Volvo XC40 B4 AWD Inscription

Tylko 180

XC to Cross Country. XC40 otrzymało tytuł COTY, europejskiego Samochodu Roku dwa lata temu

Oni naprawdę to zrobili! Wszystkie Volvo, jak leci, mają fabryczne ograniczniki maksymalnej prędkości do 180 kilometrów na godzinę, w ramach bezkompromisowej walki o bezpieczeństwo. Fakt, limit 180 znacznie wykracza poza dopuszczalne prędkości w miażdżącej większości państw świata. Bez elektronicznego „kagańca” testowana wersja pojechałaby z pewnością ponad 200.

 

A więc dla kogo?

Jedno już wiadomo. XC40, jak i każdy inny model szwedzkiej marki, może nie spodobać się notorycznym, niepoprawnym ścigantom. Ale jeśli przestaniesz zadręczać się „kagańcem”, docenisz sprawność zespołu napędowego złożonego z silnika benzynowego o mocy 197 koni oraz elektrycznego, 14-konnego (Volvo nie podaje mocy systemowej) działającego w zakresie prędkości 0-30 na godzinę. Maksymalny moment 300 niutonometrów rozciąga się w szerokim przedziale 1500-4200 obrotów, co czujesz jako zdecydowany, fajny ciąg do przodu. Dodam do tego dobry komfort resorowania, spokojne, przewidywalne reakcje podczas manewrów na drodze, porządne wykończenie wnętrza. Może nie skreślaj XC40 tylko z powodu stłumionej, maksymalnej szybkości?

 

Trzy skróty

COTY – Car of the Year. Samochód Roku, w Europie. Dziennikarski konkurs organizowany od lat 60. ubiegłego wieku. Volvo XC40 zdobyło ten tytuł za 2018 rok, jako pierwsza szwedzka konstrukcja. Dodajmy, że tym razem data ogłoszenia rezultatów – początek marca na salonie w Genewie – zgadzała się z rokiem wyróżnienia. Przez wiele wcześniejszych lat wyniki były znane zdecydowanie wcześniej, jesienią poprzedniego roku. Niższe miejsca na podium COTY na rok 2018 zajęły Seat Ibiza i BMW 5.

CMA – Compact Modular Architecture. Modułowa platforma przygotowana dla różnych marek koncernu Geely: Volvo, Polestar, Lynk & Co i oczywiście Geely. CMA znajduje zastosowanie w mniejszych samochodach. XC40 mierzące ponad 4,40 metra jest obecnie najmniejszym Volvo. A Geely to oczywiście właściciel osobowej marki Volvo z Chińskiej Republiki Ludowej.

B – środkowa gama silników Volvo, miękkie hybrydy. Już wyjaśniam, przez długi czas litera T oznaczała benzyniaki, doładowywane, głównie turbosprężarką, a czasem turbosprężarką i kompresorem. natomiast litera D diesle. Obecnie T pozostało, zaś B oznacza mild hybrid, czyli miękkie, łagodne hybrydy, oczywiście doładowane, benzynowe i wysokoprężne też. Co ciekawe, literę T Volvo stosuje zarówno do najprostszych jednostek benzynowych, jak i do najbardziej zaawansowanych, to znaczy hybryd plug-in. W przypadku XC40 mamy więc same benzynowe motory T3, B4, B5, T4 (plug-in), T5 (plug-in).

 

Rysopis. Volvo XC40 B4 AWD Inscription, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy SUV, długość 4425 mm, szerokość 1863 mm, wysokość 1652 mm, bagażnik 460/1336 l, napęd na cztery koła (stały na przód, automatycznie dołączany na tył poprzez wielopłytkowe sprzęgło Haldex VI, przekazuje do 60 proc. na tył), czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbosprężarką, 1969 ccm, 197 KM przy 4800-5400 obr./min, 300 Nm przy 1500-4200 obr./min, oraz silnik elektryczny 14 KM (brak informacji o mocy systemowej), maksymalnie 180 km/h, od 0 do 100 km/h w 8,5 s, średnie spalanie 7,5-8,3 l/100 km, cena 201.700 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Mała szwedzka flaga wystająca z lewej strony maski silnika, blisko kabiny. Chińskiej flagi nie zauważyłem  

Bardzo charakterystyczna jest zagięta dolna linia szyb w tylnych drzwiach

1969 centymetrów sześciennych, tyle wynosi pojemność skokowa dwulitrowych jednostek Volvo, również dieslowskich

B, nowy symbol na klapie bagażnika, czyli łagodna hybryda, w tym przypadku z benzyniakiem. AWD, All Wheel Drive to napęd wszystkich kół

„Bateryjka” w obrotomierzu, czyli wskaźnik odzyskiwania energii elektrycznej podczas hamowania

Do kokpitu nie zgłaszam uwag, dobrze wygląda i nic nie skrzypi. Auto zostało wyprodukowane w Belgii   

Dźwignia 8-biegowego automatu jest mała, trzeba nabrać wprawy, żeby posługiwać się nią intuicyjnie

Volvo oferuje ciekawe rozwiązania, jak wnęka na długopis z lewej strony środkowego tunelu…

…czy półeczka na drobiazgi po bokach kanapy

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *