Ford Transit 350 L2H2 2.0 New EcoBlue (170 KM) AWD Trail

Transit cztery na cztery

Takie rzeczy tylko w wersji wyposażenia Trail. „Unikalny grill F O R D”, jak można wyczytać w cenniku

Transit – bez żadnego dodatkowego słowa w nazwie – jest największym dostawczym Fordem, znanym i popularnym od kilkudziesięciu lat. Obecnie jest wytwarzana szósta generacja. Wersja AWD (All Whell Drive) to tył z „dopędzanym” przodem. Tak dzieje się w trybie normalnym. Gdy wybierzesz, przyciskiem na kokpicie, tryb na muł i koleiny, napęd AWD zostaje czasowo zablokowany, to znaczy siła trafia wtedy po połowie na tył i na przód.

Trzy skróty

HPAS – Hydraulic Power Assisted Steering. Hydrauliczne wspomaganie kierownicy, seryjne tylko z AWD. Wraz z szybkim przełożeniem – od oporu do oporu niewiele ponad trzy obroty – sprawia, że masz dobre czucie samochodu na kierownicy. Oczywiście jak na dostawczaka.

BLIS – Blind Spot Information. Układ monitorowania martwego pola widzenia w lusterkach zewnętrznych. Stanowi opcję za 900 złotych netto, czyli 1107 brutto, wraz z układem CTA (Cross Traffic Alert), który opisuję poniżej. BLIS uwzględnia także przyczepę do 10 metrów długości, licząc od haka do tyłu przyczepy, ale tylko z fabrycznym hakiem. Posługując się przyciskami na prawym ramieniu kierownicy, możesz wprowadzić aż trzy przyczepy (Przyczepa A, Przyczepa B, Przyczepa C), jak i w ogóle włączyć bądź wyłączyć BLIS. Na centralnym ekranie zestawu wskaźników wyskakują komunikaty: Ustawienia, Asystent kierowcy, BLIS, Przyczepa. Przy ponownym uruchamianiu Forda, konkretnie po włączeniu zapłonu, BLIS „pamięta” swoje ostatnie ustawienie. Działa na podstawie radarowych czujników w tylnym zderzaku, od 10 kilometrów na godzinę (km/h). Wpierw obszar wykrywania innych pojazdów rozciąga się od zewnętrznych lusterek do 4 metrów za tylnym zderzakiem, gdy przekroczysz 48 km/h, obszar wydłuża się do 18 metrów za tylnym zderzakiem. Zlokalizowanie innych pojazdów jest anonsowane przez ciągłe świecenie się kropek na górze zewnętrznego lusterka. Gdy w tym czasie wrzucisz kierunkowskaz, kropka zacznie szybko migać, ostrzegając przed zmianą pasa ruchu. Co ważne, BLIS reaguje również na pojazdy, które wyprzedzasz, abyś za szybko nie zajeżdżał im drogi.

CTA – Cross Traffic Alert. Funkcja ostrzegania o pojazdach nadjeżdżających z prawej lub lewej strony, podczas manewru wyjazdu tyłem, na przykład z miejsca parkingowego. Opcja łączona z BLIS (Blind Spot Information), za 900 złotych netto, 1107 brutto. CTA zasadniczo nie działa przy podpiętej przyczepie, chyba że masz z tyłu bagażnik na rowery lub inny bagażnik długi do 1 metra, albo gdy ustawisz najmniejszą długość przyczepy na BLIS. Układ CTA działa na biegu wstecznym, w oparciu o te same radarowe czujniki co BLIS, gdy prędkość zbliżających się pojazdów wynosi 6-60 km/h. Wolne cofanie pozwala zwiększyć obszar wykrywania i skuteczność układu. Z kolei prędkość twojego Forda nie powinna przekraczać 12 km/h. CTA ostrzega sygnałem dźwiękowym i lampką ostrzegawczą w lusterku zewnętrznym. Na wyświetlaczu w zestawie wskaźników pojawia się strzałka wskazująca, z której strony zbliża się pojazd. Funkcja CTA włącza się po każdorazowym kontakcie w stacyjce, czyli zawsze jest gotowa do akcji.

Rysopis. Ford Transit 350 L2H2 2.0 New EcoBlue (170 KM) AWD Trail, czterodrzwiowy (w opcji pięciodrzwiowy), trzymiejscowy furgon, długość 5531 mm, szerokość 2059 mm, wysokość 2543 mm, ładownia 8,8 m sześc., napęd na wszystkie koła (stały na tył, automatycznie dołączany na przód przez wielopłytkowe sprzęgło, do 50 proc.), czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 1995 ccm, 170 KM przy 3500 obr./min, 405 Nm przy 1750-2500 obr./min, maksymalnie – brak danych, od 0 do 100 km/h – brak danych, średnie spalanie 9,8-11,3 l/100 km, cena rocznika 2020 wyprzedażowa 122.043 zł netto (150.113 zł brutto).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Trail to również czarne, 16-calowe alufelgi…

…i skórzana tapicerka!

Silnik osadzony wzdłużnie, jak widać do otwarcia maski potrzebny jest kluczyk zapłonu – to fordowskie rozwiązanie jest teraz tylko w tym modelu

Zbiornik płynu do wspomagania kierownicy, coraz rzadszy widok nawet w dostawczych. Znajduje się najbliżej atrapy chłodnicy ze wszystkich zbiorników pod maską  

L2H2 i AWD, czyli ładownia 8,8 metra sześciennego

Kropki w zewnętrznych lusterkach świecą się, gdy zmiana pasa ruchu (BLIS) bądź cofanie (CTA) staje się ryzykowne

Wyświetlacz na środku zestawu wskaźników, BLIS włączony

A tutaj ustalasz, jaką podpiąłeś przyczepę

Układ CTA – włączony (na zdjęciu), albo wyłączony   


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *