Citroen C4 Cactus  1.2 (130 KM) Shine

Jest oryginalny!

Z wysokością 1480 mm Cactusa możemy klasyfikować jako hatchbacka, a nie crossovera

Jeśli ktoś narzeka, że współczesne Citroeny utraciły wiele z nietuzinkowego charakteru sprzed lat, można się z nim częściowo zgodzić. „Częściowo”, bo niech obejrzy C4 Cactusa. Oryginalnych rozwiązań znajdzie w nim całkiem sporo.

 

Co to jest i dla kogo?

Wyjaśnijmy od razu, mimo „C4” w nazwie, technicznie Cactus ma więcej wspólnego z C3. A skoro C3, to miejski segment B. Jak na tę kategorię Cactus bardzo wyrósł, długością 4,17 metra zahacza o kolejny samochodowy przedział, o kompakty. Wspominam o tym nie bez kozery, żeby nieco „usprawiedliwić” cenę testowanej odmiany 1.2 (130 KM) Shine wynoszącą, bez opcji, 75.340 złotych. Jak na segment B, sporo. Taki Cactus jest dla ludzi chcących posiadać auto nieduże, ale bez przesady; szybkie (sprint do setki  w 8,1 sekundy) i inne od innych. Nietuzinkowe rozwiązania to na przykład miękkie, wystające uchwyty do zamykania przednich drzwi, czołowa poduszka pasażera schowana w suficie, brak nawiewu z prawej strony kokpitu, uchylne szyby w tylnych drzwiach, airbumpy, czyli nakładki na drzwiach.

 

Trzy skróty

C jak Citroen, czyli litera w nazwie modelu. Modelu osobowego, bo Berlingo, Jumpy i Jumper obywają się bez C. Są więc lub były: C1, C2, C3, C4, C5, C6, C8, także C-Elysee i C-Crosser.

PHC – Progressive Hydraulic Cushions. Progresywne ograniczniki hydrauliczne. W przednich amortyzatorach są dwie takie poduszki, to odróżnia je od klasycznych amortyzatorów. Jedna dodatkowa, hydrauliczna poduszka odpowiada za sprężanie, druga za rozprężanie. W tylnych amortyzatorach zastosowano jedną poduszkę, pracująca przy sprężaniu. Przy znacznych sprężeniach i  rozprężeniach amortyzatora poduszki PHC progresywnie spowalniają reakcję zawieszenia. Zapobiega to zarówno gwałtownemu szarpnięciu w końcowej fazie skoku, jak i dobiciu amortyzatora. Natomiast przy łagodnej pracy zwiększa się komfort jazdy, dzięki większemu skokowi zawieszenia i skutecznemu pochłanianiu nierówności. W praktyce komfort rzeczywiście wychodzi niezły, ale czy jest efekt „latającego dywanu”, o którym Citroen wspomina w prospekcie modelu, to już kwestia do dyskusji. Taki efekt bywał w starszych modelach, z zawieszeniem hydropneumatycznym. Francuska marka zrezygnowała z niego i teraz promuje termin Citroen Advanced Comfort. Chodzi o komfort bardzo szeroko pojęty, przykładowo o funkcjonalność obsługi i przyjazną atmosferę we wnętrzu.

ADML – Aide au Demarrage Main Libre. Po francusku dostęp do auta i rozruch bez kluczyka. Opcja tylko do najbogatszej wersji wyposażenia Shine, za 1710 złotych. Kluczyk możesz trzymać cały czas w kieszeni, czy torebce. ADML działa na przednie klamki. Aby otworzyć samochód, wsuwasz dłoń za klamkę. Żeby zamknąć, dotykasz palcem lub dłonią pola na klamce oznaczonego dwoma poziomymi występami. Dobrym pomysłem Citroena jest otwieranie samego tylko bagażnika, również z pilota. Boczne drzwi pozostają zaryglowane. Ale możesz to zmienić i otwierać poprzez bagażnik całe auto. Służy do tego centralny, dotykowy ekran. Wchodzisz w Ustawienia pojazdu, Komfort, Odryglowanie tylko bagażnika.

 

Rysopis. Citroen C4 Cactus  1.2 (130 KM) Shine, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy hatchback, długość 4170 mm, szerokość 1714 mm, wysokość 1480 mm, bagażnik 348/1170 l, napęd na przód, trzycylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbo, 1199 ccm, 130 KM przy 5500 obr./min, 230 Nm przy 1750 obr./min, maksymalnie 208 km/h, od 0 do 100 km/h w 8,1 s, średnie spalanie 5,0 l/100 km, cena 75.340 zł

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Przyciemniane szyby za przednimi drzwiami, seryjnie tylko w Shine, w Feel opcjonalnie za 800 zł, w podstawowej wersji Live niedostępne

Szyby z tyłu możesz tylko nieco otworzyć. Taki sposób był kiedyś popularny w trzydrzwiowych autach

Dwa ekrany, ten większy dotykowy, ale nie znajdziesz na nich obrotomierza!

Silnik trzycylindrowy. Benzynowych jednostek z czterema cylindrami nie ma

Airbumpy na bocznych drzwiach, teraz z twardego plastiku (przed liftingiem były z miękkiego)

Amortyzator z PHC, z zewnątrz nic szczególnego nie widać

Oznaczone miejsce dla układu ADML, tutaj dotykasz i drzwi są zaryglowane

Do zamykania przednich drzwi służą miękkie uchwyty

Schowek, nazwany Top Box, przed pasażerem jest na górze kokpitu, zaś Airbag in Roof, jak informuje cennik, czyli poduszka w suficie!

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *