Volkswagen Transporter 6.1 Furgon 2.0 TDI (150 KM)

Dalsze poprawianie dobrego

Po liftingu cała gama otrzymała oznaczenie 6.1. Atrapa chłodnicy jest większa, reflektory mniejsze

Furgon stanowi podstawę rodziny Transportera. Bazowa wersja wyposażenia, a taką jeździłem, nie ma swojej nazwy, bogatsze to Plus Trendline i Plus Comfortline. Otrzymałem egzemplarz z dłuższym rozstawem osi 3400 milimetrów i mocniejszym, 150-konny turbodieslem 2.0 TDI (Turbodiesel Direkteinspritzung). Krótki rozstaw wynosi 3000, zaś słabszy ropniak oferuje 110 koni. „Mój” Transporter miał przedni napęd i mechaniczną skrzynię o 6 przełożeniach. Ze 150-konnym motorem może współpracować także dwusprzęgłowy, 7-biegowy automat DSG (Direct Shift Gearbox) oraz napęd obu osi 4Motion.

Przede wszystkim jeździ

Niektórzy mogą wzruszyć ramionami, co też ciekawego jest w blaszaku? Jednak już dosłownie pierwsze metry mogą przekonać do 150-konnego Transportera 6.1. Silnik, szczególnie w mieście, imponuje dynamiką, reakcją na dodanie gazu. I nawet dźwięk miewa przyjemnie buczący w trakcie dynamicznego przyspieszania na niższych biegach, zwłaszcza na II i III. Spalanie w granicach 8 litrów na 100 kilometrów praktycznie pokrywa się z obietnicami Volkswagena, czyli 7,6. Tylne zawieszenie oparte na wahaczach – nie o każdym dostawczaku mogę to napisać – pozwala na nader sprawną zmianę pasa ruchu, również na asfalcie pokrytym koleinami. W ogóle auto sprawia wrażenie „zwartego”. Nawet elektromechaniczne wspomaganie kierownicy, wprowadzone przy okazji liftingu, którym bardzo Volkswagen się chwali, daje sporo informacji zwrotnych.

Trzy interesujące rozwiązania z deski rozdzielczej

Dwa wgłębienia na górze kokpitu. Bardzo funkcjonalny pomysł, zmieszczą się tam butelki czy kubki z napojem, tudzież komórka z nawigacją na przykład. Widoczności nawet butelka nie zasłania, a łatwo po nią sięgnąć, nie trzeba się schylać. Takie wgłębienia są też w innych dostawczakach, chętnie widziałbym je w każdym.

6 stopni dmuchawy. Ileż razy podczas upałów wydaje się, że ostatni – zazwyczaj czwarty – stopień nie wystarcza? W Transporterze T6.1 stopni do dyspozycji jest aż sześć, możesz więc precyzyjnie ustawić siłę nawiewu, również wtedy gdy nie korzystasz z „klimy”. Ostatnia, najwyższa prędkość to naprawdę mocny nawiew. Półautomatyczna klimatyzacja Climatic, na stary czynnik R-134a, wchodzi w skład seryjnego wyposażenia. Drobny minus jest taki, że przy włączonych przełożeniach I, III, V dźwignia biegów nieco utrudnia regulację dmuchawy.

Kierownica bez przycisków. A jednak można, chciałoby się rzec na przekór obecnym trendom. W tym aucie nie ma żadnych przycisków i regulatorów ani na kierownicy ani na kolumnie kierownicy. Radiem steruje się gałką oraz przyciskami na radiu i tyle. Kierownica, szczególnie jej środek, to jedyne miękkie miejsce deski rozdzielczej. Wygląda zgrabnie, dzięki małej obudowie poduszki powietrznej. Aha, seryjnie jest też poduszka czołowa pasażera.

Rysopis. Volkswagen Transporter 6.1 Furgon 2.0 TDI (150 KM), czterodrzwiowy (w opcji pięciodrzwiowy), dwumiejscowy (w opcji trzymiejscowy) furgon, długość 5304 mm, szerokość 1904 mm, wysokość 1990 mm, ładownia 6,7 m sześc., napęd na przednie koła, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 1968 ccm, 150 KM przy 3250-3750 obr./min, 340 Nm przy 1500-3000 obr./min, maksymalnie 183 km/h, od 0 do 100 km/h w 11,1 s, średnie spalanie 7,6 l/100 km, cena 136.764 zł brutto (111.190 zł netto).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Seryjna klapa w tym egzemplarzu została zastąpiona przez dwuskrzydłowe drzwi…

…które otwierają się o kąt 180 stopni

Jaki to model, odczytasz również na przednich błotnikach

Źródło przyjemności (naprawdę!), silnik 150 koni

Deska rozdzielcza twarda, aczkolwiek do montażu nie sposób się przyczepić. Dwumiejscowa kanapa obok kierowcy to opcja

Cyfry na prędkościomierzu powinny być nieco większe, wszak powierzchni na tarczy nie brakuje

Miejsce na napoje idealnie dobrane

Wydajna dmuchawa o sześciu biegach

Kierownica jednofunkcyjna, po prostu służy do poruszania przednimi kołami


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *