Peugeot Rifter Standard 1.5 BlueHDi 130 Allure+

Partner osobowy

Rifter, czyli osobowa mutacja Partnera, nowość Peugeota z 2018 roku, tak jak model 508

Był dostawczy Partner i osobowy Partner Tepee. W obecnej generacji mamy parę Partner i Rifter. Osobowa odmiana została więc podniesiona do rangi osobnego modelu. Rifter występuje jako krótszy Standard oraz jako dłuższy Long, z powiększonym rozstawem osi. Do testu trafił Standard z najmocniejszym sercem, 130-konnym turbodieslem 1.5, z dobrym wyposażeniem Allure, wzbogaconym o pakiet Allure+.

Dla kogo Rifter?

Dostawczy rodowód kombivanów w oczach niektórych fanów motoryzacji uchodzi za gorszy, a na pewno mniej prestiżowy. Ale spójrzmy realnie – dostawcze geny dają niejedną, praktyczną zaletę. Rifter przecież zapewnia: dużo miejsca w kabinie, bogate przeszklenie, ładowność aż 705 kilogramów, bardzo duży i foremny bagażnik 775/3000 litrów, przesuwane boczne drzwi znakomicie sprawdzające się na ciasnych parkingach. A ponieważ Rifter ma i-Cockpit, czyli małą kierownicę i wskaźniki widoczne ponad nią, poczujesz się nie gorzej niż w innym, osobowym Peugeocie. Nie skreślaj z góry Riftera, może okazać nader interesującym, rodzinnym pojazdem.

Trzy charakterystyczne skróty

AFIL – Alerte de Franchissement Involontaire de Lignes, asystent pasa ruchu, układ aktywnego monitorowania pasa ruchu. Francuski skrót AFIL znajdziesz w spisie treści instrukcji obsługi. To ten układ, który ostrzega, jak zjedziesz z pasa ruchu nie włączywszy migacza, w Rifterze przy prędkościach 65-180 na godzinę. Kamera za czołową szybą, na górze, rozpoznaje poziome oznakowanie. AFIL działa tak, że nie tylko ostrzega grafiką na prawym, dolnym skraju obrotomiera, ale również lekko koryguje tor jazdy. Muszę przyznać, że AFIL spisuje sie sprawnie, nie przeszkadza mu lekkie ośnieżenie drogi, wystarczy że linie pozostają troche widoczne. I druga zaleta, AFIL nie szarpie kierownicą. AFIL możesz wyłączyć przyciskiem z lewej strony deski rozdzielczej. Układ ten wchodzi w skład pakietu safety, ale to pakiet seryjny w każdym Rifterze.

V-AEB – Video-Active Emergency Brake. Tym razem skrót z cennika, układ automatycznego hamowania. Działa w oparciu o tą samą kamerę za czołową szybą, co AFIL (Alerte de Franchissement Involontaire de Lignes) i zawiera się w tym samym pakiecie safety. V-AEB automatycznie uruchamia hamulce, gdy kierowca nie reaguje na zagrożenie. Wykrywa jadące pojazdy w zakresie prędkości Riftera 5-85 na godzinę, stojace pojazdy do 80, pieszych do 60. W instrukcji obsługi okreslany jako Active Safety Brake.

EMP – Efficient Modular Platform, a właściwie EMP2, druga generacja modularnej platformy, stosowanej głównie w Peugeotach i Citroenach. Głównym modelem na EMP2 jest Peugeot 308 drugiej generacji. Autorzy prospektu Riftera zachwalają „zoptymalizowany promien skrętu”. Rzeczywiście, Rifter pozytywnie zaskakuje zwrotnością.

Rysopis. Peugeot Rifter Standard 1.5 BlueHDi (130 KM) Allure+, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy kombivan, długość 4403 mm, szerokość 1848 mm, wysokość 1878 mm, bagażnik 775/3000 l, napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 1499 ccm, 130 KM przy 3750 obr./min, 300 Nm przy 1750 obr./min, maksymalnie 184 km/h, od 0 do 100 km/h 11,6 s, średnie spalanie 4,4 l/100 km, cena 97.000 zł, z pakietem Allure+ 101.750 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Przyciemniane tylne szyby, ta w klapie kufra oddzielnie otwierania to łączona opcja, 1100 złotych

Schowek pod sufitem z tyłu – część dachu panoramicznego Zenith za 3100 złotych. Jest przystosowany do obciążenia 10 kilogramów

Uchwyt dla pasażera z przodu (także dla kierowcy) zintegrowano z przednią półką pod sufitem

Kierownica mała, a co równie ważne stawiająca przyjemny opór w środkowym położeniu. Obrotomierz po prawej, jak w sportowych wozach!

Lampka AFIL w obrotomierzu

Wyłączanie AFIL, w „bocznym panelu przełączników”

Kamera układów wspomagających kierowcę, AFIL, V-AEB

Oto dowód, że tylne zawieszenie nie ma resorów, tylko belkę skrętną ze sprężynami śrubowymi. Dlatego komfort jest bardziej „osobowy”

Silnik położony nisko, lepiej dla stabilności jazdy, gorzej dla mechanika


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *