Renault Kadjar 1.3 TCe 140 FAP EDC Intens

Nie tylko wygląd

Po czym poznasz Kadjara po liftingu? Najłatwiej z przodu, po wygiętej ku górze krawędzi zderzaka, na której wisi tablica rejestracyjna

Kadjar przeszedł niedawno lifting, ale najważniejsza zmiana to nowe, benzynowe silniki o pojemności 1.3, dokładnie 1333 centymetry sześcienne, jak podaje cennik. Atutem Kadjara nie jest tylko atrakcyjna prezencja, o czym za chwilę.

Co to jest i dla kogo?

W gamie trzech SUV-ów (Sport Utility Vehicle) największej, francuskiej marki Kadjar zajmuje środkową pozycję, między Capturem a Koleosem. Testowy egzemplarz miał przedni napęd – na początku sprzedaży poliftingowych egzemplarzy nie było w Polsce 4×4 – ale trzeba podkreślić duży, 200-milimetrowy prześwit. Ba, prospekt podaje także kąt natarcia 17,35 stopnia i kąt zejścia 25,3 stopnia. Większość producentów SUV-ów nawet nie kwapi się, żeby zdradzić prześwit, a co dopiero kąty! Możesz więc kupić ładne auto, nie za długie (niecałe 4,5 metra), z wyważonym komfortem jazdy, nie bojące się wjazdu na byle krawężnik. W sam raz na tereny miejskie.

Trzy skróty

FAP. Filtre a particules, po francusku filtr cząstek stałych. Takie czasy, że benzyniaki też muszą mieć takie filtry, aby spełnić współczesne, wyśrubowane normy czystości spalin. To co do tej pory stanowiło domenę diesli, teraz będzie w bardzo wielu nowych modelach ze spalinowymi silnikami. Żeby filtr długo służył, Renault zaleca olej silnikowy Elf spełniający normę Renault RN17.

kW – kilowat. W tych jednostkach jest podawana moc silników w różnych materiałach, a zawsze w dowodzie rejestracyjnym. A ile to koni? Tylko tak dla przypomnienia, dzielimy liczbę kilowatów przez 0,736 i wyskakuje kalkulatorze liczba koni mechanicznych (KM). W tym przypadku 103 kilowaty dają, po zaokrągleniu, 140 koni. Realnie spalają w granicach 8 litrów na 100 kilometrów.

VDA – Verband der Automobilindustrie. Niemiecki Związek Przemysłu Motoryzacyjnego opracował uniwersalną metodę ustalania pojemności przestrzeni bagażowej, poprzez wypełnienie jej prostopadłościanami ze styropianu o wymiarach 200 x 100 x 50 milimetrów. Jak łatwo obliczyć, taki prostopadłościan odpowiada 1 litrowi. W cenniku Renault podaje, że według normy VDA, minimalna objętość bagażnika wynosi 472 litry, maksymalna 1478, z seryjnym zestawem naprawczym do opon. Oparcie kanapy jest oczywiście dzielone na dwie asymetryczne części i możesz te części złożyć także od strony kufra. Pociągasz za uchwyt i część oparcia kładzie się do przodu. Pasy bezpieczeństwa są cały czas utrzymywane przez dwie wypustki po bokach oparcia. Pomaga to również podczas stawiania oparć. Jeśli uznasz, że jednak pasy będą ci przeszkadzały, łatwo je wysunąć zza tych wypustek. Podłogę kufra zakrywają dwie pokrywki, łatwe do wyjęcia, pod nimi jest płaski, spory schowek.

Rysopis. Renault Kadjar 1.3 TCe 140 FAP EDC Intens, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy SUV, długość 4489 mm, szerokość 1836 mm, wysokość 1613 mm, bagażnik 472/1478 l, napęd przedni, czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbosprężarką, 1333 ccm, 140 KM przy 5000 obr./min, 240 Nm przy 1600 obr./min, maksymalnie 203 km/h, od 0 do 100 km/h w 9,6 s, średnie spalanie 6,8 l/100 km, cena 100.900 zł

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Wznosząca się linia szyb w tylnych drzwiach to udany, stylistyczny zabieg

Deska ze sporymi fragmentami pokrytymi miękkim plastikiem i z ładną dźwignią dwusprzęgłowego automatu EDC (Efficient Dual Clutch)

Prędkościomierz cyfrowy, ale bardzo czytelny. Na zdjęciu jedna z czterech grafik wskaźników do wyboru

Tylko w najbogatszej wersji Intens, oba fotele z przedłużaniem siedziska

Czterocylindrowy, benzynowy silnik 1.3 z filtrem FAP, o mocy 103 kW, czyli 140 KM. Dokładna pojemność wynosi 1333

Zbiornik płynu hamulcowego z bardzo dobrym dostępem, w komorze silnika, a nie schowany pod ścianą grodziową

472 litry według normy VDA – pojemność mierzona razem ze schowkiem pod podłogą, zakrytym dwoma pokrywami

A to maksymalne 1478 litrów. Praktyczne są wnęki za nadkolami, na mniejsze przedmioty

Uchwyt na boku kufra, do składania dzielonego oparcia kanapy

Wypustka przytrzymująca pasy na dwóch skrajnych miejscach kanapy


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *