Honda HR-V 1.5 VTEC Turbo Sport

Wysoko zawieszona

Jak 182-konny benzyniak, to wyłącznie wersja wyposażenia Sport. Bardzo łatwo ją zidentyfikować, tylko ona ma czarne alufelgi (matowe, 18 cali) 

Przykład auta, które nie ma nic wspólnego z tak samo nazywającym się poprzednikiem sprzed lat. W tym przypadku pierwszą generację HR-V wytwarzano dość dawno, 1999-2006. O ile tamten samochód mógł mieć układ 4×4, o tyle obecna druga generacja, przynajmniej w Europie, jest tylko przednionapędowa, jest wyłącznie „ośką”, jak powiedzieliby miłośnicy rajdów.

Honda Sport, co odmładza

Mamy więc modnego crossovera, nie bojącego się krawężników miejskiej dżungli, dzięki 180 milimetrom prześwitu, z kierowcą jak precyzuje Honda w prospekcie. Ze 182-konnym, benzynowym silnikiem 1.5 jest to pojazd, który odmładza. No bo jeździ prędko, sprawnie po zakrętach, nieco wytrzęsie na wybojach i wyraźnie słuchać silnik przy dodawaniu gazu. Czyli tak jak w usportowionym samochodzie sprzed lat. I jeszcze ten seryjny sprzęt grający z CD (Compact Disc). Dla mnie bomba!

Trzy skróty z tej Hondy

HR-V – High Riding Vehicle. Wysoko zawieszony pojazd, niczym konny wehikuł. Teraz Honda nie przypisuje do tego skrótu konkretnego rozwinięcia, ale jak pamiętam, od High Riding Vehicle wzięła się nazwa pierwszej generacji, którą zaczęto produkować 21 lat temu. W instrukcji obsługi tamtego modelu znalazła się urocza przestroga, aby nie jeździć zbyt ostro, właśnie z powodu wysokiego zawieszenia. Obecna Honda HR-V ma prześwit na podobnym poziomie, 185 milimetrów z kierowcą, 180 mm w wersji Sport (pierwsza generacja 175 z pasażerami), ale nie ma mowy o niepewnym zachowaniu podczas szybkich manewrów. Europejska centrala Hondy używa pojęć High Rider Vehicle i Hi-rider Revolutionary Vehicle, ale raczej po to by pomóc zrozumieć charakter modelu, a nie jako oficjalne rozwinięcie.

i-SRS, intelligent Supplemental Restraint System czyli dwustopniowa czołowa poduszka kierowcy. Dwustopniowe napełnianie, zależnie od siły uderzenia podczas kolizji bądź wypadku, stosuje wielu producentów samochodów, ale Honda wymyśliła na to skrót. Każda Honda HR-V ma sześć poduszek: dwie czołowe z przodu, dwie boczne z przodu, dwie kurtyny obejmujące przód i tył.

Econ jak Economy. Napis „ECON” widnieje na dużym przycisku na desce rozdzielczej, na lewo od kierownicy. Po jego naciśnięciu zapala się na stałe ikona z roślinką w obrotomierzu, a chwilowo pojawia się komunikat „ECON włączony” po drugiej stronie tablicy wskaźników, w wyświetlaczu pokładowego komputera. Takie czasy, że nawet usportowiony wóz musi być ekologiczny i musi o tym oznajmiać. Układ ten modyfikuje ustawienia silnika pod kątem ograniczenia zapotrzebowania na paliwo. Oprócz tego dostraja pracę tempomatu i klimatyzacji – w tym trybie mogą występować większe wahania temperatury. W praktyce odczujesz pewną mułowatość silnika, ale ma on na tyle dużo werwy, że i wtedy może być dynamiczny.

Rysopis. Honda HR-V 1.5 VTEC Turbo Sport, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy crossover, długość 4346 mm, szerokość 1790 mm, wysokość 1605 mm, bagażnik 431/1473 l, napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbosprężarką, 1498 ccm, 182 KM przy 5500 obr./min, 240 Nm przy 1900-5000 obr./min, maksymalnie 215 km/h, od 0 do 100 km/h w 7,8 s, średnie spalanie 6,7 l/100 km, cena 116.400 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Obie rury pod zderzakiem „prawdziwe”, stanowią koniec układu wydechowego. Honda nie wprowadza w błąd otworami czy imitacjami w zderzaku

Tylne drzwi mają klamkę wysoko, nie każdy zauważy ją na pierwszy rzut oka

„HR-V”, na karoserii z lewej strony klapy bagażnika, poza tym ta trzyliterowa nazwa modelu widnieje na dywanikach z przodu

Deska rozdzielcza twarda na górze, mimo to nie skrzypi. Oryginalnie – trzy poziome wloty powietrza przed pasażerem

Czołowa poduszka kierowcy i-SRS, lecz na piaście kierownicy jest tradycyjny skrót SRS

Włącznik ECON z lewej strony kokpitu…

…i kontrolka na górze obrotomierza

Magic Seats, dzięki przeniesieniu baku pod przednie fotele możesz unieść i zablokować dwie części dzielonego siedziska kanapy. Oczywiście można też kanapę złożyć tak jak w wielu innych autach

182 konie i maska na podpórkę


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *