Opel Vivaro-e Furgon 75 kWh Long Enjoy

Całkowicie elektryczny blaszak

Opel Vivaro-e, jeden z klonów Peugeot e-Experta. Powierzchowność Vana Roku miła dla oka, trzeba przyznać

Wóz nie byle jaki, zdobył tytuł dostawczego Samochodu Roku 2021, International Van of the Year (IVOTY) 2021, wraz z trójką rodzeństwa z koncernu Stellantis: Peugeotem e-Expert, Citroenem e-Jumpy oraz Vauxhallem Vivaro-e, czyli Oplem dla Wielkiej Brytanii. Oferta w Polsce, jak na elektryka, jest dość rozbudowana, bo furgon może mieć jedną z trzech długości j jedną z dwóch pojemność akumulatora trakcyjnego. Jeździłem autem długim, czyli Long (Compact jest krótszy, Extra Long najdłuższy) z baterią 75 kilowatogodzin, mniejsza to 50 kilowatogodzin.

Dla kogo takie coś?

Dla zagorzałych entuzjastów elektrycznej motoryzacji, żeby nie napisać, że dla „nawiedzonych”. Dla firm bardzo dbających o ekologię, mogących sobie pozwolić na nocne ładowanie w bazie i oczywiście przewożących towary bardzo lokalnie. Dłuższe trasy wykluczone – zasięg kiepski, realnie poniżej 300 kilometrów, a dostępność stacji ładowania w Polsce mizerna. Aha, oczywiście dla firm bogatych, testowy egzemplarz, bez opcji kosztuje brutto ponad 200 tysięcy złotych.

Trzy zdziwienia

Wspomaganie kierownicy elektro-hydrauliczne. Aż nie wierzyłem własnym oczom – samochód wyłącznie na prąd, a tu wspomaganie z płynem! Tak się dzieje, gdy na elektryka przerabia się „normalną”, spalinową konstrukcję. Wspomaganie, z pompą napędzaną silnikiem elektrycznym, działało sprawnie, ale od oporu do oporu dzieliły kierownicę prawie cztery obroty. W dostawczych (i terenowych) to nie powinno jednak dziwić, takie przełożenie ułatwia precyzyjne manewry.

Klimatyzacja na czynnik R-134a. Kolejny przykład rozminięcia się z eko. Skoro stary czynnik jest szkodliwy dla środowiska, jak przekonują ekolodzy, to w elektryku na bank spodziewałem się klimatyzacji na R-1234yf. Tymczasem kolejne zaskoczenie! Klimka była seryjna, manualna.

Ręczny na specjalnej konsoli. W dostawczych wolę tradycyjne, ręczne hamulce, bo czasem trzeba przytrzymać auto przy ruszaniu, na przykład z ładunkiem pod górę i na łuku. Dźwignia jest pewna, wzbudza zaufanie, można puścić hamulec pomocniczy tylko częściowo. Vivaro-e dostało ręczny sterowany elektrycznie – trudno. Zdziwiłem się jednak jego lokalizacją, między fotelem szofera a dwumiejscową kanapą, na specjalnej, bardzo rozbudowanej, plastikowej konsoli. Konsoli służącej tylko do umieszczenia przycisku uruchamiającego pomocniczy hamulec.

Rysopis Opel Vivaro-e Furgon 75 kWh Long Enjoy, czterodrzwiowy (w opcji pięciodrzwiowy), trzymiejscowy furgon, długość 4959 mm, szerokość 2010 mm, wysokość 1940 mm, ładownia 5,3 m sześc, (w opcji z otworem Flex Cargo 5,8 m sześc.), napęd na przód, silnik elektryczny 136 KM przy 3.673-10.000 obr./min, 260 Nm przy 300-3.673 obr./min, maksymalnie 130 km/h, od 0 do 100 km/h w 13,3, średnie zużycie energii 24,4-27,3 kWh/100 km, cena 165.550 zł netto (203.626 zł brutto).

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Długi (Long) furgon oferuje niezłą ładowność, ale wyraźnie poniżej tony, ten egzemplarz 892 kilogramy

Wyłożenie ładowni sklejką i tworzywem to opcja

Elektryczny motor skrywa 136 koni (KM), czyli 100 kilowatów (kW)

Auto na prąd a tu, proszę, w komorze silnika, zbiorniczek płynu wspomagania kierownicy!

Klimatyzacja na… stary czynnik R-134a, szkodzący środowisku. Ale w dostawczych R-134a może być stosowany 

Wszystkie plastiki w szoferce twarde – jak dostawczak to dostawczak

Dźwignia zmiany „biegów” ma oznaczenia znane z hybryd. B to zwiększone hamowanie silnikiem i zarazem zwiększone ładowanie akumulatora trakcyjnego. Przyciskiem po prawej stronie, Drive Mode wybierasz jeden z trzech trybów pracy auta: Normalne, Eco, Power 

Kierowca zawsze widzi zasięg, maksymalnie Opel obiecuje, w cenniku, 339 kilometrów 

Hamulec ręczny uruchamiany przyciskiem na konsoli na prawo od fotela kierowcy


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *