Jeep Wrangler 2.2 CRD Sahara

Teraz bardziej szosowy

Jak rozpoznać nową generację? Z przodu najlepiej po światłach, na przykład dzienne są na błotnikach. Reflektory wchodzą w szczebelki atrapy chłodnicy – tak było w pierwszym cywilnym Jeepie po wojnie!

To wręcz rewolucja, jakoś słabo podkreślana w mediach – najnowszym Wranglerem możesz jeździć z napędem obu osi po przyczepnych nawierzchniach, bez obawy że popsujesz coś w przeniesieniu napędu. Dotychczas każda generacja miała przód dołączany na sztywno. Taki prosty układ, typowy dla niektórych terenówek (zwłaszcza starszych generacji) i dla wielu pikapów. Tymczasem w obecnym wcieleniu kultowego Jeepa, określanym przez producenta kodem JL, jest międzyosiowe sprzęgło wielopłytkowe. Tak więc jest to tył z dopędzanym przodem (do 50 procent), możesz też zablokować podział na 50/50, wybierając tryb 4H Part Time. Za pomoc przy zdjęciach dziękuję Stowarzyszeniu Auto-Cross Frednowy koło Iławy w województwie warmińsko-mazurskim.

Co to jest i dla kogo?

Dla wszystkich fanów kultowych pojazdów, lubiących off-road. Wrangler jest jednym z modeli rozpoznawanych nawet przez osoby traktujące motoryzację wybitnie użytkowo. Przystosowanie do off-roadu to nie tylko rama i oba sztywne mosty, to także bardzo duży prześwit 260 mm (wersja Sahara jest po tym względem najlepsza w całej gamie) i dziury w okolicach zderzaków. Dziury po to, żeby woda, muł czy piasek mogły swobodnie „przelecieć” nie robiąc krzywdy samochodowi. I te osobliwości, którymi nadal Wrangler kokietuje, przykładowo: przeciwkapotażowe kabłąki w kabinie (wszak ten model to kabrio), zawiasy wszystkich drzwi na wierzchu, antena radiowa w postaci pręta wystającego z prawego przedniego błotnika, rynienki dachowe, regulacja pochylenia oparć foteli za pomocą rzemyków, sylwetki łazika z II wojny światowej (praprzodka Wranglera) na czołowej szybie, alufelgach, dźwigni 8-biegowego automatu.

Skróty trzy razy

JL – fabryczny kod współczesnej generacji Wranglera. Poprzednik był JK, wcześniej TJ, YJ. Kod JL nie ma żadnego rozwinięcie czy ukrytego znaczenia.

BLD – Brake Lock Differential. W cenniku jest literówka, „Break Lock Differential”. Kontrola trakcji oparta na hamulcach, część układu TCS (Traction Control System). BLD działa podobnie do mechanizmu różnicowego o kontrolowanym poślizgu, kontroluje poślizg napędzanych kół. Przyhamowuje jedno koło osi, to które kręci się szybciej. W ten sposób większy moment obrotowy trafia na koło, które nie ma poślizgu. A więc mamy do czynienia z taką hamulcową „szperą”. BLD może działać nawet wtedy, gdy TCS i ESC (Electronic Stability Control) „pracują w trybie ograniczonej funkcjonalności”, jak donosi instrukcja obsługi auta. Czyli na przykład wyłączasz guzikiem na środkowej konsoli kontrolę trakcji, działającą na gaz i hamulce obu kół na osi, ale „szpera” BLD nadal czuwa.

4H – 4 High. Napęd na cztery koła, bez reduktora. sprawa o tyle ciekawa i warta uwagi, że są tu dwie pozycje z 4H, mianowicie 4H Auto i 4H Part Time. Zawsze we Wranglerze masz napędzany tył, 2H. Przy 4H Auto przód dołącza sie automatycznie, gdy zostanie wykryta utrata przyczepności. Na 4H Part Time masz napęd na osie 50/50. Innymi słowy jest to blokada 50/50, która trzyma cały czas, nie „puszcza” po przekroczeniu jakiejś prędkości. Włączanie i wyłączenie obu trybów 4H może przebiegać na postoju albo podczas jazdy, do prędkości 72 na godzinę. Do wszystkich manipulacji z 4×4 służy osobna dźwignia wystająca ze środkowego tunelu, a nie modne pokrętło.

Rysopis. Jeep Wrangler 2.2 CRD Sahara, trzydrzwiowe, czteromiejscowe auto terenowe, długość 4334 mm, szerokość 1894 mm, wysokość 1839 mm (z seryjnym Hard Topem), bagażnik 192/587 l, napęd 4×4 (stały na tył, dołączany automatycznie na przód, reduktor), czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 2143 ccm, 200 KM przy 3500 obr./min, 450 Nm przy 2000 obr./min, maksymalnie 180 km/h, od 0 do 100 km/h w 8,9 s, średnie spalanie 7,4 l/100 km, cena 235.300 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Testowy egzemplarz nie miał seryjnego pokrowca na zapasowe koło. Sahara posiada seryjnie twardy dach Hard Top, oczywiście zdejmowany

Ale i w Hard Topie dają się zdemontować dwa panele nad przednimi fotelami

Dziury, że dłoń wchodzi, ale w rasowym aucie terenowym takie odstępy mają sens

Symbol JL znajdziesz nie tylko w cenniku modelu. Na zdjęciu jest na plakietce przymocowanej do otwieranej na prawo części drzwi bagażnika (sama szyba jest podnoszona). Jak widać, zdaniem producenta to auto dwudrzwiowe

BLD przyhamowuje to koło na osi, które się ślizga. Wszystkie koła mają tarcze

Duża kierownica – w terenówce taka powinna być

Klasyczna dźwignia ręcznego, klasyczna dźwignia do napędu, najbardziej po prawej dźwignia zmiany biegów

Jeep nazywa, że skrzynka rozdzielcza jest „pięciopozycyjna”. 2H to napęd tylko na tył, 4H Auto i 4WD Part Time, takie dwa oznaczenia tylko we Wranglerze. N to położenie neutralne, L reduktor 2,72:1

Jaka jest pozycja układu napędowego, non stop widzisz na skraju obrotomierza

Turbodiesel ustawiony wzdłużnie, wręcz za przednią osią, o pojemności 2143, czyli 2.1 a nie 2.2, jak upiera się Jeep


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *