Smart Fortwo 0.9 (109 KM) Brabus Xclusive

Nie będzie takiego drugiego

Fortwo nie ma bezpośredniego konkurenta, nie mówiąc już o tej wersji. Brabus jest dłuższy od standardowego Fortwo o 45 milimetrów, z powodu zderzaków

Fortwo, pierwszy i podstawowy model Smarta, od pierwszej generacji, jeszcze z zeszłego wieku, wzbudzał i zainteresowanie, i kontrowersje, chociażby słoną ceną. W trzeciej odsłonie nadal jest to oryginalny minisamochód, z dwoma miejscami, silnikiem z tyłu i tylnym napędem. W wersji Brabus moc przekracza 100 rumaków, jest ich dokładnie 109.

 

Co to jest i dla kogo?

Od razu wyjaśnijmy, że nowych Fortwo Brabusów już nie ma w ofercie, w żadnym kraju. Generalnie Smart będzie zmierzał ku bardzo modnej elektromobilności, spalinowe modele zostały skazane na nieuchronne wymarcie. Testowałem Brabusa Xclusive, a więc maksymalną wersję i maksymalnie drogą. Cóż, 100 tysięcy bez 100 złotych za dwumiejscowy pojazd, trzeba mieć fantazję. A z opcjami cena egzemplarza, którego widzisz na fotografiach sięgnęła… 113 tysięcy. Ale – małe, szalenie zwrotne autko znakomicie radzi sobie w dużym mieście, zaparkujesz bez problemu, więc może Fortwo nie jest zupełnie pozbawiony sensu?

 

Skrót razy trzy

B jak Brabus. Firma znana z tuningu Mercedesów (Smart to marka Mercedesa) figuruje w pełnej nazwie autka. Taki fabryczny tuning, polegający przede wszystkim na włożeniu najmocniejszego, 109-konnego motoru. Brabus modyfikował zawieszenie, także ESP (Electronic Stability Program). Do tego sportowe fotele Brabus (naprawdę wygodne), inne zderzaki, sportowa kierownica, zawieszenie obniżone o 10 milimetrów  i dwie końcówki wydechu. Końcówki fałszywe! Spaliny wydostają się na zewnątrz dwoma otworami, ale na dole jedynego tłumika. Literę B znajdziesz na dźwigni zmiany biegów (dwusprzęgłowa, siedmiobiegowa Twinatic) i na kapslach aluminiowych obręczy o nazwie Monoblock IX. Napis „Brabus” widnieje na dźwigni hamulca ręcznego, tudzież na obu dywanikach.

ESP – Electronic Stability Program. Elektroniczna stabilizacja toru jazdy. ESP obniża moc silnika i uruchamia hamulce przy wybranych kołach, aby utrzymać pojazd w zadanym przez kierowcę torze jazdy i aby ułatwić szybkie ruszanie i przyspieszanie. Wbrew pozorom i proporcjom Smarta, ESP wcale często nie interweniuje podczas jazdy. A jeśli już, miga żółta kontrolka na obwodzie prędkościomierza. Jednak dla większego bezpieczeństwa, konstruktorzy nie przewidzieli możliwości odłączenia przez kierowcę ESP, czy jakiejkolwiek jego funkcji. Ciekawą i przydatną funkcją jest asystent bocznego wiatru, gotowy pomóc przy szybkości powyżej 70 kilometrów na godzinę, podczas jazdy na wprost lub na łagodnych zakrętach.

SD, Secure Digital. Karta pamięci, z zapisem nawigacji satelitarnej GPS (Global Positioning System) Tom Tom . Smart jest oryginalny również w tym szczególe, karta mieści się w otworze na końcu środkowego tunelu, pod podłokietnikiem. Żeby bezpiecznie wyjąć kartę, trzeba poprzez środkowy, dotykowy ekran wybrać Menu, System, Wyjmij kartę SD. Samochód zapyta jeszcze, czy na pewno chcesz to zrobić. Potwierdzasz, nawigacja z karty już nie jest odczytywana, możesz bezpiecznie usunąć kartę.  Jest też nieco krótsza droga – naciskasz pole z znaczkiem + na ekranie i pojawia się komunikat Wyjmij kartę SD. Czynność ta jest banalnie prosta, naciskasz lekko kartę i ona wyskakuje.

 

Rysopis. Smart Fortwo III 0.9 (109 KM) Brabus Xclusive, trzydrzwiowy, dwumiejscowy hatchback, długość 2740 mm, szerokość 1663 mm, wysokość 1543 mm, bagażnik 260/340 l, napęd na tył, trzycylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbo, 898 ccm, 109 KM przy 5750 obr./min, 170 Nm przy 2000 obr./min, maksymalnie 165 km/h, od 0 do 100 km/h w 9,5 s, średnie spalanie 4,5 l/100 km, cena 99.900 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Widoczność znakomita, aczkolwiek tylny słupek wyszedł dość szeroki

Efektowne, krótkie rury wydechowe…

…ale jak widać gazy spalinowe uchodzą gdzie indziej, dołem

Silnik o pojemności 0.9 ciasno upakowany pod bagażnikiem

Deska rozdzielcza Brabusa ma wykończenie ze skóry i czarnego materiału

„Brabus” na dźwigni ręcznego hamulca…

…oraz na dywanikach

„Brabus” na dole tylnej pokrywy, konkretnie jej dolnej części (jest dwuczęściowa)

Karta SD z nawigacją schowana w tyle dwumiejscowej kabiny


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *