Nissan NV200 1.5 dCi (110 KM) Tekna

Na krótsze trasy

Wąski jest debeściak, pamiętacie z filmu „Killer-ów 2-óch”? NV200 jest wąski i wysoki, na szczęście prowadzi się lepiej, niż zdają się zapowiadać te proporcje

Najmniejszy, użytkowy Nissan to NV200, do naszego testu trafił furgon z silnikiem spalinowym, z turbodieslem, bo jest też znacznie droższa odmiana elektryczna, e-NV200.

 

Dla kogo Nissan?

Po tygodniu z NV200 nie mam wątpliwości – dla firm zajmujących się dystrybucją towarów na niewielkich odcinkach, najlepiej w gęstej zabudowie. NV200 dzięki wąskiej karoserii, niecałe 1,7 metra i bezproblemowej widoczności z kabiny na boki odważnie wjeżdża w różne zaułki, przeciska się w gąszczu zatłoczonych parkingów. W razie cofania nieocenioną pomoc przynosi seryjna kamera z tyłu, musisz tylko przywyknąć do małego jej wyświetlacza na tablicy wskaźników. Na długie trasy NV200 nadaje się mniej, przede wszystkim przez kłopoty z zajęciem optymalnej pozycji. Kabina jest krótka, fotel kierowcy nie ma regulacji wysokości, kierownica nie ma regulacji przód-tył, jedynie góra-dół. I jak na złość, przyciski elektrycznie sterowanych szyb umieszczono na lewych drzwiach, na szerokiej wypustce z twardego plastiku, akurat na wysokości lewego kolana.

 

Trzy skróty

NV jak Nissan Van. NV200 w obecnej ofercie Nissana na Polskę, jest najmniejszym modelem, większy zwie się NT400, ale to zupełnie inny wehikuł, taka mała ciężarówka z uchylną kabiną. Do użytkowych zalicza się także pikap Navara. Na samochody dostawcze, poza elektrycznym e-NV200, Nissan daje dłuższą gwarancję niż na osobowe, pięć lat a nie trzy. Limit przebiegu 160 tysięcy kilometrów także wypada lepiej jak w przypadku osobowych (100 tysięcy).

RPT – Repeat. Powtarzanie odtwarzanego właśnie utworu z płyty kompaktowej. Warto pochwalić, że seryjnie, poza bazową odmianą Visia, Nissan daje radio z CD (Compact Disc), co obecnie niestety jest coraz rzadsze. Przyciski na tym sprzęcie są duże, czytelnie opisane. Jeden z nich, RPT, pozwala na słuchanie w kółko tego samego utworu. Jeśli zmienisz utwór, funkcja Repeat będzie dotyczyła tego nowego kawałka. Ten sam przycisk oznaczony cyfrą 1, podczas słuchania radia, zmieni stację na zaprogramowaną pod numerem 1. W nocy jest widoczna tylko ta cyfra, napis „RPT” ginie w mroku.

I-Key, jak Intelligent Key, układ pozwalający na otwieranie, zamykanie auta, na zapalanie i gaszenie silnika bez pomocy kluczyka. Dwie, małe wypustki na zewnętrznych klamkach przednich drzwi służą do otwierania i zamykania samochodu, co należy ocenić jako bardzo praktyczne. Silnik uruchomisz i zatrzymasz przyciskiem na środkowej konsoli. Obok tego przycisku jest klawisz centralnego zamka, wszystko to obsługujesz wręcz intuicyjnie.

 

Rysopis. Nissan NV200 1.5 dCi (110 KM) Tekna, czterodrzwiowy, dwumiejscowy furgon, długość 4400 mm, szerokość 1695 mm, wysokość 1860 mm, ładownia 4,2 m sześc., napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 1461 ccm, 110 KM przy 4000 obr./min, 240 Nm przy 2000 obr./min, maksymalnie 169 km/h, od 0 do 100 km/h brak danych, średnie spalanie 4,9 l/100 km, cena 73.400 zł netto (90.282 zł brutto).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Kółka przy takiej bryle małe, 14-calowe, ale Nissan większych w ogóle nie proponuje. Najwyższą wersję Tekna rozpoznasz po alufelgach

Tylne drzwi otworzysz o 90, potem o 180 stopni (na fotografii)

NV200, oznaczenie modelu na lewym skrzydle tylnych, nieprzeszklonych drzwi…

…i na dywaniku kierowcy. Po stronie pasażera napisu nie ma

Projekt kierownicy znany z innych, starszych modeli Nissana. Radio osadzone wysoko, czyli tak jak powinno być

Szkoda, że obrotomierz, cyfrowy, to tylko jedna z funkcji… pokładowego komputera

RPT, powtarzanie utworu z płyty kompaktowej

I-Key, wypustką na klamce przednich drzwi zamkniesz i otworzysz całe auto

Doskonale widoczny zbiornik spryskiwacza (po lewej na zdjęciu), od razu wiesz, ile masz płynu. Ale uwaga, na samej górze jest znaczne zwężenie, niewidoczne przez ścianki zbiornika, więc możesz płyn przelać


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *