Ford Fiesta Active 1 1.5 TDCi

Na gorsze drogi

Fiesta Active ma prześwit o 19 milimetrów większy niż w Fieście, inne amortyzatory, inne sprężyny

Active, tak nazywa się podniesiona Fiesta, z prześwitem 194 milimetry, czyli większym o 19 milimetrów. Ford stosuje na nią, zdobywające coraz większą popularność, określenie „crossover”. Active to nowa wersja w gamie tego popularnego Forda. Cyferki 1 lub 2 dotyczą pakietów seryjnego wyposażenia. Odmianą Active ma także Ka+.

 

Dla kogo crossover Fiesta?

Dla wszystkich zmuszonych korzystać z dróg ze zniszczonym, dziurawym asfaltem, a nadal takich arterii jest całkiem sporo, nawet w bogatych regionach. Dla kierowców lubiących wybrać się do lasu, na działkę, na plażę i kawałek przebyć po szutrze. Dla obawiających się, że parkując „zwykłym” autem szybko uszkodzą przedni zderzak. Wreszcie dla tych, co wolą mniejsze pojazdy, bardziej poręczne w miejskiej dżungli. I masz to wszystko bez rezygnacji z właściwości jezdnych na wysokim poziomie, typowym dla Forda.

 

Trzy skróty z Fiesty Active

TDCi – Turbo Diesel Common injection. Skrót oznacza turbodiesle Forda z bezpośrednim wtryskiem common rali, który zupełnie zdominował segment aut osobowych. W tym przypadku 1,5 litra i cztery gary. Takie czasy, że trzeba podkreślać, oczywista niegdyś, liczbę garów, bo benzyniaki w Fieście mogą „pochwalić się” tylko trzema. Wszystkie benzyniaki. Fiesta Active ma tylko jednego diesla, właśnie 120-konnego 1.5 TDCi. Na biegu jałowym drży on dość mocno,  lecz w kabinie tego nie czujesz. Potem, podczas jazdy nie możesz narzekać. 1.5 TDCi odznacza się zapałem do pracy, przyjemnym rozwijaniem mocy po bardziej energicznym wciśnięciu pedału gazu i dobrymi manierami akustycznymi. A ile pali? Na to najczęściej powtarzane pytanie odpowiedź brzmi: tak w ogóle do 7 litrów, a przy wolniejszej podróży, na przykład po dziurawej nawierzchni, zejdziesz poniżej 5 litrów.

FoMoCo – Ford Motor Company. Nieco tajemniczo brzmiące wyrażenie oznacza nazwę dużego, amerykańskiego koncernu. Znajdziesz FoMoCo na nalepce pod maską opisującą czynnik w klimatyzacji, czynnik oczywiście R-1234yf, także na kilku innych elementach w komorze silnika.

CAN – Cancelled. Anulowany. Jeden z przycisków na lewym ramieniu kierownicy do obsługi tempomatu. Po jego muśnięciu nastawiona prędkość zostaje zawieszona, przeniesiona do pamięci. Wizualnym potwierdzeniem tego na tablicy wskaźników jest zmiana koloru ustawionej prędkości na szary i przekreślenie jej w poziomie. Tempomat przechodzi więc w tryb gotowości. Taki sam efekt przynosi naciśniecie pedału hamulca, bo użycie pedału sprzęgła nie zawiesza działania tempomatu. Do przywracania tempomatu do pracy służy przycisk RES na tym samym, lewym ramieniu kierownicy. I jeszcze trzy charakterystyczne sprawy. Radarowy tempomat Adaptive Cruise Control jest w instrukcji obsługi określany jako „adaptacyjny układ kontroli prędkości”. Nie dokupisz go osobno, tylko w pakiecie Driver Assistance 5, na szczęście niezbyt drogim, 2000 złotych dla Active 1. Wreszcie, po trzecie – możesz wybrać, czy chcesz korzystać z tempomatu adaptacyjnego, czy ze zwykłego! Świetna sprawa, służy do tego „wyświetlacz informacyjny”, jak wyczytasz w instrukcji obsługi. Nie możesz tego uczynić w czasie jazdy, grzebanie w ustawieniach pojazdu staje się dostępne na postoju.

 

Rysopis. Ford Fiesta Active 1 1.5 TDCi, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy hatchback (crossover), długość 4068 mm, szerokość 1735 mm, wysokość 1498 mm, bagażnik 292/1093 l, napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 1499 ccm, 120 KM przy 3600 obr./min, 270 Nm przy 1750-2500 obr./min, maksymalnie 190 km/h, od 0 do 100 km/h w 9,4 s, średnie spalanie 4,4 l/100 km, cena 77.550 zł (bez promocji).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Karoseria Active wyłącznie pięciodrzwiowa. Ruby red to metalizowany, specjalny kolor, za dopłatą 2400 (standardowy metalik dają za 1600)

Góra kokpitu prawie cała ugina się pod palcami, w miejskim segmencie B zawsze będę to chwalił

1.5 TDCi ze 120 końmi pasuje do auta z dobrze skonstruowanym zawieszeniem. Skośny cień rzucany na silnik pochodzi od pręta przytrzymującego maskę

Wlew paliwa bez korka, patent stosowany przez Forda w wielu modelach

FoMoCo na dole nalepki od klimatyzacji

CAN przenosi tempomat w tryb gotowości, z zapamiętaną prędkością

Do wyboru masz cztery odległości czasowe od poprzedzającego pojazdu, sportową (najkrótszą), dwie normalne i komfortową

Radarowy czujnik aktywnego tempomatu, pod przednią tablicą rejestracyjną

Cztery elektrycznie sterowane szyby, opuszczane i podnoszone jednym naciśnięciem przycisku, za 800 złotych. Warto


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *