Peugeot Rifter Long 1.5 BlueHDi 130 Allure EAT8

Kombivan dla siedmiorga

Rirter Long jest dłuższy o 35 centymetrów od Riftera Standard, co umożliwia wstawienie dwóch foteli w trzecim rzędzie. 19 centymetrów przypada na większy rozstaw osi, 16 na tylny zwis

Seryjnie Rifter Long, czyli z dłuższym nadwoziem, zabiera pięć osób, w opcji siedem, 2 + 3 + 2. Dokupienie dwóch indywidualnych foteli w trzecim rządzie wymaga wyłożenia w salonie 2800 złotych. Testowy, siedmiomiejscowy egzemplarz miał najmocniejszy, 130-konny silnik wysokoprężny 1.5 BlueHDi (Highpressure Direct Injection) oraz sprawnie z nim współpracujący klasyczny, ośmiobiegowy automat EAT8 ((Efficient Automatic Transmission).

Komu taki Rifter?

Moim zdaniem dla ludzi kierujących się jak najbardziej praktycznymi względami. Rifter bazuje na dostawczym Peugeocie Partnerze. I co z tego? Chłodno patrząc, cechy dostawczaka przynoszą niebagatelne zalety, takie jak przestrzeń w kabinie i to na wszystkich trzech rzędach, dobre przeszklenie, czy przesuwane, tylne drzwi bardzo ułatwiające wsiadanie i wysiadanie w miejskiej ciasnocie.

Trzy interesujące opcje

Klimatyzacja z regulacją intensywności w trybie automatycznym. Seryjnie Peugeot daje klimatyzację manualną, za 1100 złotych dokupisz automatyczną i to dwustrefową. Ciekawsze jest jednak co innego, mianowicie ustawianie trzech stopni intensywności pracy. Dotykając przycisku Auto wybierasz kolejno: Fast Auto, Auto Soft, Auto. Jeździłem Rifterem na poczatku kalendarzowej zimy, przeto wystarczał nawiew soft, lekki. Podczas upałów zapewne przyda się nawiew fast, szybki. I kolejna, charakterystyczna rzecz – wcisnięcie przycisku Auto nie kasuje obiegu zamkniętego, jak w niektórych samochodach. Obieg pozostaje zamkniety nawet po zgaszeniu silnika i zaryglowaniu drzwi. Do włączania i wyłączania obiegu służy przycisk z lewej strony panelu klimatyzacji, z trzema strzałkami układającymi się w okrąg.

Lusterko do obserwacji pasażerów. Następna, płatna opcja, tym razem jako składnik pakietu podróżnego kosztującego 350 złotych. Dodatkowe lusterko znajduje się nad wewnętrznym lusterkiem, przydaje sie, gdy podróżujemy z dzieckiem bądź z dziećmi. Z jedną wszakże uwagą, w Rifterze pole widzenia w tym lusterku ogranicza wypustka pod sufitem z kontrolkami pasów bezpieczeństwa dla pierwszego i drugiego rzędu. A pakiet podróżny zawiera jeszcze rolety w tylnych drzwiach i dwa schowki w podłodze dla pasażerów drugiego rzędu.

Dwa fotele w trzecim rzędzie. Jak wspomniałem, kosztują one 2800. Mają wygodne, wysokie oparcia i regulacją wzdłuż nadwozia, świetna sprawa! Można je złożyć jak portfel, postawić w takiej pozycji za drugiem rzędem, albo wyjąć z Peugeota. W porównaniu z wieloma, innymi modelami z trzecim rzędem siedzeń, w Rifterze jest dużo miejsca, choć uda wiszą w powietrzu. Nie wsuniesz też stóp pod drugi rząd. Pasażerowie w trzecim rzędzie mogą korztystać z dwóch miejsc na napoje, z 12-woltowego gniazdka i sporej wnęki na drobiazgi z prawej. Na lewej stronie burty jest… trójkąt ostrzegawczy.

Rysopis. Peugeot Rifter Long 1.5 BlueHDi 130 Allure EAT8, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy (w opcji siedmiomiejscowy) kombivan, długość 4753 mm, szerokość 1848 mm, wysokość 1882 mm, bagażnik 1050/4000 l, przy 7 osobach 209/322 l (wszytko pomiar za pomocą wody), napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 1499 ccm, 130 KM przy 3750 obr./min, 300 Nm przy 1750 obr./min, maksymalnie 180 km/h (siedmiomiejscowy 179 km/h), od 0 do 100 km/h 12,2 s (siedmiomiejscowy 12.8 s), spalanie w cyklu mieszanym 5,6-6,3 l/100 km, cena 111.700 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Boczne, tylne drzwi w każdym Rifterze są przesuwane. Przyciemniane szyby za przednimi drzwiami to opcja za 1100 złotych, razem z osobno otwieraną szybą w klapie

130-konny ropniak 1.5 pali 6,5 litra, na autostradzie 8,5. Automat nieznacznie stępia dynamikę auta

i-Cockpit, czyli wskaźniki nad małą kierownicą

Tryb Auto Soft, akurat na chłodniejsze pory roku

Obieg zamknięty, jak go włączysz jest non stop

Lusterko do obserwacji pasażerów z tyłu, dobry pomysł…

…ale z sufitu wystaje obudowa kontrolek pasów bezpieczeństwa

Dwa, pełnowymiarowe fotele w trzecim rzędzie…

…można łatwo złożyć, na przykład do takiej pozycji


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *