Mazda MX-5 2.0 SkyFreedom

Porywa, uzależnia

Świetne proporcje przy małych rozmiarach. Tak, czwarta generacja o fabrycznym kodzie ND, jest najkrótsza ze wszystkich MX-5

Czwarta generacja Mazdy MX-5 sprawia, że jeżdżąc innymi, zwykłymi autami tęskni się za nią. Lekkie, dwumiejscowe kabrio, z miękkim dachem i tylnym napędem – już to brzmi bardzo dobrze. A jeszcze lepiej, gdy dodamy, że zrobiła go Mazda, która zapoczątkowała historię MX-5 w 1989 roku.

 

Co to jest i dla kogo?

Do zabawy, do weekendowych przejażdżek, ale nadaje się także na długie trasy, co sprawdziłem. Z łatwością wywołasz nadsterowność, a operując gazem i kierownicą decydujesz, czy chcesz uślizgu, czy tylko lekkiego nadrzucenia tyłu w ostrym zakręcie. Jinba Ittai – jedność jeźdźca z koniem w tradycyjnym japońskim łucznictwie Yabusame. Jeśli nie masz benzyny we krwi – nie kupuj. Jeśli uważasz, że bardziej praktyczne będzie niemieckie kombi „w dieslu” – nie kupuj. Ale gdy masz odwagę przyznać przed sobą i przed rodziną, że taki właśnie roadster najbardziej cię kręci (poza rodziną, rzecz jasna) – kupuj. I nie bój się składania i rozkładania dachu, że nie ma siłowników. Zrobisz to ręcznie, siedząc w kabinie, w kilka sekund! No żeby nie było, że namawiam do złego, instrukcja obsługi radzi, aby chowając i wyciągając „kaptur” stać obok auta.

 

Trzy skróty

LSD – Limited Slip Differential. Mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, oczywiście tylny mechanizm. Ograniczanie poślizgu dyferencjału odbywa się elementami ciernymi, to prawdziwa, mechaniczna szpera. Dlatego między innymi tak łatwo wyjść Mazdą MX-5 z lekkiego uślizgu. Dzięki LSD powrót na bezpieczny tor jazdy następuje szybciej. LSD pomaga również przy szybkim starcie.

W – Winter. Chodzi o zimową lepkość oleju silnikowego. Upraszczając nieco sprawę, im mniejsza liczba przed W, tym olej lepszy na zimne pory roku. Mazda zaleca oleje sygnowane przez siebie, Mazda Original Oil Supra 0W-20 i Mazda Original Oil Ultra 5W-30. Autorzy instrukcji obsługi uspokajają, że jeśli nie masz takiego produktu, możesz stosować alternatywnie olej spełniający specyfikacje API SN lub ACEA A5/B5. API oznacza American Petroleum Institute, ACEA – Association des Constructeurs Europeens D’ Automobiles.  Owe SN i A5/B5 to bardzo wysokie specyfikacje. Zauważmy, że Mazda nie stosuje przy tym terminu „olej syntetyczny”, bo jest on raczej marketingowym określeniem niż technologicznym.

RCTA – Rear Cross Traffic Alert. Układ monitorowania ruchu poprzecznego przy cofaniu, działa po wrzuceniu wstecznego. Przydaje się przed wszystkim przy opuszczaniu tyłem parkingu. Gdy z prawej bądź z lewej ktoś nadjeżdża, rozlega się w kabinie, wiele razy, przerywany, trzykrotny brzęczyk. Usłyszysz go na pewno i od razu wciśniesz pedał hamulca! Poza tym miga piktogram w prawym bądź lewym zewnętrznym lusterku. RCTA korzysta z tych samych radarowych czujników w tylnym zderzaku, co BSM (Blind Spot Monitoring), monitoring martwego pola w zewnętrznych lusterkach, ale BSM ostrzega brzęczykiem tylko raz. Oba układy wchodzą w skład systemów bezpieczeństwa i-Activsense.

 

Rysopis. Mazda MX-5 IV 2.0 SkyFreedom, dwudrzwiowy, dwumiejscowy kabriolet z miękkim dachem, długość 3915 mm, szerokość 1735 mm, wysokość 1230 mm, bagażnik 130 l (niezależnie od położenia dachu), napęd tylny, czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy 1998 ccm, 160 KM przy 6000 obr./min, 200 Nm przy 4600 obr./min, maksymalnie 214 km/h, od 0 do 100 km/h w 7,3 s, średnie spalanie 6,6 l/100 km, cena 113.900 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Tył również charakterystyczny

Składania i otwierania dachu nie powinno praktykować się w temperaturach otoczenia poniżej 0. Materiał może się wtedy załamywać i powstaną mikropęknięcia, które spowodują nieszczelności

Kokpit rasowy, choć cały z twardego plastiku

Silnik wzdłużnie i cofnięty dla wyrównania mas przypadających na osie

Bagnet do oleju, najlepszy sposób sprawdzenia poziomu środka smarnego. W MX-5 jest, w niektórych nowoczesnych autach niestety nie

RCTA i BSM wyłącza się tym samym przyciskiem po lewej stronie deski rozdzielczej. To lewy, dolny przycisk

Dezaktywację RCTA i BSM oznajmia piktogram na dole prędkościomierza

Ręczny jako dźwignia. Warto się przypatrzeć, bo może za kilka lat takie dźwignie „wymrą”

Głośniki Bose w zagłówkach – tylko w SkyFreedom. Dzięki nim więcej usłyszysz ze sprzętu car audio podróżując bez dachu
 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *