Mercedes-Benz GLA 220 d 4Matic

Mały Mercedes

Sylwetka wręcz konserwatywna, bez udziwnień. I słusznie, nabywcy takich nowych Mercedesów nie oczekują ekstrawagancji   

GLA jest SUV-em (Sport Utility Vecile) na bazie kompaktowej klasy A, obecnym na naszym rynku od 2020 roku. Jak na Mercedesa przystało, gama silnikowa jest bogata, naprawdę masz w czym wybierać. W testowym egzemplarzu pod maską tkwił turbodiesel znakowany jak 220 d. Jego pojemność 1950 centymetrów sześciennych obecnie przez komputery jest zaokrąglana do 2.0, ale kiedyś każdy kto skończył podstawówkę zaokrąglałby do 1.9. Natomiast 4Matic oznacza oczywiście napęd obu osi – zawsze przedni, tylny w razie potrzeby do 50 procent siły.

 

Dla kogo?

Dla tego, kto chce posiadać samochód prestiżowej marki, uniwersalny, ale raczej niedługi, czyli w miarę łatwy do pomykania i do parkowania w miejskiej dżungli. Z długością 4,41 metra GLA to najkrótszy osobowy Mercedes-Benz, krótszy nawet od hatchbacka klasy A. O ile oczywiście pominiemy w tych rachunkach osobową wersję Citana, powstałego jako prawie kopia Renault Kangoo.

 

Skrót, oznaczenie, pomysł

Pre-Safe – Preventive Safety. System stosowany przez Mercedesa, przygotowujący samochód do zderzenia. W tym modelu to opcja, Pre-Safe kosztuje 1620 złotych, albo znacznie drożej w pakiecie. W instrukcji obsługi Pre-Safe został opisany jako „prewencyjny system ochrony pasażerów”, także jako „system prewencyjnej ochrony pasażerów”. Dla ścisłości dodam, że chodzi również o kierowcę, nie tylko o pasażerów. Działanie systemu odczujesz nie tylko podczas wypadku (odpukać!), również gdy zbliżysz się szybko do poprzedzającego pojazdu. Pre-Safe uzna wówczas, że zagraża ci zderzenie i napnie pas bezpieczeństwa. Po chwili to napięcie mija. Jeśli nie zmniejszy się, trzeba nieco cofnąć oparcie fotela, na pewno pomoże. Funkcję dostosowywania pasa możesz wyłączyć za pomocą systemu multimedialnego. Na centralnym dotykowym ekranie znajdujesz Ustawienia, potem Pojazd i Dostosowanie pasa. Dostęp do tego ekranu daje również panel dotykowy (touchpad) na środkowym tunelu. Rzecz jasna na przyciąganiu pasa na przednich fotelach aktywność Pre-Safe się nie kończy. Oprócz tego Pre-Safe zamyka szyby w drzwiach, zamyka okno dachowe, ustawia fotel pasażera w korzystniejszym położeniu. I ciekawostka – może aktywować własny mechanizm obronny słuchu w razie zderzenia, poprzez krótki sygnał szumu, przy włączonym systemie multimedialnym.

GLA – nazwa modelu, sama w sobie nie jest skrótem, ale litera G nawiązuje do klasy G – Geländewagen, co po niemiecku znaczy dosłownie „samochód terenowy”. Nazewnictwo samochodów uterenowionych, z silnikami spalinowymi jest obecnie uporządkowane: GLA, GLB, GLC, GLE, GLS i oczywiście G, klasa sama w sobie. Poza G, ostatnia litera wskazuje na odpowiednik w gamie klasycznych aut osobowych, w przypadku GLA, GLB i GLC również na odpowiednik pod względem technicznym. Dla porządku dodam, że klasa B pod względem konstrukcji opiera się na klasie A. Mercedesy A, B, GLA, GLB, także CLA to jedna techniczna rodzina.

Drzwi zasłaniające próg. Dzięki temu nie pobrudzisz butów czy ubrania o próg przy wsiadaniu i wysiadaniu. Nawet gdy drzwi są zabrudzone, próg pozostaje czysty, a na pewno czyściejszy. Praktyczne, tak powinno być w każdym SUV-ie i crossoverze.

 

Rysopis. Mercedes-Benz GLA 220 d 4Matic, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy SUV, długość 4410 mm, szerokość 1834 mm, wysokość 1611 mm, bagażnik 435/1430 l, napęd 4×4 (stały na przód, dołączany na tył do 50 proc. poprzez wielopłytkowe sprzęgło), czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 1950 ccm, 190 KM przy 3800 obr./min, 400 Nm przy 1600-2600 obr./min, maksymalnie 219 km/h, od 0 do 100 km/h w 7,3 s, średnie spalanie 5,5-6,1 l/100 km, cena 189.700 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Nadwozie GLA ma jedno, nie przewidziano wersji coupe z bardziej pochylonym tyłem jak w GLC i GLE

Czemu opona na zdjęciu? Bo z Polski, zimowa Bridgestone Blizzak LM 001, rozmiar 235/45 R20 96H

Deska rozdzielcza cała miękka od góry aż po czołową szybę. I cała twarda od dołu…

Dostosowanie pasa, czyli dociskanie go do tułowia, na przednich fotelach

Centralnym, dotykowym ekranem możesz sterować również z środkowego tunelu  

Nazwa modelu z prawej strony klapy bagażnika

Z lewej strony klapy informacja o napędzie czterech kół

Silnik przykryty od góry, jest osadzony poprzecznie, jak w wielu przednionapędowych autach

Dolna część drzwi zakrywa próg i listwę pod nim  

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *