Ford Tourneo Custom L2 2.0 New EcoBlue Active

Komfort dla ośmiorga

Wystrzałowy kolor to opcja, metalizowany lakier orange glow wymaga dopłacenia 3.075 złotych

Tourneo Custom to najbardziej osobowa wersja Transita Custom. Tak osobowa, że straciła „Transita”. Podobnie postępują rynkowi konkurenci, Volkswagen czy Mercedes-Benz. Wszak osobowy Volkswagen Multivan powstał na bazie Transportera, a osobowy Mercedes V na bazie Vito. Na polskiej stronie Forda Tourneo Custom znajduje się wśród aut dostawczych, ale także wśród rodzinnych, razem z czterema innymi. Są to: S-Max, Galaxy, Tourneo Connect oraz kempingowy Transit Custom Nugget.

 

Komu takie Tourneo?

Wszystkim potrzebującym samochodu dla więcej niż pięciu osób, obszernego samochodu. Każdy na pokładzie ma osobny fotel, w układzie 2 + 3 + 3. Wszystkim zwracającym uwagę na zachowanie podczas jazdy. Tourneo Custom ma z tyłu dostawcze zawieszenie, to znaczy sztywną oś z resorami piórowymi, lecz nie przeszkadza to w pewnym trzymaniu się drogi, w różnych sytuacjach. Ford potrafi ustawić podwozie, co udowadnia również w takich konstrukcjach. No i wszystkim, którym nie przeszkadza cena w granicach 200 tysięcy za Forda, za Forda nie będącego Mustangiem.

 

Trzy skróty

HID – High Intensity Discharge. Dosłownie „wyładowanie o wysokiej intensywności”, czyli światła ksenonowe, ksenony. Opcja za 2.706 złotych dotyczy świateł biksenonowych a więc obejmujących mijania i drogowe. To opcja rozbudowana, bo także ze światłami przeciwmgielnymi w dole zderzaka oraz ze statycznym doświetlaniem zakrętów, działającym do prędkości jazdy 30 kilometrów na godzinę. Statyczne doświetlanie jest realizowane poprzez boczny promień, dodatkową żarówkę umieszczoną skośnie. Do przełączania świateł między mijania a drogowymi służy dźwigienka z lewej strony kolumny kierownicy. Od sobie to drogowe, powrót do mijania na oba sposoby – i  od siebie, i do siebie. Uwaga, obrotowy przełącznik z lewej strony kokpitu musi być na trzeciej pozycji, oznaczonej symbolem świateł mijania, względnie na ostatniej, skrajnej, ale pod warunkiem, że jest słabe oświetlenie zewnętrzne. Bo tylko wtedy, przy przełączniku w tym skrajnym położeniu, automatycznie zapalą się światła mijania. Wielu kierowców Fordów zdaje się o tym zapominać i jedzie w dzień, na przykład w niewielkiej mżawce, tylko na dziennych, czyli bez jakichkolwiek świateł z tyłu auta.

RSC – Roll Stability Control. Jak głosi cennik, RSC zapobiega „wywróceniu pojazdu”. Jest to funkcja wchodząca w skład rozbudowanego systemu stabilizacji toru jazdy ESC (Electronic Stability Control). RSC tak żongluje momentem obrotowym silnika (odejmuje nieco gazu) i hamulcami przy poszczególnych kołach, aby uniemożliwić wspomniane wywrócenie się Forda. Oczywiście nie znaczy to, że Fordowi w ogóle nie grozi przewrócenie się czy dachowanie. RSC i całe ESC to tylko elektroniczni pomocnicy (rozsądnego) kierowcy. Uwaga, jeśli wyłączysz kontrolę trakcji, przyciskiem na desce rozdzielczej, to tym samym wyłączysz RSC.

cDPF – coated Diesel Particulate Filter. Filtr cząstek stałych, coated, czyli powlekany metalem szlachetnym. Żadna techniczna nowość, Ford po prostu stosuje nieco odmienny skrót na taki filtr. Jeszcze ciekawostka, z tyłu auta nie znajdziesz rury odprowadzającej spaliny. Wydech kończy się już przed tylną osią, nieco z prawej.

 

Rysopis. Ford Tourneo Custom L2 2.0 New EcoBlue Active, pięciodrzwiowy, ośmiomiejscowy van w układzie 2 + 3 + 3, długość 5339 mm, szerokość 1986 mm, wysokość 1977 mm, bagażnik 1900-2800 l, napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy turbodiesel, 1995 ccm, 185 KM przy 3500 obr./min, 415 Nm przy 1750-2750 obr./min, maksymalnie 180 km/h, od 0 do 100 km/h brak danych, średnie spalanie 7,4-8,2 l/100 km, cena 217.378 zł (promocyjna 184.179 zł).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Auto „kwadratowe”, o prawie takiej samej szerokości 1986 milimetrów, jak wysokości 1977, w dużych vanach to normalne

W tylnych rzędach są po trzy fotele, z bezwładnościowymi pasami bezpieczeństwa. Półskórzana tapicerka nazywa się Active, tak jak wersja wyposażenia auta

Deska rozdzielcza z miękką górą, brawo!

Do doświetlania zakrętów służy przednia część głównej lampy

Biksenony, zmiana między mijania a drogowymi polega na innym ustawieniu przesłony w środku lampy

Polecam takie położenie przełącznika – masz zawsze światła mijania

Przyciskiem z prawej wyłączasz kontrolę trakcji i zarazem RSC…

…co poświadcza kontrolka w obrotomierzu

185 koni wystarcza również do podróży z autostradowymi prędkościami

 

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *