Toyota Corolla 1.8 Hybrid Sedan Executive

Jeździ lepiej

Koniec eksperymentów z „Aurisem”, kompaktowa Toyota zwie się „Corolla”, niezależnie od karoserii. Platforma to TNGA, Toyota New Global Architecture

Obecna Corolla prowadzi się lepiej od poprzednich kompaktowych Toyot, czyli od Aurisa i Corolli. Przy okazji Toyota powróciła w Europie do nazwy „Corolla” dla wszystkich odmian nadwoziowych. Poprzednio tak nazywały się sedany, bo hatchbacki i kombi przechrzczono na Aurisy.

 

Dla kogo?

Nareszcie dla kierowców nie tylko stawiających na niezawodność i elegancję, ale także lubiących prowadzić. Tylne zawieszenie jest dwuwahaczowe, lepiej sobie radzi niż belka skrętna w poprzedniej generacji, choć o żadnej rewelacji napisać nie można. Lepsze właściwości jezdne to zasługa również nowej platformy TNGA i od niej zaczynamy opis trzech skrótów.

 

Trzy skróty z Corolli

TNGA – Toyota New Global Architecture. Nowa platforma stosowana od 2015 roku, od czwartego Priusa. Samochód ma obniżony środek ciężkości, wzmocnione nadwozie, więc prowadzi się bardziej dynamicznie. Kierowca zyskuje lepszą kontrolę nad autem i to się czuje.

LTA – Lane Tracing Assist. Układ wspomagania trzymania toru jazdy, seryjny, ale niedostępny ze skrzynią manualną. Pomaga utrzymać się w pasie ruchu i ostrzega o niezamierzonej zmianie tegoż pasa, przy prędkości od 50 na godzinę do maksymalnej. LTA pracuje w oparciu o kamerę za czołową szybą, na górze. Reaguje na białe i na żółte linie, również na granicę między asfaltem a poboczem (trawa, ziemia, krawężnik). Gdy auto zjeżdża z pasa, bez włączonego kierunkowskazu, rozlega się w kabinie ostrzegawczy, przerywany brzęczyk i migają piktogramy związane z LTA. Ciekawiej robi się, gdy korzystasz z seryjnego, radarowego tempomatu. Wówczas LTA stara się utrzymać Toyotę na jej pasie ruchu. Najlepiej LTA sprawdza się na łagodnych, długich łukach. Czujesz na kierownicy delikatne ruchy w lewo i w prawo, w efekcie których samochód sunie swoim pasem. Tak samo jak w podobnych układach w innych markach, musisz stale uważać, bo w razie nagłego zaciśnięcia się łuku, LTA nie będzie w stanie utrzymać Corolli na pasie. LTA wystarczy raz aktywować i będzie do dyspozycji po każdym uruchomieniu hybrydowego układu napędowego. Służy do tego przycisk na prawym ramieniu kierownicy.

BSM – Blind Spot Monitoring. Układ monitorowania martwego pola w zewnętrznych lusterkach, opcja wchodząca w skład rozbudowanego pakietu VIP, dostępnego tylko do najwyższej wersji Executive za 6500 złotych, promocyjnie za 4500. BSM działa od 16 na godzinę do szybkości maksymalnej. Podstawą są dwa czujniki radarowe schowane za tylnym zderzakiem, po bokach. Czujniki wykrywają pojazdy, które nie są widoczne w zewnętrznych lusterkach, wyprzedzane, ale przede wszystkim wyprzedzające Toyotę. Im większa różnica prędkości między wyprzedzającym a Toyotą, tym z większej odległości zostanie on wykryty. BSM powiadamia o zagrożeniu poprzez piktogram w zewnętrznym lusterku. Piktogram świeci się ciągle, jasno, wyraźnie, a jeśli w tym czasie wrzucisz kierunkowskaz w niebezpieczną stronę, zacznie migać. Zasięg BSM wynosi do 60 metrów do tyłu, od 0,5 do 3,5 metra w bok i nawet 1 metr od tylnego zderzaka w kierunku przodu.

 

Rysopis. Toyota Corolla 1.8 Hybrid Sedan Executive, czterodrzwiowy, pięciomiejscowy sedan, długość 4630 mm, szerokość 1780 mm, wysokość 1435 mm, bagażnik 471 l, napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy, 1798 ccm, 98 KM przy 5200 obr./min, 142 Nm przy 3600 obr./min, silnik elektryczny 72 KM i 163 Nm, łączna moc zespołu hybrydowego 122 KM, maksymalnie 180 km/h, od 0 do 100 km/h 11,0 s, średnie spalanie 5,2 l/100 km, cena 115.400 zł (bez promocji).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Srebrna listwa na kufrze (opcja) ma wygięty kształt, w poprzedniej Corolli była prosta i krótsza

Silnik 1.8 w hybrydzie ma pośredni wtrysk benzyny, zresztą 1.6 także

Kokpit o ciekawych kształtach. Stojący, centralny ekran jest dotykowy

Na początku środkowego tunelu jest miejsce na stację do bezprzewodowego ładowania komórki oraz przyciski podgrzewania foteli. Obie rzeczy seryjne w Executive

LTA włączysz przyciskiem blisko piasty kierownicy, z symbolem samochodziku w poprzek pasów

Grafiki z dwoma pasami ruchu i samochodzikiem w poprzek pasów – układ LTA gotowy do akcji

BSM, takie piktogramy są w obu zewnętrznych lusterkach

Wystarczy raz załączyć BSM w zestawie wskaźników…

…do czego służą dwa okrągłe przyciski na lewym ramieniu kierownicy, z czterema strzałkami i z OK


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *