Hyundai Kona 1.6 T-GDI 2WD Premium 7 DCT

Jest szybki

171 milimetrów prześwitu, więc wdrapiesz się na wiele krawężników w mieście

Wszelkiej maści SUV-y (Sport Utility Vehicle) i crossovery wciąż zalewają rynek. Właściwie żadna marka, nawet Rolls-Royce, nie może się bez nich obyć. Hyundai ma cztery takie modele w ofercie: i20 Active, Kona, Tucson, Santa Fe. Jeździłem Koną, z mocniejszym benzyniakiem 1.6 T-GDI (Turbo Gasoline Direct Injection) o mocy 177 koni, z napędem 2WD (2 Wheel Drive), czyli na dwa, przednie koła, w prawie najwyższej specyfikacji Style – najlepsza zwie się Premium.

Dla kogo?

Świeża, wręcz „bojowa” sylwetka. Benzynowy silnik z maksymalnym momentem obrotowym rozciągniętym na przestrzeni kilku tysięcy obrotów, od 1500 do 4500, co daje dobre osiągi na trasie. Pięć lat gwarancji bez limitu przebiegu. Wyliczyłem trzy cechy, które mogą skusić do nabycia takiego Hyundaia. Tylko 6500 złotych więcej kosztuje wersja z napędem obu osi, 4WD (4 Wheel Drive). Kona, w odróżnieniu od niektórych konkurentów, nie jest wyłącznie przednionapędowa.

Wokół trzech skrótów

CTBA – Coupled Torsion Beam Axle. Belka skrętna w tylnym zawieszeniu. W prospekcie Kony znajdziesz CBTA, czyli poprzestawiane litery. Belkę mają Kony z przednim napędem, dla 4WD i hybryd (przednionapędowych) zarezerwowano układ wielowahaczowy. Owszem, belka jest prostą, tańszą konstrukcją, także w naprawach, ale nie daje kołom pełnej niezależności. Tyle teoria, znana fanom motoryzacji. W praktyce Kona prowadzi się co najmniej dobrze, całkiem precyzyjnie. Mamy więc kolejny model z belką skrętną, ale tak ustawioną, że nie sposób specjalnie narzekać. Dodam, że właściwości jezdne to także zasługa układu kierowniczego. Z elektrycznym wspomaganiem – to teraz norma – ale pracującego z przyjemnym oporem, zwłaszcza przy miejskich prędkościach. I nawet nie musisz włączać trybu Sport w Drive Mode, w którym wspomaganie kierownicy maleje.

GPF – Gasoline Particulate Filter. Filtr cząstek stałych w silniku benzynowym. Aby spełnić aktualne normy czystości spalin (Euro 6 D TEMP), trzeba stosować filtry nie tylko w dieslach. I tak jak DPF (Diesel Particulate Filter) w jednostkach wysokoprężnych, tak GPF może zatkać się nagromadzoną w nim sadzą, gdy często pokonujesz krótkie dystanse, albo jeśli długi czas podróżujesz z niską prędkością. W obu sytuacjach spaliny mają zbyt niską temperaturę i nie są w stanie automatycznie spalić sadzy. Jeżeli ilość sadzy przekroczy określony poziom, poinformuje cię o tym ostrzegawcza kontrolka paląca się non stop. Procedura wypalania jest zbliżona do tej z różnych diesli. Musisz jechać około 30 minut z prędkością ponad 80 na godzinę lub z obrotami 1500-4000 na biegu trzecim lub wyższym. A więc jazda wielkomiejska wykluczona, trzeba wyskoczyć na trasę bez korków. Jeżeli wspomniana, ostrzegawcza lampka miga, musisz odwiedzić serwis, bo poza zwiększonym spalaniem benzyny możesz spowodować uszkodzenie filtra GPF.

DCT – Dual Clutch Transmission. Dwusprzęgłowa skrzynia biegów, jedyna dostępna ze 177-konnym motorem. Agregat z suchymi sprzęgłami pracuje miękko, nawet gwałtowne wciśnięcie pedału gazu nie wywołuje dokuczliwego szarpania. Tryb manualny polega na przestawieniu dźwigni w lewo (łopatki przy kierownicy nie występują). Ciekawe, że po wrzuceniu tego trybu wyłącza się układ Start/Stop gaszący silnik podczas krótkich postojów w ruchu drogowym. W sumie logiczne, chcesz prowadzić bardziej aktywnie, to po co silnik ma gasnąć? Szkoda jednak, że kierunek ręcznej zmiany jest błędny, to znaczy redukcja do tyłu. Ale dobrze, że zawsze wiesz, z którego przełożenia korzystasz. Na górze tablicy wskaźników widzisz informację, na przykład D2 albo 2 w trybie manualnym.

Rysopis. Hyundai Kona 1.6 T-GDI 2WD Premium 7 DCT, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy SUV, długość 4165 mm, szerokość 1800 mm, wysokość 1565 mm, bagażnik 361/1143 l, napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbosprężarką, 1591 ccm, 177 KM przy 5500 obr./min, 265 Nm przy 1500-4500 obr./min,, maksymalnie 210 km/h, od 0 do 100 km/h w 7,7 s, średnie spalanie 7,0-7,5 l/100 km, cena 97.700 zł (rocznik 2020).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Tak jak z przodu rozbudowane światła, kierunkowskazy znajdują się na dole, w zderzaku  

Belka skrętna CTBA, podstawa tylnego „zawiasu”

1.6 T-GDI, turbo, benzyna, bezpośredni wtrysk

Filtr GPF znajduje się z przodu, za plecionką a przed dwoma tłumikami wydechu

Na kokpicie pas miękkiego plastiku biegnie środkiem, od kierownicy do drzwi pasażera

Hyundai przestrzega, aby na podjazdach nie utrzymywać auta w miejscu za pomocą gazu, gdyż grozi to uszkodzeniem skrzyni DCT

Lubię wiedzieć, który mam bieg, również przy automatycznej pracy skrzyni

Układ Start/Stop pozostaje wyłączony podczas ręcznej zmiany biegów   

Dwa gniazdka USB (Universal Serial Bus), lewe służy do ładowania    


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *