Mercedes-Benz eVito Tourer 129 Pro długi

Van elektryczny

Elektryczne Vito rozpoznasz po klapce do ładowania na lewym, przednim zderzaku, pod główną lampą

Niemieccy producenci mocno stawiają mocno na elektromobilność, zwłaszcza grupa Volkswagena i Mercedes. Nic przeto dziwnego, że pojawiają się automobile wyłącznie na prąd, jak eVito.

W tym przypadku jest to przystosowanie starej, sprawdzonej konstrukcji do elektrycznego zespołu napędowego. Czym z pozycji kierowcy taki wehikuł różni się od „normalnego”? Po kolei, a kilka skrótów też się znajdzie.

Kluczyk masz taki sam, stacyjkę również. Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z elektrykiem, musisz zdecydowanie przekręcić kluczyk do końca. Tak aby na pionowym wyświetlaczu, na tablicy wskaźników pojawił się napis Ready. Zmiany wśród wskaźników są istotne. Zamiast obrotomierza z prawej strony masz równie duży wskaźnik stanu układu napędowego: Charge, Economy, Boost. Po zapaleniu się Ready możesz jechać, wybierając kierunek ruchu dźwignią przy kierownicy, jak w wielu Mercedesach z automatycznymi skrzyniami biegów.

Powrót energii

Poza tą dźwignią z pewnym zdziwieniem odkrywasz dwie, nieduże łopatki obracające się wraz z kierownicą. Chciałoby napisać się „łopatki do zmiany biegów”, ale w tym przypadku służą one do ustawiania intensywności rekuperacji. Tak więc lewą łopatką, z minusem, zwiększasz rekuperację, prawą, z plusem, zmniejszasz. Najbardziej takie doładowywanie akumulatora trakcyjnego w czasie jazdy odczujesz na pozycji D – –, wtedy możesz prawie nie używać pedału hamulca. Dla odmiany przeciwne ustawienie, czyli D+ oznacza brak odzyskiwania energii, co można porównać do jazdy na luzie tradycyjnym autem. Generalnie, jak na przystało na porządnego elektryka Mercedes eVito przyspiesza gładko i jednostajnie. Z zielonymi tablicami rejestracyjnymi poruszasz się w miastach buspasami i za darmo korzystasz ze stref płatnego parkowania.

Trzy tryby

C czyli Comfort, E jak Eco, E+ jako Eco Plus, takie są trzy tryby jazdy włączane przyciskiem Dynamic na środkowej konsoli. Ten „Dynamic” nieco myli, bo nie chodzi o wyostrzenie reakcji samochodu, wręcz przeciwnie. Przykładowo, na E zmniejszeniu ulega moment obrotowy i moc, natomiast na E+ zmniejszenie dochodzi do tego, że maksymalna prędkość to ledwie 110 na godzinę. Normalnie prędkość jest ograniczona do 160.

Użytkowa pojemność akumulatora trakcyjnego wynosi 90 kWh (kilowatogodzin). A zasięg? Mercedes podaje średnio 351 kilometrów, na początku jednodniowego testu miałem 276. Szału nie ma, wstydu też nie.

Drogo i wygodnie

Gorsze jest jednak co innego – cena. Testowy egzemplarz kosztował ponad 300 tysięcy, z opcjami ponad 360! I to wydaje się w tej chwili największą barierą rozwoju elektromobilności – koszty zakupu nowego pojazdu. Szkoda, bo eVito Tourer jest komfortowym, obszernym vanem dla kierowcy i siedmiu pasażerów, w układzie 2 + 2 + 3. Trzeba docenić zwłaszcza przestronność w drugim i trzecim rzędzie, nawet nieco grubsze osoby nie będą narzekały, że ciasno.

Rysopis. Mercedes-Benz eVito Tourer 129 Pro długi, czterodrzwiowy (w opcji pięciodrzwiowy) van, ośmiomiejscowy 2 + 3 + 3, długość 5140 mm, szerokość 1928 mm, wysokość 1960 mm (z relingami), bagażnik maks. 4630 l, napęd na przednie koła, silnik elektryczny 204 KM i 362 Nm, maksymalnie 160 km/h, od 0 do 100 km/h w 11,7 s, zużycie prądu w cyklu mieszanym WLTP średnio 28,5 kWh/100 km, cena 249.300 zł netto, 306.639 zł brutto.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Klapkę obsługuje się z zewnątrz, wpierw ją naciskasz, potem otwierasz wewnętrzną pokrywkę

Deska rozdzielcza o kształcie znanym z Vito, ale z innymi „zegarami”

Obrotomierza nie potrzeba, jest za to wskaźnik pracy układu napędowego

Ready czyli można jechać, D – – to najmocniejsza rekuperacja

Lewa łopatka, oznaczona minusem, zwiększa rekuperację

Napis „Dynamic” jest za mały

276, tyle kilometrów zasięgu miałem na starcie

Napędzane są koła w pobliżu silnika, a więc przednie

Przyciemniane szyby z tyłu to opcja za 1407 złotych netto, to znaczy 1731 brutto


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *