Dacia Dokker Van 1.5 dCi 90 Comfort

Pierwsza furgonetka

Relingi dachowe dostępne są tylko w lepszej wersji Comfort, po dopłaceniu w salonie 415 złotych netto (510,45 zł brutto)

Pierwsza furgonetka w gamie Dacii – tak Dokkera Vana określa producent. Ciężarowa wersja Dokkera ma ładownię o objętości 3,3 metra sześciennego. Samochód został skromnie wyposażony, nawet w bogatszym pakiecie Comfort, lecz od taniego z założenia auta trudno wymagać standardowych luksusów.

Dla kogo Dacia?

Dla wszystkich oczekujących konkretnych, transportowych zalet, jak pojemna ładownia. Dla tych, którzy nie muszą posiadać w dostawczaku układów wsparcia kierowcy jak aktywny tempomat, asystent toru jazdy, asystent martwego pola. Tych rzeczy w Dokkerze Vanie nie uświadczysz również w opcji, ale trzeba zaznaczyć, iż każdy egzemplarz ma seryjnie system stabilizacji toru jazdy ESC (Electronic Stability Control).

Trzy ciekawe rozwiązania

R-134a, stary czynnik klimatyzacji. I bardzo dobrze, że stary. Jest to możliwe dlatego, że Dokker Van ma homologację ciężarową. Samochody osobowe muszą mieć w klimatyzacji inne, ekologiczne chłodziwo R-1234yf, które oznacza wyższe koszty serwisowania. I tak jest w kombivanie Dokker. Czynnik R-1234yf staje się niebezpieczny dla człowieka w razie utraty szczelności układu, nie daj Bóg pożaru auta po kolizji czy wypadku. Wystarczy wspomnieć, że R-1234yf ulega samozapłonowi przy stosunkowo niedużej temperaturze 405 stopni Celsjusza. Ręczna klimatyzacja stanowi opcję za 2080 zł netto, czyli 2558,40 zł brutto.

Siłownik do unoszenia maski. Zawsze będę chwalił to, że maski nie trzeba podnosić ręcznie, nie trzeba szukać pręta i miejsca jego podparcia. Dacia marką budżetową jest, a tu taka przyjemna niespodzianka. Pokrywa silnika elegancko idzie do góry. Ba, również poszukiwanie uchwytu pod maską, do jej odblokowania przebiega łatwo. Uchwyt umieszczono nad znaczkiem firmowym, prawie że w osi symetrii znaczka i samochodu.

Brak poduszki powietrznej pasażera. Dokker Van seryjnie został wyekwipowany tylko w jedną poduszkę, czołową kierowcy. Ale nie róbmy z tego zarzutu, bo w dostawczych tak właśnie jest. Nawet duże dostawcze pojazdy, lepszych marek również mają jedynie airbag kierowcy. Inne za dopłatą, w przypadku Dacii oferta wypada nieźle i tanio. Za 370 zł netto (455,10 zł brutto) dokupisz przy zamawianiu auta w salonie czołową poduszkę pasażera, natomiast za 690 zł netto (848,70 zł brutto) dwie boczne. Jak łatwo policzyć, za dokładnie 1303,80 masz Dokkera Vana z czterema airbagami. W ogóle ceny opcji są niewysokie. Podaję netto za cennikiem Dacii. Dla ciężarowych, a dostawcze się do nich zaliczają, cenniki są netto.

Rysopis. Dacia Dokker Van 1.5 dCi 90 Comfort, czterodrzwiowy, dwumiejscowy furgon, długość 4363 mm, szerokość 1751 mm, wysokość 1809 mm, ładownia 3,3 m sześc., napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 1461 ccm, 90 KM przy 4000 obr./min, 220 Nm przy 17500 obr./min, maksymalnie 163 km/h, od 0 do 100 km/h w 13,3 s, średnie spalanie 4,1 l/100 km, cena 42.400 zł netto (52.152 zł brutto).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Prawe skrzydło tylnych drzwi jest węższe

Oba skrzydła otwierasz o 90, potem o 180 stopni 

Kierownica nieduża, opcjonalnie regulowana na wysokość. Ustawiania bliżej-dalej nie ma w ogóle, tak samo jak tempomatu (zamówisz tylko ogranicznik prędkości)

Tradycyjny zamek na kluczyk w przesuwanych drzwiach ładowni. To dodatkowa możliwość zamknięcia, bo oczywiście te drzwi są obsługiwane przez centralny zamek

Turbodiesel 1.5, czyli stary, dobry znajomy z rodziny K9K. Oznaczenie dCi wzięło się od Diesel Common Rail Injection

O rodzaju czynnika w opcjonalnej klimatyzacji informuje napis na plastiku z przodu komory silnikowej

Siłownik maski jest z jej lewego boku

Zamiast airbagu pasażera kolejny, odkryty schowek. Ogółem z prawej strony deski rozdzielczej jest aż pięć schowków i półek

Kamera i czujniki cofania to łączona opcja, 1220 zł netto (1500,60 zł brutto). Po wrzuceniu wstecznego kamera może „budzić się” z pewnym opóźnieniem, a więc nie śpiesz się, poczekaj na obraz na centralnym wyświetlaczu


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *