Dacia Lodgy 1.6 SCe 100 LPG Laureate

Jazda na gazie

Auto wydaje się dłuższe niż jest. Karoseria ma niespełna 4,5 metra

Lodgy to jeden z dwóch minivanów Dacii. Jest jeszcze Dokker, nieco mniejszy i mający użytkową wersję o nazwie Van. Główną cechę testowanej odmiany Lodgy stanowi fabryczna instalacja gazowa. Fabryczna dosłownie, bo montowana w fabryce w Maroku.

 

Co to jest i dla kogo?

Samochód z gatunku tych, co to wyglądają korzystniej niż na zdjęciach i prowadzą się lepiej, niż oczekujesz. LPG, a więc dla oszczędnych, a na pewno dla dużo podróżujących. Do testu trafił egzemplarz 7-miejscowy, kolejna, ciekawa sprawa. Na krótkich dystansach, a nawet na średnich, siedem osób pojedzie bez problemu. Zastanów się jednak, czy naprawdę miejsca numer 6 i numer 7 są potrzebne? Dzielone części kanapy trzeciego rzędu po złożeniu zajmują sporo przestrzeni, najlepiej usunąć je w ogóle z auta – czyli wersja 5-miejscowa.

 

Trzy skróty

LPG – Liquefied Petroleum Gas. Płynne paliwo gazowe, gaz w aucie, mieszanina propanu i butanu. Korzyści są oczywiste, tym bardziej że Dacia żąda naprawdę umiarkowanej dopłaty za fabryczny gaz, 3000 złotych. Przyjmijmy, że litr gazu ma cenę 2,40 zł, litr bezołowiowej 95 oktanów 5,10 zł. Zakładając przeciętne spalanie gazu 9 litrów, koszt 100 kilometrów wyniesie 21,60 zł. Na benzynie, przy średniej 7 litrów, taki sam dystans uszczupli portfel o 35,70 zł. Różnica 14,10 zł, tak więc instalacja LPG spłaci się na dystansie 21 tysięcy kilometrów z kawałkiem. Realnie wyjdzie nieco dłuższy dystans, choćby z dwóch powodów. Rozruch i praca na zimno zawsze przebiegają na benzynie, a badania techniczne nowego wozu wykonuje się co roku, a nie po trzech latach i po dwóch. W Lodgy pracuje instalacja włoskiej marki Landi Renzo z polskim zbiornikiem Stako, wiszącym na zewnątrz, za tylną osią. Jego nominalna pojemność to 42 litry gazu, z tym że realnie pomieści 32 litry. Tak więc zasięg na samym gazie wynosi ponad 300 kilometrów przyjmując zużycie LPG w granicach 8-10 litrów.

GPL – le gaz de pétrole liquéfié, skroplony gaz ropopochodny. To samo co LPG, ale po francusku. Skrót GPL widnieje na okrągłym elemencie na środowym tunelu. Jest to diodowy paliwomierz dla gazu i zarazem przycisk przełączania między gazem a benzyną. W praktyce rzadko kto będzie rezygnował z gazu na rzecz droższej benzyny. Instalacja sama przechodzi na benzynę w razie wyczerpania się gazu informując o tym pikaniem. I sama przechodzi na gaz, gdy silnik się nieco rozgrzeje.

FNS – Formuła Non Stop. Przedłużona, płatna gwarancja i assistance na czwarty, a nawet na piaty rok użytkowania Dacii. Każda Dacia ma gwarancję trzyletnią, do 100 tysięcy kilometrów. Decydując się na FNS, wczytaj się w warunki, zwłaszcza do jakiego przebiegu obowiązuje. Przykładowo FNS w pakiecie z przeglądami na cztery lata ma limit 60 tysięcy kilometrów.

 

Rysopis. Dacia Lodgy 1.6 SCe 100 LPG Laureate wersja siedmiomiejscowa, pięciodrzwiowy, siedmiomiejscowy (2 + 3 + 2) minivan, długość 4498 mm, szerokość 1751 mm, wysokość 1680 mm (z relingami), bagażnik 207/2617 l, napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy, 1598 ccm, 102 KM przy 5500 obr./min, 156 Nm przy 4000 obr./min, maksymalnie 172 km/h, od 0 do 100 km/h w 11,7 s, średnie spalanie benzyny 6,1 l/100 km, średnie spalanie gazu 8,1 l/100 km, cena 52.800 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Lampy tylko z boków tylnej klapy, ale wysokie i dobrze widoczne

Deska rozdzielcza cała twarda, tak samo boczki drzwi, ale spójrzmy na cenę tego sporego minivana, niewiele ponad 50 tysięcy. Z gazem

Silnik starej szkoły i to wcale nie jest wada: pośredni wielopunktowy wtrysk, brak turbodoładowania, tylko 102 konie z 1.6 litra

Cztery wtryskiwacze gazowe z przodu silnika, filtry związane z gazem schowano za silnikiem

GPL na środkowym tunelu, pięć diod na górze oznacza pełny zbiornik gazu

Przemyślane rozwiązanie – za wlewem benzyny sporo miejsca na wlew gazu

Zbiornik LPG od dołu dodatkowo zabezpieczony metalową płytą

Rewelacja – szyby w tylnych drzwiach są duże a mimo to chowają się całe

Szyby za tylnymi drzwiami, dla pasażerów w trzecim rzędzie, można otworzyć w ten sposób


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *