Mercedes-Benz V 300 d 4Matic Avantgarde długi

 Na rodzinne eskapady

Wersja długa (na zdjęciu) ma taki sam rozstaw osi, 3200 mm, jak kompaktowa. Różnica polega na większym, tylnym zwisie. Klasa V superdługa charakteryzuje się rozstawem osi 3430 mm i wspomnianym większym zwisem

Dostawczy Mercedes Vito zawsze był techniczną bazą dla modeli jak najbardziej osobowych. W pierwszej generacji Vito mieliśmy klasę V, w drugiej Viano, obecnie w trzeciej znowu V. Staranne wykończenie wnętrza – wszak marka zobowiązuje – pozwala zapomnieć o „ciężarowym” rodowodzie Mercedesa V.

 

 Do czego najlepiej się nadaje?

Niewątpliwie to propozycja dla bogatszych nabywców. Testowy, siedmiomiejscowy wóz, napakowany opcjami, kosztował prawie 400 tysięcy! Połączenie przestronnej, wręcz eleganckiej kabiny z mocnym 239-konnym turbodieslem i stałym napędem obu osi 4Matic najlepiej sprawdza się podczas długich podróży z rodziną. Swoją drogą klasa V ma niewielu konkurentów na naszym rynku. Wśród marek premium nikt inny nie proponuje podobnego pojazdu, rywalami są osobowe mutacje Volkswagena Transportera, czyli Multivan i Caravelle.

 

 Trzy rozwiązania

 Półka nad bagażnikiem, jak określa to Mercedes „dzielona przestrzeń bagażowa”. Czasami w vanowatych pojazdach taka półka przeszkadza przy ładowaniu i wyjmowaniu walizek, toreb itp. W Mercedesie V nie zawadza, wręcz przeciwnie. Półkę możesz podnieść o niespełna 90 stopni, do prawie pionowej pozycji. Wystarczy unieść uchwyt w jej tylnej części. „Tylnej części”, gdyż półka jest gruba, kryje w sobie schowek na drobne przedmioty, podzielony na dwie części. Dostęp do schowka daje inny uchwyt, na górze półki. Półka ma osobny stelaż, możesz przesuwać ją do przodu i do tyłu, albo w ogóle wynieść z auta.

 Podgrzewanie i wentylowanie przednich foteli jednocześnie. W wielu samochodach nie jest to możliwe, albo grzejesz, albo wentylujesz. Przewietrzanie foteli to płatne dodatki, można dokupić tylko dla jednego miejsca z przodu. Zarówno podgrzewanie jak i wentylacja są trzystopniowe. Przyciski do tych funkcji umieszczono na boczkach drzwi, obok elektrycznej regulacji foteli.

 Informacje w języku polskim. Brawa dla Mercedesa! To wręcz ewenement, aby napisy związane z eksploatacją były w naszym języku, a nie w angielskim. Owszem, z taką angielszczyzną większość użytkowników sobie radzi, tym niemniej miło że Mercedes opracował nalepki po polsku. I tak pod maską przeczytasz wskazówki dotyczące oleju i wysokiego ciśnienia w układzie chłodzenia. Po otwarciu drzwi kierowcy, na słupku B masz przestrogę. „Przed tankowaniem wyłączyć nagrzewnicę”, chodzi o opcjonalne, wodne ogrzewanie postojowe. Tabliczka znamionowa ma postać nalepki po polsku, podaje również wprost rok produkcji, w tym przypadku 2019. Ba, na dole klapki wlewu paliwa i płynu Ad Blue jest kolejna nalepka zatytułowana „Ciśnienie powietrza w zimnych oponach”. W tej sytuacji pokładowy komputer piszący po polsku to oczywista oczywistość, jak rzekłby klasyk.

 

Rysopis. Mercedes-Benz V 300 d 4Matic Avantgarde długi, pięciodrzwiowy, sześciomiejscowy (2 + 2 + 2), w opcji siedmiomiejscowy (2 + 2 + 3) van, długość 5140 mm, szerokość 1928 mm, wysokość 1880 mm, bagażnik 1030/4630 l napęd na cztery koła z centralnym dyfrem, proporcja przód/tył 45/55, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel z dwoma turbosprężarkami, 1950 ccm, 239 KM przy 4200 obr./min, 500 Nm przy 1350-2400 obr./min, maksymalnie 210 km/h, od 0 do 100 km/h w 9,0 s, średnie spalanie 7,9 l/100 km, cena 204.700 zł netto, 251.781 zł brutto.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Karoseria porządnie przeszklona. Tylna wycieraczka zbiera wodę z dużej powierzchni

 300 d nie oznacza trzylitrowego motoru, tylko anonsuje najsilniejszą jednostkę  w gamie, dwulitrową

Moc 239 koni wyciskana dwoma turbosprężarkami, na osiągi tej salonki na kołach nie będziesz narzekał   

Deska rozdzielcza miękka na górze i na dole, tylko środkowy pas twardy – tak jest w opcjonalnym pakiecie stylizacyjnym wnętrza Avangarde

Półka bagażnika, seryjna w Avantgarde, w pozycji spoczynkowej…

…i podniesionej

Schowek w półce nad kufrem, bardzo sensowny pomysł

Na raz może i podgrzewać, i wentylować przedni fotel. Na fotografii przyciski na drzwiach kierowcy

Nalepek po polsku jest więcej, tę widać po otwarciu maski      

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *