Volvo XC60 B4 FWD R-Design

Z elektrycznym wspomaganiem

Stonowany kolor denim blue wymaga dopłaty 4.200 złotych

Elektryczne jest wspomaganie kierownicy, ale także wspomaganie silnika spalinowego (benzynowego) – przez silnik elektryczny. Ten elektryczny motorek jest nieduży, 14-konny i napędzany paskiem od silnika benzynowego. Silnik 14 KM działa w zakresie 0-30 kilometrów. Ułatwia ruszanie, wygładza pracę układu Start/Stop, a także sprawia, że przełączanie między I i II biegiem automatu jest łagodniejsze. W warunkach jazdy miejskiej lekko obniża spalanie.

Jest to układ zwany mild hybrid, łagodną hybrydą, miękką hybrydą. Takie konstrukcje Volvo oznacza literą B, silnik może być benzynowy, jak w tym przypadku, albo… wysokoprężny, każdy z turbo.

 

Dla kogo?

Testowy egzemplarz był FWD (Front Wheel Drive), czyli miał przedni napęd. Takie SUV-y (Sport Utility Vehicle) są często wybierane, minęły już dawno czasy, kiedy mogły budzić zdziwienie z powodu braku 4×4. Model XC60 jeździ sprawnie, nie ma jakichś „sportowych” ambicji, a przede wszystkim nie męczy w długich trasach, o czym miałem okazję się przekonać. A więc to auto dla wszystkich ceniących prestiż i przyjemne, wyważone właściwości jezdne.

 

Trzy rozwiązania

Instrukcja obsługi w pokładowym komputerze. Testowy egzemplarz miał tylko cyfrową instrukcję, coraz więcej marek decyduje się na taki pomysł. Można instrukcję wyświetlić na centralnym, dotykowym ekranie, tylko gdy auto stoi. Wyszukiwarka haseł działa sprawnie, ale jak przeczytasz urywek, musisz go zapamiętać, albo sfotografować, bo nie weźmiesz tej „książki” do ręki, gdy na przykład chcesz coś zobaczyć pod maską lub w innym miejscu samochodu. Jest też problem, gdy w trakcie czytania instrukcji musisz cokolwiek ustawić na ekranie, choćby klimatyzację, wtedy instrukcja musi zniknąć z ekranu. Pozostaje otwarta, ale trzeba wrócić do jej widoku. Wolę jednak tradycyjny wolumin, w którym szybciej sprawdzę kilka różnych rzeczy, niekoniecznie siedząc na przednich fotelach.

Składanie tylnych zagłówków. Konkretnie dwóch, tylnych zewnętrznych, robi się to wyłącznie poprzez centralny, dotykowy ekran. Początkiem drogi jest zębatka w prawym, dolnym rogu ekranu, czyli Ustawienia, następnie Sterowanie i Składanie zagłówków. Zagłówki opadają szybko, do przodu. Jeśli będzie postawiony jeden, to jeden się złoży. Przy okazji – tylko środkowy zagłówek z tyłu ma regulację wysokości. Regulację porządną, można go prawidłowo ustawić również dla wyższych pasażerów.

Miejsce na bilety parkingowe. Plastikowy, przezroczysty, odchylany element przy lewym, dolnym rogu czołowej szyby. Mała rzecz, a cieszy. Bilet parkingowy jest bardzo dobrze widoczny i nie ma obawy, że w razie przeciągu czy silnego podmuchu wiatru po otwarciu drzwi, gdzieś nam pofrunie. I trzeba będzie biletu szukać.

 

Rysopis. Volvo XC60 B4 FWD R-Design. Pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy SUV, długość 4688 mm, szerokość 1902 mm, wysokość 1658 mm, bagażnik 483/1432 l, napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbosprężarką, 1969 ccm, 197 KM przy 4800-5400 obr./min, 300 Nm przy 1500-4200 obr./min, silnik elektryczny 14 KM (brak informacji o mocy systemowej), maksymalnie 180 km/h, od 0 do 100 km/h w 8,0 s, średnie spalanie 7,4-8,3 l/100 km, cena 217.900 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Bardzo wysokie, tylne lampy, z daleka widać że to Volvo

Nalepka z tyłu prawego słupka B, firma nie ukrywa, że auto jest produkcji chińskiej…

…ale trudno znaleźć w kabinie i nie tylko ślady bylejakości. Jakość marki musi zostać zachowana

Cyfrowa instrukcja obsługi jest czytelna, spore czcionki

Składanie tylnych zagłówków, z poziomu centralnego, dotykowego ekranu

Tutaj wetkniesz bilet parkingowy

Parkingowe położenie skrzyni biegów P włączasz przyciskiem

Pracujący kulturalnie silnik na benzynę 197 koni…

…plus 14 koni z tej jednostki elektrycznej, mocy systemowej Volvo nie określa


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *