Fiat Tipo 1.4 T-Jet S-Design

Nowa, dobra jakość

Przetłoczeń na karoserii dużo, ale mają one sens, końcowy efekt jest miły dla oka

Fiat zmienia się na lepsze. Kompakt Tipo wygląda atrakcyjnie, a co równie ważne kabina została porządnie zmontowana, w czasie jazdy nic nie skrzypi. Warto to pokreślić, gdyż testowy egzemplarz miał już ponad rok służby w parku prasowym importera, czyli długi staż.

Co to jest i dla kogo?

Kompaktów na rynku zatrzęsienie, mało która marka omija segment C. Fiat stara się walczyć tym co zazwyczaj, czyli połączeniem stosunkowo przystępnych cen, ze sporymi nadwoziami i niezłą jakością – w ostatnich latach zauważalnie lepszą. Taki miks przyciąga wielu klientów kalkulujących rozsądnie. A dlaczego najwięcej widzi się Tipo sedanów? Bo to najtańszy wariant nadwoziowy, hatchback porównywalny pod względem silnika i wyposażenia pozostaje droższy o kilka dobrych tysięcy złotych. Sedan nie występuje jako1.4 T-Jet S-Design, nie może mieć ani tego 120-konnego silnika, ani wyposażenia S-Design.

Tipo i trzy skróty

T-Jet, jak Turbo-Jet. Określenie rodziny benzynowych silników, z turbodoładowaniem i tradycyjnym, pośrednim wtryskiem paliwa, wielopunktowym oczywiście. Bardziej od technicznych zawiłości użytkownik jest zainteresowany, jak motor spisuje się na co dzień oraz ile pali. Jednostka 1.4 T-Jet, 120 koni zapewnia dobrą dynamikę. Przy prędkościach typowych dla polskich autostrad staje się nieco za głośna. A zużywa średnio w granicach 8 litrów, przy spokojnym stylu prowadzenia zejdziesz do 7 litrów, nawet niżej.

DTC, Drag Torque Control. Zapobiega blokowaniu się napędzanych, przednich kół po nagłym puszczeniu pedału gazu, albo po nagłej redukcji biegu na drodze o niskiej przyczepności. W takich sytuacjach efekt hamowania silnikiem mógłby spowodować poślizg napędzanych kół. DTC interweniuje automatycznie, poprzez chwilowe zwiększenie momentu obrotowego silnika, czyli dodanie gazu. Jest to taki sam układ jak MSR (Motorschleppmomentregelung) w rodzinie Volkswagena.

HHC – Hill Hold Control. Kolejny elektroniczny pomocnik działający automatycznie, kierowca nie musi nic włączać, przełączać. Tym razem chodzi o ułatwienie ruszania pod górę, zarówno do przodu, jak i do tyłu na wstecznym. HHC utrzymuje przez dwie sekundy ciśnienie w układzie hamulcowym, co pozwala na przeniesieniu prawej stopy z pedału hamulca na pedał przyspieszenia. HHC pracuje pewnie, zdecydowanie, o czym przekonałem się kilka razy na skrzyżowaniach stromych ulic. Warunkiem niezbędnym i koniecznym jest pochylenie większe niż 5 procent, a więc HHC nie zadziała na każdym fragmencie drogi nietrzymającym poziomu. Ba, Fiat ostrzega w instrukcji obsługi, że na niewielkich wzniesieniach, poniżej 8 procent, HHC może nie uaktywnić się, gdy samochód będzie obciążony. HHC jest gotowy do akcji tylko przy uruchomionym silniku i naciśniętym pedale hamulca. Na drodze pod górę skrzynia biegów może być na luzie, albo może być włączony bieg do przodu. Na drodze z góry musi być wrzucony bieg wsteczny.

Rysopis. Fiat Tipo 1.4 T-Jet S-Design, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy hatchback, długość 4368 mm, szerokość 1792 mm, wysokość 1495 mm, bagażnik 440 l, napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbosprężarką, 1368 ccm, 120 KM przy 5000 obr./min, 215 Nm przy 2500 obr./min, maksymalnie 200 km/h, od 0 do 100 km/h w 9,9 s, średnie spalanie 7,0 l/100 km, cena 77.800 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Również z tyłu Tipo może się podobać

Czarne, aluminiowe felgi, 17-calowe stanowią seryjne wyposażenie S-Design

120 koni w zupełności wystarczy. Pokrywa nad silnikiem częściowo metalowa – nad turbosprężarką

Skrót T-Jet na górnej pokrywie nad silnikiem

Kokpit dobrze wykonany, jego góra jest z plastiku uginającego się pod palcami

Przyciski do elektrycznego sterowania szybami i lusterkami bardzo dobrze położone. W niektórych modelach innych marek są one za mocno cofnięte

Sterowanie sprzętem car audio – dosłownie – zza kierownicy. Fiat wziął to od swoich amerykańskich marek z koncernu Chryslera

Wygodny wlew paliwa bez korka…

…z zaznaczonym miejscem, w którym najlepiej nacisnąć klapkę, aby ją otworzyć


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *