Skoda Karoq 1.5 TSI 4×4 DSG Style

Sensowne rozwiązania

Ciekawostka – odmiany 4×4 z powodu tylnego zawieszenia wielowahaczowego mają krótszy o 8 milimetrów rozstaw osi. Skody Karoq z przednim napędem posiadają z tyłu belkę skrętną  

Karoq jest średnim SUV-em (Sport Utility Vehicle) w gamie Skody, większym od Kamiqa, mniejszym od Kodiaqa – że też musieli je tak ponazywać… Najbardziej podobnym do Karoqa pod względem rozmiarów, w wielkiej rodzinie Volkswagena jest Seat Ateca.

 

Dla kogo Karoq?

Ateca zbierała pozytywne recenzje dziennikarzy, można więc założyć, że Skoda okaże się równie ciekawym, dopracowanym autem. Generalnie to wóz dobrze wykonany, dobrze prowadzący się, z dobrze dobranym komfortem resorowania. Testowa wersja dysponowała napędem obu osi, który rzecz jasna nie czynił z niej terenówki, to przecież SUV. Karoq prezentuje się atrakcyjnie, a ponieważ Skoda ma w Polsce mnóstwo zwolenników – wszak to marka najchętniej wybierana w salonach – Karoqów na naszych drogach będzie coraz więcej. Tylko jak odróżnić Karoqa od Kodiaqa? Może po tym, że Karoq ma mniejsze okienko z boku, za tylnymi drzwiami? Jeśli szukasz niedużego SUV-a i doceniasz gęstą sieć serwisową, Skoda powinna znaleźć się w koszyku samochodowych zakupów. Tym bardziej, że Skoda słynie z przemyślanych rozwiązań (nie jest to puste, reklamowe hasło), czyniących jej eksploatację łatwiejszą i przyjemniejszą. O trzech z nich piszę poniżej.

 

Trzy pomysły

Skrobaczka po wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa, w tylnym, prawym błotniku. W prawym, więc od strony chodnika, w bardziej bezpiecznym miejscu niż lewy bok. Znakomity pomysł, aż dziwne że inne marki go nie „małpują”. Skrobaczka jest przezroczysta, więc da się przez nią odczytać wartości ciśnienia w oponach. Nie trzeba jej wyjmować, aby przekonać się, ile barów powinno być w poszczególnych kołach, włącznie z zapasowym. I co ważne, skrobaczka jest dosyć szeroka, praktyczna. Oby tylko zimą oblodzona klapka dała się łatwo otworzyć.

Parasol i to w seryjnym wyposażeniu każdej wersji Karoqa! Mieści się pod fotelem pasażera, jest czarny, składany i rozkładany po naciśnięciu jednego guzika. Może nie imponuje rozmiarami, ale dla jednej pasażerki na pewno wystarczy.

Żyłka w kieszeniach w przednich drzwiach. Owszem, drobna rzecz, lecz jakże może uprościć korzystanie z tych kieszeni. Można pod żyłką umieścić przykładowo kartki czy notes formatu A4. Żyłka na środku ma pierścień. Praktyczny szczegół, ułatwia odszukanie i odciąganie żyłki.

 

Rysopis. Skoda Karoq 1.5 TSI (150 KM) 4×4 DSG Style, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy SUV, długość 4382 mm, szerokość 1841 mm, wysokość 1607 mm, bagażnik 521/1630 l, napęd 4×4 (wielopłytkowe sprzęgło międzyosiowe, proporcje siły między przodem a tyłem od 95/5 do 5/95), czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbosprężarką, 1498 ccm, 150 KM przy 5000-6000 obr./min, 250 Nm przy 1500-3500 obr./min, maksymalnie 196 km/h, od 0 do 100 km/h w 9,1 s, średnie spalanie 8,6 l/100 km, cena 121.350 zł (obecnie Style z przednim napędem 113.450 zł).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Style ma srebrne relingi i srebrne alufelgi. Duża klapka wlewu paliwa jest na tylnym, prawym błotniku. Klapkę otwiera się naciskając ją…

…i mamy skrobaczkę do szyb, przez którą widać wartości ciśnienia w ogumieniu, dla wszystkich średnic obręczy, od 16 do 19 cali, włącznie z zapasem

Dół kokpitu jasny. Elegancko, ale trzeba uważać z brudnymi palcami, albo czubkami butów

Czarny parasol…

…wyciągany spod fotela pasażera z przodu   

Kieszeń w przednich drzwiach z praktyczną żyłką. Możesz z żyłki korzystać, ale nie musisz

Niczym w Mercedesach – siatka przy lewej nodze pasażera z przodu, czyli na prawym boku środkowego tunelu

Benzynowy silnik 1.5 TSI (Turbo Stratified Injection), jak widać maska wymaga podpórki

Napis na dźwigni biegów i od razu wiadomo, że to dwusprzęgłowa przekładnia DSG (Direct Shift Gearbox) powiązana z napędem 4×4, czyli wszystkich kół

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *