Toyota Proace City Verso Standard 1.2 D-4T 130 KM Family

Lekcja francuskiego

Stylizacja przodu inna niż w Peugeocie Rifterze czy osobowym Citroenie Berlingo, Czymś te samochody muszą się przecież różnić

Toyota w segmencie dostawczym oferuje na polskim rynku samochody francuskie, konkretnie z byłego koncernu PSA (Peugeot Societe Anonyme), upraszczając nieco sprawę, od Peugeota. Proace City Verso jest taką samą konstrukcją jak Peugeot Rifter, osobowy Citroen Berlingo i Opel Combo Life. Gdy weźmiemy pod uwagę pojazdy dostawcze, „blaszane” furgony, rodzeństwo wygląda tak: Peugeot Partner, Citroen Berlingo, Opel Combo, Toyota Proace City.

 

Dla kogo taka Toyota?

Dla chcących nabyć przestronny, praktyczny pojazd z dużym bagażnikiem. Do tego ze znaczkiem Toyoty, lidera polskiego rynku aut osobowych. Standard oznacza krótsze nadwozie, w zupełności wystarczające. Long to dłuższa karoseria, z większym rozstawem osi.

 

Dwa skróty i gniazdko

D-4T. Takim skrótem Toyota określa benzynowy silnik z bezpośrednim wtryskiem i turbodoładowaniem, stąd litera T. Oznaczenie jest jednak mylące, bo motor ma trzy cylindry a nie cztery! Ale to nie pierwszy raz w Toyocie liczba cylindrów nie zgadza się z cyfrą 4 w oznaczeniu. Toyota Land Cruiser V8 (serii 200) miała wysokoprężny silnik opisany jako D-4D. W testowym kombivanie silnik D-4T pozytywnie zaskakiwał manierami. Wprawdzie dygotał na biegu jałowym, ale drgania nie przenosiły się do kabiny, również w czasie jazdy. A mocniejsze wciśnięcie pedału gazu potrafił skwitować całkiem przyjemnym burczeniem. Może te trzy cylindry nie są wcale takie złe?

SC – Steering Control. Funkcja powrotu na tor jazdy, część układu utrzymania pasa ruchu LDA (Lane Departure Alert). W instrukcji obsługi ten układ jest opisany jako „aktywny alarm niezamierzonego przekroczenia linii”, w spisie treści jako „alarm niezamierzonego przekroczenia linii”. Gdy kierowca zbliża się bez kierunkowskazu do linii pasa ruchu, poczuje „ruch skręcania kierownicy”. Tak właśnie działa SC, pomaga w powrocie na tor jazdy. W Proace City Verso ruch ten jest zdecydowany, ale nie przesadzony. Trzeba jednak pamiętać, że LDA i zarazem SC są aktywne w zakresie prędkości od 65 do 180 na godzinę, czyli nie pracują przy miejskich szybkościach. Autorzy instrukcji obsługi piszą, że pasy ruchu muszą być oddzielone przerywaną linią, ale to nieprawda. LDA i SC interweniują również przy ciągłych liniach. Działanie LDA i SC potwierdza migająca kontrolka na dole obrotomierza. Możesz też ustawić ekran pokładowego komputera na LDA i SC.

Gniazdko 220 woltów. Znajduje się na środkowym tunelu, od strony pasażera z przodu, na wysokości jego lewej stopy. Maksymalna moc podłączonego urządzenia to 120 watów. Gniazdko jest dostępne tylko do testowanej, najwyższej specyfikacji Family i tylko w pakiecie Comfort 5 za 15.900 złotych w przypadku karoserii Standard! Comfort 5 składa się z wielu elementów, ale jego cena zaskakuje.

 

Rysopis. Toyota Proace City Verso Standard 1.2 D-4T 130 KM Family, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy kombivan, długość 4403 mm, szerokość 1848 mm, wysokość 1841 mm, bagażnik 775/3000 l, napęd na przód, trzycylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbosprężarką, 1199 ccm, 130 KM przy 5500 obr./min, 230 Nm przy 1750 obr./min, maksymalnie 200 km/h, od 0 do 100 km/h 10,9 s, średnie spalanie 6,6-7,8 l/100 km, cena 116.600 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Srebrne relingi dachowe i przyciemnione szyby – to musi być Family, najwyższa wersja wyposażenia

Silnik 1.2 D-4T „anonimowy” , bez logo marki na pokrywie. 130-konna wersja jest kojarzona wyłącznie z 8-biegowym automatem

Dowód, że są trzy cylindry – trzy cewki zapłonowe

Deska rozdzielcza cała twarda, tak samo jak obicia drzwi  

Przycisk LDA i SC z lewej strony kokpitu. Dioda oznacza, że LDA i SC są wyłączone, co może mieć sens na śliskich nawierzchniach

Wyłączenie LDA i SC potwierdza lampka kontrolna na dole obrotomierza. Obrotomierz jest z prawej strony zestawu wskaźników, niczym w sportowym aucie

Podstawa działania LDA i SC to kamera na górze czołowej szyby

Gniazdko 220 woltów za klapką…

…do 120 watów mocy

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *