Mercedes-Benz GLA 250 e

Litera e czyli hybryda doładowywana

GLA mierzy 4,41 metra, ale jest najkrótszym z wszystkich Mercedesów (nowy Citan stał się dłuższy od GLA)

Jeżeli Mercedes ma w pełnej nazwie małą literę „e”, jest hybrydą plug-in, czyli z możliwością doładowywania akumulatora trakcyjnego z zewnętrznego źródła prądu – może to być ładowarka, albo zwykłe, elektryczne gniazdko. Bo jeśli w nazwie widnieje EQ, mamy do czynienie ze 100-procentowym elektrykiem. Testowany wariant, 250e, jest jedyną hybrydą plug-in w gamie,

 

Dla kogo?

Dla chcących uchodzić za ekologicznych, ale obawiających się – i słusznie – aut tylko na prąd z racji ich dyskusyjnej praktyczności (krótki zasięg, mała liczba punktów ładowania, czas ładowania). Ale taką hybrydą plug-in też za daleko na prądzie nie pohasasz. W realnym, międzymiastowym ruchu energii elektrycznej starczy ci na 40 kilometrów, zimą na mniej. Wybór 250e wiąże się z wyborem przedniego napędu i belki skrętnej w tylnym zawieszeniu zamiast układu wahaczy, bo miejsce zabiera akumulator wysokiego napięcia. Weź to pod uwagę, auto – owszem – prowadzi się dobrze, ale czteronapędowy 4Matic z układem wahaczy z tyłu jeszcze lepiej.

 

Trzy skróty

IC – Instrument Cluster. Wyświetlacz, tablica wskaźników w Mercedesach, tablica oczywiście cyfrowa. Jedną z wielu opcji testowego egzemplarza był wyświetlacz IC o przekątnej 10,25 cala. Seryjnie ekran jest mniejszy, 7-calowy. Większy ekran zamawiasz za 2208 złotych, albo w jednym z trzech bogatych pakietów wyposażenia: Advantage, Premium (ten był w testowym GLA), Premium Plus. Wyświetlacz IC daje duże możliwości personalizacji. Posługując się elementami na lewym ramieniu kierownicy, przede wszystkim płytką dotykową, ustawiasz na przykład, co ma być pokazywane w prawym okręgu, co w lewym, co na środku, czy wygląd wskaźników ma być klasyczny, sportowy, progresywny, subtelny.

BL – Battery Level. Poziom baterii. Jeden z sześciu trybów jazdy wybieranych za pomocą przycisku Dynamic na środkowym tunelu. Gdy odpowiedni widok otworzy się na dotykowym ekranie, możesz także użyć tego ekranu. Celem BL jest w pierwszym rzędzie utrzymywanie poziomu naładowania akumulatora wysokiego napięcia (akumulatora trakcyjnego). Potem można prąd wykorzystać do przyjemnie cichego poruszania się, choćby po osiedlu. Ale każdy kij ma dwa końce, jadąc na BL częściej korzystasz z silnika spalinowego (benzynowego), bo poziom prądu musi być zachowany. Mercedes wszystkie tryby i ich dobór określa jako Dynamic Select. W 250e trybów masz sześć: Individual, Sport, Comfort, Electric, Battery Level, Eco. Symbol wybranego trybu, przykładowo BL, pojawia się na dole IC (Instrument Cluster), z prawej.

IC-CPD – In-cable control and protection device. „Zintegrowane z przewodem urządzenie sterownicze i zabezpieczające”, jak przetłumaczono w instrukcji obsługi tegoż urządzenia. Jest to kabel do ładowania z elektrycznego gniazdka 230 V (woltów), 5-metrowy seryjny, 8-metrowy za 344 złote i taki był w aucie. Jak działa, nie sprawdziłem, mieszkam w bloku na ostatnim piętrze i nie mam garażu. Cóż, takim kierowcom, obiektywnie nieprzystosowanym do elektromobilności, pozostaje ładowanie na publicznych stacjach, nawet trzy-cztery razy droższe niż w domu. Trzeba pochwalić Mercedesa, że daje kable w eleganckich opakowaniach. W testowym aucie były trzy, opcjonalne kable, każdy po 8 metrów.

 

Rysopis. Mercedes-Benz GLA 250 e, pięciodrzwiowy, pięciomiejscowy SUV, długość 4410 mm, szerokość 1834 mm, wysokość 1611 mm, bagażnik 435/1430 l, napęd na przód, czterocylindrowy, rzędowy silnik benzynowy z turbosprężarką, 1332 ccm, 160 KM przy 5500 obr./min, 250 Nm przy 1620-4000 obr./min, silnik elektryczny 102 KM, moc systemowa 218 KM, moment obrotowy systemowy 450 Nm, maksymalnie 220 km/h, od 0 do 100 km/h w 7,1 s, średnie spalanie 1,3-1,7 l/100 km, zużycie energii elektrycznej 16,0-17,9 kWh/100 km, cena 192.700 zł.

Tekst i zdjęcia: Jacek Dobkowski

Trójramienna gwiazda na atrapie chłodnicy to wręcz standard w tej marce, mało który Mercedes ma logo stojące ma masce

Dwie rury wydechowe? Nie, to atrapy, bo rura jest jedna i kończy się już w połowie odległości między osiami

e oznacza hybrydę plug-in

Deska rozdzielcza typowa dla rodziny wywodzącej się z klasy A (A, B, CLA, GLA, GLB)

Zestaw wskaźników IC, opcjonalnie 10,25 cala, zawsze jest połączony wspólną płaszczyzną z centralnym, dotykowym ekranem

BL zachowuje aktualny stan naładowania baterii trakcyjnej

Symbol BL w zestawie wskaźników

Możliwość szybkiego ładowania prądem stałym DC (Direct Current) to opcja za 2454 złote

Kabel IC-CPD pierwszy z prawej


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *