Iveco Daily Furgon 35S16 Hi-Matic

Na 16 kubików

W ramach liftingu kierunkowskazy zostały zintegrowane z reflektorami

Modelem roku 19 Iveco określa Daily po liftingu. Samochód otrzymał elektryczne wspomaganie kierownicy, Electric Power Steering, co pozwoliło na zwiększenie liczby układów bezpieczeństwa czynnego, czyli pomagających kierowcy podczas  jazdy. Główna zaleta „Dajlaka” oczywiście pozostała – mocna rama typu ciężarowego.

 

Co to jest i dla kogo?

Wariant 3,5-tonowy jest najmniejszy w gamie pod względem dopuszczalnej masy całkowitej (dmc), zarazem umożliwia prowadzenie ze zwykłym prawem jazdy kategorii B. Inne warianty Daily Furgona mogą mieć dmc nawet 7 ton. Testowy egzemplarz dysponował ładownią 16 metrów sześciennych, więc szczególnie nadaje się do transportowania towarów lekkich, o dużej objętości.

 

Trzy skróty

ISRI – Isringhausen. Niemiecki koncern Isringhausen produkuje specjalistyczne fotele dla pojazdów użytkowych w 20 krajach na świecie. Centralę ma w mieście Lemgo, w Nadrenii Północnej-Westfalii. Fotel kierowcy w testowanym Daily był właśnie ISRI. Taki fotel, z amortyzacją kosztuje 1120 złotych netto. Spodobał mi się z powodu sprawnie działającej amortyzacji ustawianej do wagi szofera, pokrętłem z przodu. Mniej szczęśliwy byłem z powodu stosunkowo płaskiego oparcia. Plecy nie bolały, ale czasem chciałbym bardziej się wtulić. Ale jeżeli dostawczy pojazd jest eksploatowany głównie w mieście, kiedy trzeba wiele razy wsiadać i wysiadać, takie oparcie jest jak znalazł.

e-VGT, od electronic Variable Geometry Turbocharger. Turbosprężarka o zmiennej geometrii łopatek, sterowana elektronicznie. Zmienna geometria oznacza ruchome kierownice (łopatki) spalin trafiających na turbinę. Przy mniejszych obrotach silnika kierownice tak ustawiają się, żeby nawet skromny przepływ gazów wydechowych powodował ruch turbiny. Przy większych obrotach przybierają bardziej płaskie położenie. Daje to swobodny przepływ części spalin, w efekcie mniej gwałtowny wzrost ciśnienia powietrza pompowanego przez sprężarkę do kolektora dolotowego. Sterowanie elektronicznie, zastosowane zamiast pneumatycznego, daje szybszą reakcję w przejściowym zakresie obrotów, wzrost momentu obrotowego nawet przy niskiej prędkości, ograniczenie zużycia paliwa o 1,5 procent. Tak obiecuje Iveco. Spalania nie miałem okazji porównać, ale turbodiesel 2.3 o mocy 156 koni sprawia co najmniej dobre wrażenie. Rzeczywiście kompetentnie reaguje na gaz, praktycznie przy każdej prędkości jazdy.

FPT – Fiat Powertrain Technologies. Skrót ten znajdziesz na przykład na nalepce w komorze silnika. Silnik o kodzie F1A opracowała firma FPT Industrial. Iveco jest kapitałowo powiązane z Fiatem, stąd nazwa największej włoskiej marki w rozwinięciu.

 

Rysopis. Iveco Daily Furgon 35S16 Hi-Matic, czterodrzwiowe, trzymiejscowe auto dostawcze, długość 7170 mm, szerokość 2010 mm, wysokość 2660 mm, ładownia 16 m sześc., napęd na tył, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 2287 ccm, 156 KM przy 3500 obr./min, 380 Nm przy 1500 obr./min, maksymalnie 140 km/h (ogranicznik fabryczny), od 0 do 100 km/h brak danych, średnie spalanie 8,0 l/100 km, cena 133.130 zł netto (163.750 zł brutto).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Jak to w furgonach, tył cały blaszany. Testowy wóz miał jednak kamerę i czujniki cofania

Drzwi po prostu otworzysz o prawie 270 stopni (opcja) bez sięgania po jakiekolwiek uchwyty czy dźwignie

Hi-Matic, tak nazywa się automatyczna, ośmiobiegowa skrzynia

Kierownica zyskała mniejszą średnice i regulację w dwóch płaszczyznach, z tym że regulacja to opcja

Elektryczny ręczny, który automatycznie się zaciąga. Jak wyliczył producent, podczas eksploatacji w mieście umożliwia zaoszczędzenie pięciu godzin w miesiącu

ISRI, logo na dole fotela kierowcy, z lewej strony, na gumowym elemencie

Funkcja City, znana przykładowo z osobowych Fiatów, czyli łatwiejsze obracanie kierownicą

Silnik, mocna – dosłownie i w przenośni – strona auta, również dzięki turbosprężarce e-VGT

Jednostka o kodzie F1A został skonstruowana przez firmę FPT Industrial

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *