Mercedes-Benz Sprinter 311 CDI FWD standard wysoki dach

Przygotowany dla kurierów

Obecny Sprinter nie ma nic wspólnego z Volkswagenem Crafterem. Stylizacja przodu, ze znacznie mniejszymi światłami niż w poprzedniku. Nowa koncepcja wzornictwa zwie się Sensual Purity

Sprinter w obecnej, trzeciej generacji otrzymał, po raz pierwszy, napęd na przednie koła, FWD (Front Wheel Drive). Trzeba przyznać, że trakcja jest dobra, a zamiany obciążenia niewiele na nią wpływają. Testowaliśmy odmianę 311 CDI, czyli z turbodieslem 2.1 o stosunkowo niewielkiej mocy 114 koni mechanicznych. Nadwozie było standardowe, a dach wysoki. Najkrótsza wersja nazywa się kompakt, natomiast dwie większe niż standard: długi i extra długi.

 

Co to jest i dla kogo?

Zabudowa kurierska testowego auta nie pozostawia wątpliwości, dla jakich firm został przeznaczony. W przestrzeni ładunkowej pojawiło się sześć składanych półek. Przy wysokim dachu wewnętrzna wysokość przekracza 2 metry, więc poruszanie się przebiega swobodnie. Można przedostać do szoferki, bez wychodzenia na zewnątrz, przez odsuwane drzwi. A w szoferce z prawej strony jest składany zydel dla kuriera. Mamy więc kabinę dwumiejscową, w układzie 1 + 1.

 

Trzy terminy

B7, XTL – takie symbole widnieją na nalepce nad wlewem paliwa, z lewej strony karoserii, tuż za kabiną. Są to unijne symbole paliwa, w tym przypadku oleju napędowego z 7-procentową domieszką biokomponentów  (B7) oraz syntetycznego olej napędowego (XTL), w Polsce niewystępującego. XTL można rozwijać jako Antything-To-Liquids. Benzyny to literka E. Dodam, że w Sprinterze, żeby otworzyć i zamknąć klapkę wlewu paliwa, trzeba otworzyć drzwi kierowcy. Ktoś uzna, że to zabezpieczenie przed rabusiami paliwa, ktoś inny skrytykuje nieco uciążliwe tankowanie.

kPa – kilopaskal, jednostka ciśnienia, dokładnie 1000 paskali. O tyle łatwa w „obsłudze”, że kilopaskale należy podzielić przez 100 i mamy liczba barów, albo atmosfer, jak kto woli. Różnice miedzy barami i atmosferami są tak małe, że przy ciśnieniach w ogumieniu dostawczaka można je pominąć. Z nalepki z lewej strony obudowy fotela kierowcy dowiesz się, iż przy małym obciążeniu we wszystkich kołach powinno być po 330 kPa, przy dużym obciążeniu 360 kPa z przodu i 450 kPa z tyłu. Czyli, odpowiednio 3,3; 3,6; 4,5 bara. Rozmiar opon Michelin Agilis to 225/65 R16C 112/110 R, koło zapasowe jest pełne, wisi na zewnątrz, za tylną osią.

P jak Parking, hamulec pomocniczy, zwany popularnie ręcznym. W „moim” Sprinterze był opcjonalny, elektryczny hamulec postojowy za 821 złotych netto, czyli 1010 brutto. Mały, za mały przycisk z literką P znalazł się na lewym skraju deski rozdzielczej. Jego wciśnięcie powoduje uruchomienie hamulca (co usłyszysz w kabinie), jego pociągnięciem hamulec zwalniasz. Jak zaznaczają autorzy prospektu Sprintera, taki elektryczny hamulec oznacza rezygnację z dźwigni i poprawia „przejście na tył pojazdu”. W aucie kurierskim sprawa bardzo istotna.

 

Rysopis. Mercedes-Benz Sprinter 311 CDI FWD standard wysoki dach, czterodrzwiowy, dwumiejscowy (1 + 1) furgon, długość 5932 mm, szerokość 2175 mm, wysokość 2835 mm, napęd na przednie koła, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 2143 ccm, 114 KM przy 3800 obr./min, 300 Nm przy 1200-2200 obr./min, maksymalnie – brak danych, od 0 do 100 km/h – brak danych, średnie spalanie 7.8 l/100 km, cena bez opcji 96.530 zł netto, 118.732 zł brutto, cena testowego egzemplarza 150.642 zł netto, 185.290 zł brutto.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Tylne drzwi z zawiasami na zewnątrz, ale w dostawczaku to ujdzie, wręcz jest zaletą w przypadku napraw czy regulacji

Otwieranie skrzydeł tylnych drzwi o 270 stopni (opcja) przebiega szybko. Po prostu otwierasz, nie trzeba niczego wciskać, czy wyjmować

Zabudowa. Sześć składanych półek na paczki, przesuwane drzwi do ładowni

114-konny turbodiesel 2.1 został osadzony poprzecznie

B7, XTL – rodzaje oleju napędowego, które możesz tankować

Deska rozdzielcza ze sporymi połaciami plastiku, na których nic nie ma

Koła 16-calowe, z kołpakami – w dostawczych są częściej zakładane niż w osobowych

Nalepka z ciśnieniem w oponach w kPa

A ręczny tutaj się schował, na lewo od pokrętła świateł

 

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *