty z Talento

FCA – Fiat Chrysler Automobiles. Skrót FCA znajdziesz w różnych materiałach, na przykład w instrukcji obsługi. Fiat Chrysler Automobiles, tak nazywa się koncern produkujący między innymi markę Fiat. Rządzą w nim Włosi, którzy kontrolują amerykańskiego Chryslera i jego marki, w tym prestiżowego Jeepa. I oto klon Renault (Trafica) znalazł się w jednej rodzinie z Jeepem.

HBA – Hydraulic Brake Assist. Hydrauliczne wspomagania nagłego hamowania. HBA analizuje prędkość wciskania pedału hamulca. Ważna sprawa, bo wielu kierowców w newralgicznych sytuacjach naciska pedał całkiem szybko, ale za słabo. Właśnie HBA zapewnia dodatkowe zwiększenie siły hamowania. Uwaga, w instrukcji obsługi po angielsku (a taka była w testowym egzemplarzu) tenże pożyteczny układ został opisany jako PBA, Panic Brake Asssit.

C – Commercial. Dostawczy. Litera C w rozmiarze opony, w tym przypadku Dunlop Econodrive 215/60 R17C 109/107T, świadczy o tym, że jest to opona przystosowana do zwiększonych obciążeń. Wzmocniona jest wewnętrzna konstrukcja, o czym informuje jeden z napisów na bocznej ściance. Otóż pod strefą bieżnika (tread area) kryją się dwie warstwy poliestrowe, dwie stalowe, jedna poliamidowa, natomiast po ścianką (sidewall) dwie poliestrowe. Osobowa opona podobnej wielkości mogłaby mieć jedną warstwę poliestrową na całości, a nie dwie. Skoro wzmocniona konstrukcja to i większe ciśnienie: 3,2 bara z przodu oraz 3,5 bara, w przypadku podróży autostradowych odpowiednio 3,5 oraz 3,9. Nalepkę z ciśnieniami znajdziesz w dogodnym miejscu, wysoko, na metalowej części drzwi kierowcy.

 

Rysopis. Fiat Talento Kombi 1.6 Ecojet (145 KM) L2H1 SX, czterodrzwiowe, dziewięciomiejscowe (3 + 3 + 3) auto osobowe, długość 5399 mm, szerokość 1956 mm, wysokość 1971 mm, bagażnik 1800 l, napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel z dwiema turbosprężarkami, 1598 ccm, 145 KM przy 3500 obr./min, 340 Nm przy 1500 obr./min, maksymalnie 177 km/h, od 0 do 100 km/h brak danych, średnie spalanie 5,9 l/100 km, cena 105.450 zł netto (129.703 zł brutto).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Nadwozie znakomicie przeszkolone, co pomaga przy manewrowaniu na parkingu

Znaczek Fiata, wiodącej marki FCA. Fiat Professional sprzedaje samochody dostawcze

Efektowne, czarne, matowe alufelgi – opcja za 1900 złotych netto (2337 brutto)

Opony z literą C, a więc przygotowane na zwiększone obciążenia

Z bocznej ścianki można zawsze sporo wyczytać, tutaj wewnętrzna konstrukcja opony

Uchylana część oparcia w drugim rzędzie i już można wchodzić do ostatniego, trzeciego rzędu

Turbodiesel Twin Turbo. Mniejsza turbosprężarka kręci się przy niższych obrotach, potem pracę przejmuje większa, a mniejsza zostaje całkowicie odcięta 

Deska rozdzielcza z twardego plastiku (w końcu to dostawczak)…

…z cyfrowym, bardzo czytelnym prędkościomierzem     

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *