LEVC TX Vista

Taksi na prąd

Zasięg na prądzie wynosi tylko 101 kilometrów. Bateria trakcyjna ma skromną, użyteczną pojemność 24,2 kilowatogodziny

Zupełnie nowa, brytyjska marka na polskim rynku i bardzo ciekawa koncepcja samochodu, elektrycznej taksówki z range extenderem, czyli z silnikiem spalinowym (benzynowym) ładującym akumulator trakcyjny, w razie potrzeby. Taki układ to hybryda szeregowa, podobnie jak w lokomotywach spalinowych. LEVC swoim pierwszym modelem TX kontynuuje tradycje kultowych, londyńskich, czarnych taksówek, sięgające roku 1908. TX jest wehikułem siedmiomiejscowym, 1 + 3 + 3. Kierowca pracuje w szoferce, oddzielonej szybą od części pasażerskiej, w której znajduje się sześć miejsc. Trzy z nich, na kanapie w tyle kabiny skierowano przodem do kierunku jazdy, trzy (fotele za szoferką) tyłem do kierunku jazdy – siedziska rozkładają się jak w kinie. Elektryczny silnik o mocy 110 kilowatów, 150 koni, umieszczony z tyłu porusza tylne koła. Z przodu mamy wspomniany silnik benzynowy, który służy jedynie do doładowywania akumulatora trakcyjnego, litowo-jonowego. Zawsze tylna oś jest napędzana elektrycznym motorem.

Dla kogo?

Taki samochód służy oczywiście do zarobkowego przewozu osób. Ale poza typowym, taksówkarskim biznesem może to być na przykład ride-sharing, czyli wspólne przejazdy rodziny czy znajomych, wypożyczonym autem. Może to być także bezpłatny przewóz klientów luksusowego salonu jubilerskiego czy innej, prestiżowej placówki.

Trzy skróty

LEVC – London EV Company, czyli London Electric Vehicle Company. Brytyjska marka, powstała w 2017 roku, należy do chińskiego Geely. Wcześniej, w 2013 Chińczycy przejęli produkcję klasycznych, londyńskich taksówek. LEVC wytwarza elektryczne taksówki w pobliżu Coventry, w Ansty, w hrabstwie Warwickshire. Drugim modelem jest dostawczy VN5, oparty na tej samej technice. Fabryka powstała za około 500 milionów funtów. Jest pierwszym zakładem w Wielkiej Brytanii wytwarzającym wyłącznie pojazdy elektryczne. Jest oczywiście przyjazna środowisku naturalnemu.

TX – Taxi. Producent wprost tego skrótu nie rozwija, ale zarazem kontynuuje oznaczenie TX z poprzednich, spalinowych taksówek.

MIRA – Motor Industry Research Association. MIRA Technology Park w Nuneaton, w hrabstwie Warwickshire, w Wielkiej Brytanii to firma świadcząca różnego rodzaju usługi dla sektora motoryzacyjnego: inżynieryjne, badawcze, testowe, informacyjne, certyfikacyjne. Obecnie posługuje się tylko skrótem „MIRA” Z jej potencjału korzysta LEVC, między innymi z centrum badań nad emisją zanieczyszczeń, stanowiska do badań kinematycznych, „łaźni solnej” do sprawdzania odporności na korozję, tuneli aerodynamicznych, urządzeń do testów zderzeniowych. MIRA ma również tor testowy, z różnymi nawierzchniami.

Rysopis. LEVC TX Vista, czterodrzwiowy, siedmiomiejscowy van (taksówka) w układzie 1 + 3 + 3, długość 4855 mm, szerokość 1945 mm, wysokość 1880 mm, przestrzeń bagażowa 440 l, napęd tylny, silnik elektryczny, 150 KM, 250 Nm, silnik benzynowy, z turbosprężarką, trzycylindrowy 1477 ccm, 91 KM i 160 Nm, maksymalnie 128 km/h, od 0 do 100 km/h w 13,2 s, średnie zużycie energii 0,9 l/100 km i 23,4 kWh/100 km, cena 361.345 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Dzięki silnikowi na benzynę zasięg wzrasta do 510 kilometrów, przynajmniej tak podaje LEVC, w praktyce osiągniesz około 400

Taksówka musi być wygodna, powinna być wysoka, w tym przypadku 1,88 metra

Auto czterodrzwiowe, bo tylna pokrywa nie obejmuje okna. Tylne drzwi otwierają się „pod wiatr”

Miejsce na duże bagaże jest obok fotela kierowcy


Bo tam gdzie spodziewamy się bagażnika jest koło zapasowe, kabel do ładowania, akumulator 12-woltowy, podnośnik, narzędzia, silnik elektryczny

Przestrzeń dla pasażerów wygodna i szeroka, naprawdę zmieści się tu sześć osób

Zintegrowana rampa dla wózków inwalidzkich to seryjne wyposażenie

Rampę można przekształcić w chowany, niski stopień, zmniejszający o połowę  wysokość progu do kabiny

Znaczek firmowy LEVC, uskrzydlony koń

W kabinie niektóre elementy przypominają Volvo. Nic dziwnego, LEVC i osobowe Volvo mają wspólnego właściciela – Geely


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *