Dacia Sandero 0.9 TCe 90 Stepway Laureate

Podniesione Sandero

Stepway to Sandero o większym prześwicie i z terenową stylizacją. Alufelgi? Nie, to stalowe obręcze Bayadere z efektownymi kołpakami

Sandero – najmniejszy model rumuńskiej marki należącej do Renault.  Stepway oznacza odmianę, nie tylko Sandero, o zwiększonym prześwicie i ze stylistycznymi, off-roadowymi dodatkami. Napęd pozostaje nadal przedni, ale w obecnych czasach to żadne zdziwienie. Sandero Stepway występuje w jednej, bogatej jak na Dacię, wersji wyposażenia Laureate.

 

Co to jest i dla kogo?

Jeżeli każdy wjazd na wyższy krawężnik powoduje w Tobie obawy, że coś uszkodzisz pod spodem auta, pomyśl o Sandero Stepway. W porównaniu ze zwykłymi wersjami prześwit wzrósł o 41 milimetrów, ze 132 do 173 – mierzone przy pięciu osobach na pokładzie! Nie jest to może rekordowa wartość, ale w mieście w zupełności wystarczająca. Jeśli podróżujesz na krótkich dystansach, łatwiej zniesiesz takie niedogodności jak za krótkie siedziska foteli, brak wieszaków na ubrania z tyłu kabiny, czy regulacja kierownicy tylko w jednej płaszczyźnie (góra-dół). Dacia jest dla ludzi nie przepłacających za samochód i ekstrabajery. No i możesz pochwalić się, że silnik w Twoim aucie produkuje ponad 100 koni z litra! Tak, to prawda, w tej wersji 898 centymetrów sześciennych pojemności i 90 koni.

 

Trzy skróty

PAG – polyalkylene glycol. Glikol polialkilenowy. Tenże skrót widnieje w wielu samochodach przy informacji o czynniku w klimatyzacji, w tym przypadku R-1234yf. Jak wyjaśniają autorzy instrukcji obsługi auta, PAG oznacza typ oleju w układzie klimatyzacji. Olej jest dodawany do czynnika chłodzącego i w ten sposób smaruje sprężarkę klimatyzacji.

RDS – Radio Data System. System przekazujący informacje tekstowe dotyczące odbieranej stacji i audycji radiowej. W Sandero Stepway mamy RDS mało rozbudowany. Na wyświetlaczu pojawiają się podstawowe dane, nie można wybrać rodzaju programu. Ale, tak z ręką na sercu, często korzystacie z takiego wyboru? Testowy egzemplarz był wyposażony w Media Nav Evolution, w cenie zaledwie 950 złotych, niedrogie opcje to jedna z niepodważalnych zalet Dacii. Media Nav Evolution, poza radiem i nawigacją satelitarną z 7-calowym dotykowym ekranem zawiera także bleutooth, wejście USB (Universal Serial Bus), wejście jack, pilot do sterowania radiem z prawej strony kolumny kierownicy (tak jak w wielu Renault).

AM – Amplitude Modulation, modulacja amplitudy, a więc długie fale radiowe. Tak, w Sandero możesz słuchać radia na długich falach, bo w wielu innych modelach różnych marek już tych fal nie ma. Podczas podróży po polskich drogach chodzi raczej o jedną stację, pierwszy program Polskiego Radia na częstotliwości 225 kHz (kiloherców). Gdy z jakichś powodów odbiór na falach ultrakrótkich zanika, zawsze możesz liczyć na AM, na długie fale.

 

Rysopis. Dacia Sandero 0.9 TCe 90 Stepway Laureate, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy hatchback, długość 4089 mm, szerokość 1761 mm, wysokość 1615 mm (z relingami), bagażnik 320/1200 l, napęd na przód, trzycylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbosprężarką, 898 ccm, 90 KM przy 5000 obr./min, 140 Nm przy 2250 obr./min, maksymalnie 168 km/h, od 0 do 100 km/h w 11,1 s, średnie spalanie 5,6 l/100 km, cena 46.300 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Również tylny zderzak, na dole, ma nakładki w kolorze matowego chromu

Jakby ktoś przejawiał wątpliwości, napis na obu przednich drzwiach, pod lusterkiem…

…oraz na oparciach foteli

Plastiki twarde, ale nie wymagajmy od taniego auta, żeby miało drogie wykończenie, tym bardziej że w grę wchodzi miejski segment B

Benzynowy silnik z turbo, 0.9 TCe, bez żadnej osłony na górze. Duży plus za siłownik podnoszący maskę (z prawej strony zdjęcia)

PAG, rodzaj oleju w klimatyzacji

RDS w praktyce, podstawowe informacje o stacji radiowej i aktualnie nadawanym programie

AM, fale długie możesz włączyć dotykowo w lewym, górnym roku ekranu Media Nav Evolution

Jedynka Polskiego Radia, 225 kiloherców, bez RDS-u, który na długich nie jest dostępny

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *