Cupra Ateca 2.0 TSI

Pierwszy model

Cupra to teraz marka, a nie wersja Seata. W porównaniu z Seatem Atecą identyczna pozostała szerokość, 1841 milimetrów

Cupra to najmłodsza marka na polskim rynku samochodów osobowych. Ateca pojawiła się w 2018 roku i był to pierwszy model Cupry. Nazwa modelu jest taka sama, jak kompaktowego SUV-a (Sport Utility Vehicle) Seata. Nic dziwnego, wszak Cupra to sportowa marka stworzona przez Seata. A ponieważ Seat należy do wielgachnej rodziny Volkswagena, więc Cupra także.

Co to jest i dla kogo?

Jako się napisało, kompaktowy SUV, o długości niespełna 4,4 metra.  Jednak marka, siłą rzeczy pozycjonowana wyżej od Seata, każe szukać rywali wśród silniejszych wersji takich automobili jak Audi Q2, BMW X2, Jaguar E-Pace, Land Rover Range Rover Evoque, Mercedes GLA. W sumie fajna sprawa – posiadasz sportowe auto nie musząc rezygnować z praktyczności i użyteczności na co dzień. A mając Cuprę, niejako automatycznie, zyskujesz oryginalność. Trochę pozytywnego, motoryzacyjnego snobizmu nie zaszkodzi.

Dwa skróty i Emergency Assist

Cupra – Cup i Racing, puchar i wyścig. Sportowa marka utworzona przez Seata, pierwszym modelem, w 2018 była Ateca. Poprzednio Cupra to najszybsze wersje niektórych Seatów. Poza Atecą są dwa, inne modele, Leon i Formentor – ten bez odpowiednika wśród Seatów. Wcześniej podobną ewolucję przeszła marka DS, od linii modelowej Citroena po osobny brand. Emblematy Cupry, poza przodem, tyłem karoserii i kierownicą, znajdują się także na wszystkich, czterech dywanikach podłogowych, na podświetlanych listwach progowych z przodu. Są wyświetlane na podłożu z zewnętrznych lusterek, gdy odrygluje się auto, a na dworze jest dostatecznie ciemno.

TP – Traffic Programme. Popularna funkcja w sprzęcie car audio, włączająca radiowe komunikaty o ruchu drogowym. TP przerywa słuchanie innych źródeł dźwięku, nawet jeśli jest to stacja radiowa. Funkcję TP włączasz (albo wyłączasz) na centralnym, dotykowym ekranie. Muskasz kolejno ikonkę radioodbiornika, Ustawienia, Komunikaty drogowe (TP). Gdy komunikaty drogowe są nadawane, na centralnym ekranie wyskakuje informujący o tym napis. Jeśli nie chcesz tego słuchać, możesz wrócić do poprzedniego źródła, czyli przerwać komunikaty drogowe.

Emergency Assist. Tym razem układ bez skrótu, opcjonalny, dostępny tylko w pakiecie wspomagania jazdy XL, za 1657 złotych. Emergency Assist wykrywa to, co bywa nazywane autostradowym otępieniem, czyli stan kierowcy, w którym nie wykonuje on żadnych czynności. Aby przerwać to krótkotrwałe, ale niebezpieczne „zawieszenie”, Emergency Assist powoduje chwilowe przyhamowanie, „drgania układu hamulcowego”, jak precyzują autorzy instrukcji obsługi. Zostanie także napięty pas bezpieczeństwa kierowcy. Oczywiście towarzyszą temu ostrzeżenia wizualne i dźwiękowe. Jednak nie jest tak, że Emergency Assist działa zawsze. Musisz korzystać z aktywnego tempomatu ACC (Adaptive Cruise Control) i z asystenta pasa ruchu Lane Assist. Poza tym Lane Asist musi wykryć linie rozgraniczające pasy ruchu z obu stron Cupry. Włączanie Emergency Assist jest pośrednie, polega na włączeniu jego dwóch elementów. Służy do tego centralny, dotykowy ekran. Wystarczy nacisnąć ikonkę przedstawiającą samochodzik w nawiasach, a potem wybrać odpowiedni układ, bezpośrednio na dużej grafice, albo poprzez Ustawienia. Trzeba pamiętać, że Emergency Assist praktycznie jest dostępny od 60 kilometrów na godzinę, bo tyle wynosi dolna granica działania Lane Assist, w oparciu o kamerę na górze czołowej szyby. ACC funkcjonuje w zakresie szybkości 30-210, jego czujnik to radar na dole przedniego zderzaka.

Rysopis. Cupra Ateca 2.0 TSI. Pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy kompaktowy SUV, długość 4386 mm, szerokość 1841 mm, wysokość 1613 mm (z relingami), bagażnik 485/1579 l, napęd na cztery koła (stały na przód, automatycznie dołączany na tył poprzez wielopłytkowe sprzęgła Haldex, do 50 procent na tył), czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbosprężarką, 1984 ccm, 300 KM przy 5300-6500 obr./min, 400 Nm przy 2000-5200 obr./min, maksymalnie 247 km/h, od 0 do 100 km/h w 4,9 s, średnie spalanie 8,7-8,9 l/100 km, cena 206.000 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Poniżej 5 sekund do setki i naprawdę dużo miejsca z tyłu, zwłaszcza na nogi

Po czym odróżnić Cuprę od Seata? W tym przypadku po czterech rurach wydechowych. Prawdziwych rurach!

Kokpit o kształtach znanych z Seata Ateki

Logo Cupry wyświetlane w nocy, z lusterek

„Cupra” na każdym dywaniku na podłodze kabiny

TP włączasz i wyłączasz na dotykowym ekranie. Raz włączony będzie aktywny zawsze

TP działa, właśnie „leci” komunikat o sytuacji na drogach

Lane Assist to połowa Emergency Assist

Tempomatem ACC, drugą połową Emergency Assist, sterujesz przyciskami na lewym ramieniu kierownicy


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *